Ile kosztuje dobry montaż okna?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kupując stolarkę okienną wybieramy wyrób, który ma nam służyć przez długie lata. Na bezproblemową, komfortową eksploatację okna, oprócz wysokiej jakości samego produktu, wpływa jego dobry montaż. Dzięki profesjonalnie wykonanej instalacji, wydatki na ogrzewanie budynku będą znacznie mniejsze. Warto zatem pomyśleć perspektywicznie i zdecydować się na rozwiązanie zapewniające skuteczne ograniczenie strat cennego ciepła.

 

Nawet najwyższej jakości okno o bardzo dobrych parametrach termicznych nie będzie w stanie zrekompensować negatywnych efektów niewłaściwie wykonanej instalacji. Błędy popełnione na tym etapie inwestycji prowadzą do powstawania tzw. mostków termicznych w miejscach styku ramy okiennej z murem. Generują one straty energii cieplnej i mogą prowadzić do przemarzania ścian. Sprawiają również, że ciepłe powietrze z wewnątrz zderza się z zimnym z zewnątrz, czego efektem jest kondensacja pary wodnej. Utrzymująca się przez długi czas wilgoć może sprzyjać rozwojowi niekorzystnych dla zdrowia człowieka pleśni i grzybów. Dobry, odpowiednio przeprowadzony montaż pomoże uniknąć tych problemów i zapewnić właściwą szczelność newralgicznego połączenia stolarka-mur.

 

Koszty instalacji stolarki okiennej uzależnione są przede wszystkim od wielkości i ciężaru wyrobu, użytych materiałów, rodzaju muru lub konstrukcji,  w której produkt zostanie zamontowany, a przede wszystkim od zastosowanej techniki montażowej. Najtańszym, ale zarazem najmniej efektywnym sposobem uszczelnienia połączenia okna z murem jest wykonanie tej izolacji z samej piany montażowej. Niezabezpieczona piana będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych, co spowoduje, że straci swoje właściwości izolacyjne. W efekcie, na początku inwestycji poniesiemy mniejsze nakłady finansowe, ale wraz z upływem czasu koszty ogrzewania budynku, w wyniku powstawania mostków termicznych i znacznych strat ciepła, będą rosły.

 

Z droższą inwestycją będziemy musieli się liczyć w przypadku wyboru montażu warstwowego,  o którym szczegółowo pisaliśmy we wpisie „Dobry montaż okna“. Tutaj, do ceny piany montażowej, trzeba doliczyć również koszty taśm: paroszczelnej i paroprzepuszczalnej, których zadaniem jest ochrona izolacji termicznej przed działaniem wilgoci. W tym systemie pianę można również zastąpić specjalną taśmą rozprężną. Nowoczesna technika montażu warstwowego jest droższa od instalacji z wykorzystaniem samej piany, jednak przynosi znaczne oszczędności energii cieplnej, co w efekcie oznacza ograniczenie wydatków poniesionych na ogrzewanie budynku. Dokładne koszty tego rodzaju instalacji są zróżnicowane u poszczególnych sprzedawców i w dużej mierze uzależnione od tego, jakie konkretnie rozwiązania znalazły tu zastosowanie.

 

Wybierając okno do domu warto sprawdzić ofertę działających na naszym terenie firm zajmujących się sprzedażą stolarki okiennej. Gdy podana przez sprzedawcę cena usługi montażowej będzie wydawać się zaskakująco niska, powinno zapalić się nam „czerwone światełko”. Najlepiej wybierać spośród ofert renomowanych firm, które wraz z produktem oferują profesjonalny montaż, wykonywany przez rekomendowaną ekipę monterów.