Czas na przegląd bramy garażowej!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

 

Czas na przegląd bramy garażowej!

Lato w pełni, ale w tym roku pogoda bywa kapryśna i nie sprzyja wakacyjnym, nadbałtyckim wyjazdom. Wiele osób spędza więc swój wolny czas w domowym zaciszu, również z uwagi na niepewną sytuację epidemiczną kraju. We własnym M czujemy się bezpiecznie. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby spożytkować letni urlop na prace remontowe w otoczeniu budynku. W pierwszej kolejności opłaca się zrobić przegląd bramy garażowej – w dobie koronawirusa samochód stał się przecież preferowanym środkiem transportu. Być może konieczna będzie wymiana napędu do stolarki garażowej bądź całej konstrukcji na nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie.

Brama garażowa to ważny element bryły domu. Jeśli jest zadbana, stanowi ozdobę elewacji. Obecnie największą popularnością cieszą się rozwiązania segmentowe, gdyż są trwałe, łatwe w obsłudze, dostępne w różnych ciekawych wykończeniach. Dodatkowo, nie zabierają dużo miejsca wewnątrz garażu ani tym bardziej przed wjazdem do niego. Co zrobić, aby zawsze działały bezproblemowo? Wykonywać cyklicznie zabiegi pielęgnacyjne (w ten sposób zachowamy też gwarancję). Na żywotność wyrobu mają przecież wpływ czynniki mechaniczne związane z jego eksploatacją (powtarzające się cykle otwierania i zamykania), a także te zewnętrzne – warunki atmosferyczne (np. promieniowanie UV czy deszcz). Warto mieć świadomość, że podczas konserwacji bramy garażowej może się jednak okazać, że nie spełnia ona już aktualnych standardów w zakresie wygody użytkowania (konieczna może być wymiana napędu) oraz energooszczędności. Warto wówczas rozważyć zakup nowego rozwiązania. Co ważne, taką inwestycję można obecnie zrealizować z dofinansowaniem za sprawą rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Po pierwsze: mechanika

Od czego zaczynamy przegląd bramy garażowej? Pierwszym krokiem powinno być porządne umycie produktu przy wykorzystaniu ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu czyszczącego oraz miękkiej ściereczki/gąbki (niewskazane jest używanie myjek ciśnieniowych) – unikniemy wówczas rys na powierzchni bramy. Warto sprawdzić, jakie preparaty do tego celu rekomenduje producent. Szczególną uwagę należy zwrócić na prowadnice podsufitowe oraz łączenia segmentów. Po obfitym spłukaniu płynu myjącego wodą, pozostawiamy bramę do całkowitego wyschnięcia. Następnie wszelkie uszczelki nawilżamy silikonem – sprawdzi się dla przykładu ten do pielęgnacji deski rozdzielczej w samochodzie, a jego nadmiar usuwamy ręcznikiem papierowym. Ponadto trzeba też nasmarować przeznaczonym do tego typu zabiegów smarem zawiasy i trzpienie rolek.

Po drugie: automatyka

Kolejnym ważnym działaniem jest sprawdzenie automatyki. Koniecznie skontrolujmy działanie zabezpieczeń, np. przeciążeniowych oraz fotokomórek. Jak rozpoznać, że pracują prawidłowo? Jeśli nastąpi zatrzymanie bramy i jej cofnięcie w przypadku napotkania przygotowanej przez nas przeszkody. Na tym etapie opłaca się skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, najlepiej rekomendowanych przez producenta – mamy wówczas pewność, że dokonają szczegółowego przeglądu i ewentualnej wymiany zużytych elementów. Fachowcy dysponują nierzadko specjalistycznymi programami, dzięki którym mogą sprawdzić błędy nawet na odległość, takimi jak chociażby U-BASE, czyli innowacyjne oprogramowanie do zdalnego zarządzania urządzeniami BFT. Jeśli obecny napęd bramy nas zawodzi, możemy też wymienić go na nowy. – Zwróćmy uwagę na rozwiązania z inteligentnym systemem zarządzania momentem obrotowym, np. z serii BOTTICELLI BFT z technologią D-TRACK, która automatycznie i w sposób dynamiczny dobiera właściwy moment obrotowy i aktualizuje go na wypadek zmian warunków pracy na obiekcie (warunki atmosferyczne, mechaniczne etc.). Wówczas brama będzie działać płynnie, bez obciążeń, a my będziemy cieszyć się dłuższą, bezawaryjną pracą napędu – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny w BFT Polska, firmy produkującej wysokiej jakości napędy do bram. – W dodatku, taki system to gwarancja ochrony – sprawdza moment obrotowy w każdej chwili i jest w stanie wykryć przeszkodę, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo oprócz fotokomórek – dodaje.

Samochód cieszy, aby jednak pozostał w pełni sprawny przez długie lata, należy go garażować. A jeśli jesteśmy posiadaczami garażu, to warto pomyśleć o dobrej bramie garażowej z napędem automatycznym, a następnie zadbać o jej systematyczne przeglądy. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie korzystać z tego pomieszczenia o każdej porze dnia.