Jak dobrze zamontować drzwi wejściowe?

Serratura di una porta blindata

Człowiek od wieków chronił swoją prywatność i szukał zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. W naszych domach taką funkcję spełniają drzwi wejściowe, zatrzymujące na zewnątrz budynku nie tylko nieprzyjemny chłód, lecz także nieproszonych gości. Jak powinny być zamontowane drzwi, aby właściwie spełniać swoja funkcję?

 

Instalację drzwi wejściowych najlepiej powierzyć ekipie certyfikowanej przez producenta wyrobu. Zyskamy dzięki temu pewność, że zadanie wykonane zostanie zgodnie ze sztuką budowlaną oraz instrukcją montażu. W ten sposób unikniemy również niemiłych niespodzianek i problemów np. z brakiem stabilności skrzydła czy ościeżnicy oraz niepożądanymi przewiewami zimnego powietrza.

 

Różne typy drzwi mogą wymagać zastosowania różnych technik montażowych, dlatego zawsze należy sprawdzić dołączone do produktu zalecenia. Istnieją jednak ogólne zasady montażu. Instalację drzwi wejściowych zaczynamy od przygotowania ościeża. Następnie możemy przystąpić do wstawiania ościeżnicy. Bardzo ważne jest jej prawidłowe ustawienie w otworze, co pozwoli ograniczyć ryzyko powstania mostków termicznych. W ścianach jednowarstwowych ramę montuje się w połowie grubości ściany, w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, a w ścianach trójwarstwowych w warstwie izolacji termicznej. To ogólne wskazówki i trzeba pamiętać, że montaż należy zawsze dostosować do rodzaju budynku i rekomendacji producenta danego wyrobu.

 

W przypadku drzwi wejściowych, niezwykle istotna jest szczelność połączenia stolarka-mur. Na skuteczne uszczelnienie tego miejsca pozwala wykorzystanie montażu warstwowego. Jeśli wybierzemy tą technikę instalacji, do ościeżnicy – jeszcze przed wstawieniem jej w oścież – przykleja się specjalne taśmy: paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnętrznej strony. Ramę wstawiamy w przygotowany otwór, w taki sposób, aby po bokach i na górze została szczelina o szerokości 1-2 cm. Unieruchamia się ją klinami dystansowymi, a następnie precyzyjnie ustawia pion i poziom. We wstępnie zamocowaną ościeżnicę wstawiamy skrzydło, dostrajając wzajemne ustawienie elementów oraz sprawdzając ich funkcjonowanie. Drzwi powinny otwierać i zamykać się bez żadnych oporów. Szczelina między skrzydłem a ościeżnicą musi być równa na całym obwodzie. Jeśli wszystko jest prawidłowo, skrzydło powinno pozostać nieruchome w dowolnej pozycji otwarcia.

 

Po wykonaniu tych czynności montuje się trzy listwy rozporowe wewnątrz ościeżnicy (na górze, na środku, na dole), sprawdza działanie zamków i blokad antywyważeniowych, a następnie zdejmuje skrzydło i przystępuje do zakotwienia ościeżnicy w ścianie. Czynność tę zawsze należy wykonywać według zaleceń producenta wyrobu. Warto jednak pamiętać o ogólnej zasadzie, w myśl której długość osadzenia śrub mocujących wynosi minimum 10 cm dla ścian o dużej wytrzymałości,  a w ścianach z pustaków lub betonu komórkowego przynajmniej 15 cm. Śrub nie należy dokręcać zbyt mocno, aby nie wygiąć ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest przyklejenie do ściany zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej i wypełnienie szczeliny pianą poliuretanową. Należy robić to ostrożnie tak, aby nie było jej za dużo. Po całkowitym stwardnieniu uszczelniacza przykleja się wewnętrzną taśmę paroszczelną, a następnie przystępuje do obróbki. Na koniec montujemy szyldy, wkładki, zamki oraz klamkę i sprawdzamy funkcjonowanie drzwi. W razie potrzeby dokonujemy też niezbędnej regulacji zawiasów drzwiowych – w wysokiej jakości wyrobach mamy możliwość korekty ich ustawienia w trzech pozycjach.


1.Dobry_montaz_drzwi_oklejanie_oscieznicy_tasmami
Oklejanie ościeżnicy taśmami
2.Dobry_montaz_drzwi_wstepny_montaz_oscieznicy
Wstępny montaż ościeżnicy
3.Dobry_montaz_drzwi_ustawienie_oscieznicy
Ustawienie ościeżnicy
4.Dobry_montaz_drzwi_zakotwienie_oscieznicy
Zakotwienie ościeżnicy
5.Dobry_montaz_drzwi_wypelnianie_pianka
Wypełnianie pianą montażową szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ościeżem
6.Dobry_montaz_drzwi_przyklejanie_tasm_do_sciany
Przyklejanie taśmy paroszczelnej do ściany
7.Dobry_montaz_drzwi_wykonczenia
Wykończenia