Ciepłe wnętrze w chłodne dni – tylko z dobrym montażem!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

dobry_montaz_pol_skone_okno_ec-90-plus

Kto w długie, jesienne wieczory nie lubi skryć się w ciepłym wnętrzu z kubkiem gorącego napoju? Po powrocie do domu chcemy się rozgrzać i zostawić chłodną aurę za oknem. To właśnie okno,  a także drzwi zewnętrzne odgrywają tutaj ważną rolę – jeśli posiadają dobre parametry termiczne i są właściwie zamontowane, będą skutecznie zapobiegać stratom energii cieplnej i napływowi zimnego powietrza z zewnątrz.

Energooszczędność zastosowanej w domu lub mieszkaniu stolarki otworowej w wymierny sposób przekłada się na komfort użytkowania pomieszczeń oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. To pojęcie jest nie tylko modnym ostatnio trendem w architekturze, lecz stanowi również ważny aspekt zmian w prawie. Budynki „zużywają” zbyt wiele energii i powinny być bardziej energooszczędne – taki wniosek leżał u podstaw sformułowania przez Unię Europejską dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Energooszczędność na pierwszym planie

Celem nowych standardów energetycznych jest obniżenie ilości energii „konsumowanej” przez budownictwo. Sposobem ku temu jest wyznaczenie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku (m.in. ścian i stolarki okiennej oraz drzwiowej), a także określonej wartości zapotrzebowania obiektu na nieodnawialną energię pierwotną (czyli m.in. energię potrzebną na jego ogrzanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej). Parametry te obniżane są stopniowo od roku 2014, a ostatnie przepisy wejdą w życie wraz z początkiem 2021 roku, kiedy to wszystkie nowo budowane obiekty mają być niemal zero energetyczne.

W związku z zaostrzonymi wymogami, na znaczeniu zyskują techniki montażu stolarki otworowej pozwalające skutecznie ograniczyć straty energii cieplnej. Na nic bowiem najlepsze, energooszczędne okna czy drzwi zewnętrzne, jeśli w parze z ich zakupem nie będzie szła prawidłowa instalacja. Kluczowe jest właściwe uszczelnienie przestrzeni między stolarką a murem oraz eliminacja tzw. mostków termicznych, przez które następuje „ucieczka” cennego ciepła.

Montaż okien i drzwi zewnętrznych odbywa się najczęściej z wykorzystaniem piany poliuretanowej. Sama piana nie wystarcza jednak do tego, aby zapewnić energooszczędność konstrukcji. – Piana poliuretanowa izoluje termicznie i akustycznie. Aby spełniać swoją funkcję powinna być również zabezpieczona materiałami chroniącymi przed działaniem warunków atmosferycznych, zwłaszcza wilgocią. Taką rolę spełniają najczęściej specjalne taśmy. Razem z pianą tworzą one trzy, pełniące różne role warstwy, stąd ten sposób instalacji określany jest mianem warstwowego – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”

Ciepło, coraz cieplej…

Inny rodzaj montażu, stosowany w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, skąd „przeniknął” do tradycyjnego budownictwa to instalacja stolarki otworowej w warstwie ocieplenia, w ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Tutaj okno lub drzwi wysunięte są poza lico muru (lub też osadzone na

jego krawędzi) i mocowane w strefie ocieplenia budynku, za pomocą specjalnych ram lub konsol, także z użyciem materiałów paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Takie rozwiązanie jest droższe od tradycyjnych technik montażowych, jednak stanowi skuteczny sposób na ograniczenie mostków termicznych i zapewnia szczelność połączenia stolarka-mur.

Dobrą praktyką jest zastosowanie przy montażu tzw. ciepłej kształtki podokiennej dla okna lub ciepłego progu dla drzwi. Elementy te to nic innego, jak wykonana z materiału o dobrych właściwościach termoizolacyjnych – np. z XPS, czyli polistyrenu ekstradowanego – podstawa, na której opiera się stolarka. Skutecznie niwelują one mostki termiczne, a w przypadku okna, również przedmuchy powietrza w przestrzeni podokiennej.

Jeszcze kilka lat temu, takie pojęcia jak współczynnik przenikania ciepła U czy montaż warstwowy były dla inwestorów bardzo odległe. Rosnąca świadomość sprawia jednak, że coraz więcej osób uzmysławia sobie, jak istotna jest izolacyjność termiczna, a także prawidłowe zamocowanie stolarki otworowej i towarzyszących jej elementów, np. rolet zewnętrznych. Te ostatnie spełniają nie tylko funkcję zabezpieczenia przed włamaniem i hałasem, lecz również chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz stratami ciepła – poprawiają więc energooszczędność budynku.

Techniki montażowe z wykorzystaniem taśm czy instalacja w warstwie ocieplenia są w Polsce stosunkowo nowe, dlatego nie wszyscy wykonawcy posiadają jeszcze dostateczną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Najlepiej więc korzystać z usług profesjonalnych ekip montażowych, rekomendowanych przez producenta zakupionych przez nas wyrobów.

 

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ”:

System montażu SIMPLEX firmy AIB – rozwiązanie opracowane z myślą o budownictwie pasywnym, umożliwiające montaż stolarki w warstwie ocieplenia. Sercem systemu są termoizolacyjne profile, które przykleja się do lica muru jednoskładnikowym, hybrydowym klejem montażowym i dodatkowo trwale łączy przy użyciu dedykowanych wkrętów. System SIMPLEX został zaprojektowany tak, by jego montaż był bezproblemowy i nie wymagał wielu operacji. Dopełnieniem systemu SIMPLEX jest taśma Integra Chrome, która eliminuje konieczność użycia tradycyjnej piany montażowej. Oprócz energooszczędności niewątpliwym atutem rozwiązania jest to, że połączenie okno-mur zapewnia najlepsze parametry akustyczne – jest to system ciepły i cichy.

Okno EC 90 Plus ALU EFFECT firmy POL-SKONE – dedykowane energooszczędnym obiektom okno łączy doskonałe właściwości termoizolacyjne drewna z trwałością aluminium. Stolarka z tej serii posiada współczynnik przenikania ciepła równy Uw=0,78 W/m²K. Tak doskonały rezultat udało się uzyskać dzięki nowoczesnej konstrukcji okna jednoramowego wykonanego z drewna sosnowego klejonego warstwowo, dodatkowo wzbogaconego specjalnym wkładem termoizolacyjnym. Stabilna konstrukcja nie ulega wypaczaniu, zachowując swoje parametry użytkowe na długie lata. Produkt ten posiada certyfikat Passive House Institute, poświadczający zgodność jego parametrów z surowymi wymaganiami budownictwa pasywnego.

Rolety zewnętrzne firmy ANWIS:

Termoizolacja – dzięki roletom zewnętrznym ANWIS można oszczędzić zimą zużycie energii nawet o 30%, natomiast latem obniżyć temperaturę w domu o blisko 10°C. Pancerz rolety zewnętrznej wykonany jest z wysokiej jakości profili aluminiowych i dostępny w kilku wysokościach oraz grubościach. Wypełnienie profilu aluminiowego stanowi pianka poliuretanowa. Im większy profil zastosowany w pancerzu, tym grubsze wypełnienie, a tym samym wyższa izolacyjność akustyczna i termiczna rolety zewnętrznej. Kiedy rolety są opuszczone, pomiędzy szybą i pancerzem tworzy się rodzaj poduszki powietrznej, nieruchome powietrze staje się doskonałym izolatorem chroniącym pomieszczenie przed utratą ciepła. Tak dzieje się w warunkach zimowych. Latem pancerz rolety chroni nas przed promieniami słonecznymi i razem z poduszką powietrzną nie pozwala ciepłu przenikać do wewnątrz budynku.