Montaż bramy garażowej to zadanie, które, ze względu na stopień trudności, najlepiej powierzyć fachowej ekipie. Warto jednak poznać zasady prawidłowej instalacji po to, aby samodzielnie móc ocenić przebieg prac i jakość ich wykonania. Dobrze zamontowana brama posłuży nam przez lata, a źle zainstalowana konstrukcja może być źródłem problemów.
Dobry montaż bramy garażowej, niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na model uchylny czy segmentowy, wymaga przygotowanego otworu montażowego. Najlepiej, gdy brama zostanie zainstalowana dopiero po zamknięciu prac wykończeniowych w garażu. Po zamontowaniu elementów konstrukcyjnych ościeżnicy, dostęp do niektórych miejsc może być bowiem znacznie utrudniony. Jeśli wybrany przez nas model jest wyposażony w napęd automatyczny, trzeba pamiętać o uprzednim doprowadzeniu zasilania i pozostawieniu przestrzeni na niezbędne komponenty.
Do najważniejszych elementów otworu montażowego bramy garażowej należą nadproże i węgarki. Powinny być one wytynkowane i pomalowane przed zamontowaniem ościeżnicy. Bardzo istotne jest usytuowanie węgarków, które muszą stać w linii prostej i nie mogą być przesunięte względem siebie. Niedoróbki w tej kwestii mogą spowodować nierównomierny rozkład sił oddziałujących na bramę, co prowadzi do szybkiego zużycia najbardziej obciążonych elementów. Należy również zadbać o odpowiednie przygotowanie posadzki. Jej powierzchnia powinna być dokładnie wypoziomowana. Pozwoli to na łatwiejszy montaż i wyeliminuje ryzyko powstania szczeliny pomiędzy dołem bramy a posadzką. Prawidłowe wykończenie podłogi umożliwia też precyzyjne ustawienie napędu pod względem położeń krańcowych bramy, czyli pozycji, które zajmuje ona przy całkowitym otwarciu i zamknięciu.
Technika montażu bramy garażowej może różnić się w zależności od jej rodzaju lub producenta. Dlatego instalacja musi być wykonywana według dołączonej instrukcji. Bramę przywożą zwykle monterzy, którzy już na miejscu powinni ją rozpakować i dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnych wad, obecności wszystkich elementów oraz wzajemnego spasowania wymiarów bramy i ościeża. Jeśli wszystko jest w należytym porządku, ekipa skręca ościeżnicę, a następnie wstawia ją w otwór, ustawiając pion i poziom. Po zaklinowaniu ramy w ościeżu, zaznacza się dokładnie miejsca wiercenia otworów pod kątowniki montażowe. Umożliwiają one pewne przymocowanie prowadnic pionowych do ściany. W przypadku bram segmentowych, za stabilizację ościeżnicy podczas montażu odpowiada prowadnica końcowa. Należy przykręcić ją tymczasowo do bocznych profili, a po zamontowaniu ramy, zdemontować i umieścić na jej końcu.
Kolejny krok to przykręcenie do sufitu prowadnic podsufitowych. Przy tej czynności kluczowy jest dobór właściwego mocowania. W murze z cegieł lub betonu wystarczają zwykle dobrej jakości kołki rozporowe. W przypadku pustaków czy betonu komórkowego, potrzebne będą specjalne kotwy przeznaczone do tego typu materiałów. Wykonanie następnego etapu pracy jest zależne od rodzaju bramy. Jeśli jest to model uchylny, po dokręceniu rolek prowadzących do skrzydła, możemy zainstalować je w ościeżnicy. Bramę segmentową należy najpierw „poskładać”, czyli poskręcać ze sobą poszczególne panele. Łączy się je za pomocą zawiasów, do których dokręcamy rolki prowadzące. Gdy skrzydło zostanie zamontowane do ościeżnicy, sprawdzamy jego pracę. Jeśli przesuwa się z oporami lub ociera o prowadnicę, konieczne jest skorygowanie ustawienia.
Po wstępnym uruchomieniu bramy trzeba jeszcze ustawić odpowiedni naciąg sprężyn. Ostatni etap prac to montaż niezbędnego wyposażenia: klamek, rygli antywłamaniowych oraz, jeśli brama jest w niego wyposażona, mechanizmu automatycznego napędu.