Elektroniczny system ewidencji odpadów BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) zaczął funkcjonować 1 stycznia 2020 r., a jego zadaniem jest uszczelnienie systemu gospodarki odpadami, przeniesie prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości na formę cyfrową oraz ograniczenie nieprawidłowości związanych z gospodarką odpadami. W BDO gromadzone są wszystkie informacje dotyczące odpadów od momentu ich wytworzenia, przez transport aż po miejsce ich końcowego przeznaczenia.
Czy powinienem zarejestrować się w systemie BDO?
Najprostszym sposobem na dowiedzenie się, czy podlega się obowiązkowi rejestracji w BDO jest wypełnienie krótkiej ankiety na stronie https://bdo.mos.gov.pl/ankieta/
Obowiązek rejestracji w BDO ma każdy przedsiębiorca wytwarzający, zbierający lub transportujący odpady. Istnieją jednak pewne wyjątki, które przedstawiamy w kontekście branży stolarki otworowej.
Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, określa maksymalną ilość wytworzonych odpadów, wobec których nie trzeba prowadzić ewidencji, co oznacza, że nie trzeba rejestrować się w systemie BDO.
Można w nim znaleźć między innymi kody odpadów odpowiadające za stolarkę otworową t.j.:
- 17 02 01 – Drewno (limit 10 Mg/rok)
- 17 02 02 – Szkło (limit 5 Mg/rok)
- 17 02 03 – Tworzywa sztuczne (limit 5 Mg/rok)
- 17 04 05 – Żelazo i stal (limit 5 Mg/rok)
Rozporządzenie można znaleźć na stronie:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002531/O/D20192531.pdf
Obowiązek zagospodarowania odpadów powstających w wyniku budowy lub termomodernizacji określa umowa na świadczoną usługę. Wytwórcą odpadów będzie podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczeniu usługi stanowi inaczej.
Osoby prywatne nie mają obowiązku rejestracji w BDO. Mogą one oczywiście przekazać stolarkę okienną dla specjalistycznych firm zajmujących się recyklingiem i utylizacją stolarki otworowej lub najbliższego PSZOK-u. W takim przypadku podmiot przejmujący w odpowiedni sposób ewidencjonuje przekazany odpad.
Jak zarejestrować się w systemie BDO?
Jeżeli przedsiębiorca nie uzyskał wpisu do rejestru BDO z urzędu, może zrobić to samodzielnie na stronie https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/W kontekście branży stolarki otworowej przedsiębiorcę będzie dotyczył Dział XII –
“Wytwórca odpadów obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów niepodlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów albo pozwolenia zintegrowanego”.
Na tym przykładzie, główne kody odpadów dotyczące stolarki otworowej przedstawiają się następująco:
- 17 09 04 – Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż wymienione w 17 09 01, 17 09 02 i 17 09 03
- 17 02 01 – Drewno
- 17 02 02 – Szkło
- 17 02 03 – Tworzywa sztuczne
- 17 04 05 – Żelazo i stal
- 17 04 02 – Aluminium
Należy pamiętać, że aby przekazać odpad w danym kodzie, wszystkie podmioty (przekazujący, transportujący, przejmujący) muszą posiadać dany kod we wpisie do rejestru BDO lub w decyzji o zbieraniu, przetwarzaniu, transportowaniu odpadów.
Numer rejestrowy
Podmiot, który pomyślnie zarejestrował się w BDO uzyskuje indywidualny numer rejestrowy nadany przez Marszałka Województwa. Przedsiębiorcy muszą umieszczać numer rejestrowy na dokumentach związanych z gospodarowaniem odpadami, dotyczy to między innymi takich dokumentów jak:
- faktura VAT
- paragon fiskalny
- umowa kupna-sprzedaży
- sprawozdania
- karty przekazania i ewidencji odpadów.
Karta przekazania odpadów
Każde przekazanie odpadu innemu podmiotowi musi być potwierdzone wystawieniem karty przekazania odpadów (KPO) w systemie BDO. Należy wtedy wskazać podmiot transportujący i przejmujący odpad, datę przekazania, numer rejestracyjny środka transportu, kod oraz wagę odpadu.
W przypadku braku możliwości określenia dokładnej wagi odpadu, należy wpisać wagę przybliżoną, która zostanie skorygowana przez podmiot przejmujący odpad.
Karta ewidencji odpadów
Karta ewidencji odpadów (KEO) to dokument wypełniany w BDO, służący do rejestrowania wszystkich operacji wykonywanych w obrębie poszczególnych kodów odpadów. Ewidencję odpadów należy prowadzić regularnie i najlepiej każdorazowo uzupełniać po zatwierdzeniu KPO. Należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnianie kart ewidencji, ponieważ to one podsumowują naszą gospodarkę odpadami, ilość wytworzonych, przyjętych oraz przekazanych odpadów. Wgląd w KEO mają określone w ustawie instytucje państwowe, takie jak GIOŚ, WIOŚ, Inspekcja Transportu Drogowego czy policja.
Sprawozdanie roczne
Sprawozdanie odpadowe składa się raz w roku poprzez system BDO, w terminie określonym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zwykle jest to 15 marca. Obowiązek składania sprawozdania dotyczy wyłącznie podmiotów mających obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów oraz posiadających numer rejestrowy BDO. W przypadku błędnego wypełnienia formularza istnieje możliwość złożenia korekty.
Odpady stolarki otworowej
Wiele firm z branży okiennej zastanawia się, co robić ze stolarką otworową pochodzącą z demontażu. Z rozwiązaniem problemu przychodzą przedsiębiorstwa, która posiadają wieloletnie doświadczenie w odbiorze i utylizacji starej stolarki otworowej pochodzącej z demontażu. Dbają one o to, by ostatnie ogniwo inwestycji związanych z branżą budowlaną, nie było dodatkowym, znaczącym kosztem, tylko wartością dodaną do zysku. Odbierają odpady od podmiotów posiadających wpis do rejestru BDO oraz tych, które są z tego obowiązku zwolnione. Zapewniają profesjonalne wsparcie w kwestiach logistycznych odbioru odpadu, prawnych oraz praktycznych w kwestii obsługi platformy BDO. Procedura samego odbioru jest bardzo prosta, a przekazywany odpad nie musi być specjalnie przygotowywany i może zawierać elementy okuć i zanieczyszczeń, typu piany, tynk, silikony itp.