Ciepły montaż okien i drzwi – sposób na szczelny i oszczędny dom

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Chcemy, by nasze domy były cieplejsze, bardziej energooszczędne oraz tańsze w użytkowaniu. Dlatego wykonujemy ocieplenie budynku, inwestujemy w fotowoltaikę i zmieniamy sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny. Skuteczną metodą na ograniczenie strat energii termicznej jest też montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia. Łatwo, szybko i bezpiecznie można wykonać go z wykorzystaniem specjalnego systemu montażowego.

Termomodernizacja domu pozwala na zmniejszenie wydatków na jego ogrzewanie, poprawę komfortu mieszkania, a jednocześnie ograniczenie smogu, dzięki mniejszej emisji zanieczyszczeń. Również w przypadku nowego budynku wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań ma bardzo duże znaczenie dla oszczędności w domowym budżecie przez cały czas jego eksploatacji. Przez nieszczelne okna i drzwi może uciekać nawet ok. 20% energii termicznej, więc warto zadbać o ich prawidłowy montaż. Jakie rozwiązania wybrać?

Montaż na piance już nie wystarcza

Przy doborze okien i drzwi do swojego domu przykładamy dużą uwagę, żeby były one nie tylko estetyczne, lecz także ciepłe. Potem przychodzi jednak czas na ich zamontowanie i aby parametry termiczne stolarki nie pozostały wysokie tylko na papierze, ten etap inwestycji musi odpowiadać wymaganiom w zakresie energooszczędności. Sama instalacja na piance nie jest wystarczająca, gdyż nie daje odpowiedniej izolacji i uszczelnienia. Dlatego stosuje się montaż warstwowy z taśmami, najlepiej w warstwie ocieplenia. Na czym polega ta technika?

W nowych i poddawanych termomodernizacji budynkach grubość warstwy ocieplenia często przekracza 20 cm. Daje to możliwość zamontowania w tej strefie okien i drzwi, co przynosi szereg korzyści. Stolarka obudowana jest wówczas ciepłą ramą z odpowiednio dobranych materiałów, co praktycznie eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Zyskujemy też korzystny efekt wizualny, gdyż ramy okienne lub drzwiowe są niejako „wtopione” w otaczające je ściany, stanowiąc ich naturalne przedłużenie.

Prawidłowo wykonany montaż w warstwie ocieplenia zmniejsza straty liniowego współczynnika przenikania ciepła dla złącza okno – ściana budynku nawet o 45% w stosunku do montażu stolarki w licu muru. Tym samym ogranicza straty energii cieplnej w budynku. Na łatwe i szybkie przeprowadzenie prac montażowych – posadowienie stolarki w warstwie izolacji termicznej pozwala wykorzystanie systemu SoudaFrame SWI, opracowanego przez firmę Soudal, eksperta w klejeniu i uszczelnieniu. Jego podstawą są elementy z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP). To kompozytowy materiał, który ma bardzo dobre parametry użytkowe, jest lekki, wytrzymały, a przy tym w pełni nadaje się do recyklingu.

Szczelnie, ciepło i cicho

Profile SoudaFrame SWI bardzo łatwo łączy się ze sobą za pomocą łączników. Można je przycinać, dopasowując długość poszczególnych komponentów do wymiarów stolarki. Po zamocowaniu ramy do ściany i osadzeniu w niej okna lub drzwi konieczne jest jeszcze uszczelnienie połączeń, żeby osiągnąć maksymalną izolacyjność termiczną i akustyczną, dzięki czemu w domu będzie ciepło i cicho. Do tego celu posłużą taśmy lub membrany paroizolacyjne SWS (Soudal Window System), które są w pełni kompatybilne z SoudaFrame SWI – można więc powiedzieć, że montaż stolarki okiennej i drzwiowej jeszcze nigdy nie był tak prosty.

System SoudaFrame SWI można zastosować zarówno w nowych, jak i w przypadku renowacji istniejących obiektów. Pasuje do wszystkich profili okiennych: wykonanych z PVC, aluminium oraz drewna (można montować każdy rodzaj stolarki otworowej). Szczególnie dobrze sprawdza się w budynkach energooszczędnych i pasywnych, które charakteryzują najwyższe wymagania, jeśli chodzi o termoizolacyjność. ­System SWI jest certyfikowany przez Passivhaus Institut Darmstadt.

Przy termomodernizacji domu możemy sięgnąć po dofinansowanie, np. z programu „Czyste Powietrze”. Zmieniając swoje „cztery kąty” na cieplejsze, bardziej oszczędne w użytkowaniu, pozytywnie wpływamy też na ochronę środowiska, gdyż zmniejszamy zapotrzebowanie budynku na energię. Pomogą w tym również okna i drzwi zamontowane w warstwie ocieplenia, z wykorzystaniem kompletnych systemów montażowych.