Drzwi wewnętrzne nie muszą być nudne!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kolory odgrywają w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Przede wszystkim wpływają na nasze samopoczucie, ale także pełnią funkcje terapeutyczne. Dzięki nim możemy więc przezwyciężyć chociażby zimową chandrę. Dlatego warto uwzględniać szerokie spektrum barw, aranżując swoje domy i mieszkania. Wcale nie musimy jednak zrezygnować z białych ścian, aby osiągnąć ten cel. Wnętrza będę emanowały pozytywną energią, np. gdy wymienimy stare, wysłużone drzwi wewnętrzne na nowe, w dodatku kolorowe.

Jakie kolory drzwi wewnętrznych wybrać? Aby podjąć tę decyzję świadomie, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jak poszczególne barwy wpływają na człowieka. Czarny, kojarzony z rzeczami ekskluzywnymi, wprowadza nastrój powagi, ale w dużym natężeniu działa przygnębiająco. Biel ma zaś działanie relaksujące, gdyż nie absorbuje naszej uwagi. Kojarzy się ze świeżością i czystością, budzi zaufanie. Wypoczynkowi sprzyja także barwa niebieska, która daje poczucie bezpieczeństwa. Świetnie uspakaja również zieleń, przywołująca na myśl naturę. Fiolet z kolei rozbudza kreatywne myślenie. Czerwień działa silnie pobudzająco (pomarańcz ma podobne właściwości), dodaje energii i pewności siebie. Żółty, kojarzony z radością życia, wprowadza do pomieszczeń atmosferę gościnności. Róż zaś doskonale poprawia nastrój. Natomiast barwa brązowa sprzyja stabilizacji, a oprócz tego pięknie ociepla wnętrza – stają się dzięki niej bardziej przytulne.

Podstawowe zasady doboru kolorów

Każdy kolor ma zatem trochę inne znaczenie, a w dodatku może występować w różnych odcieniach – jasnych bądź ciemnych, ciepłych czy też zimnych – i to także wpływa na jego odbiór. Pastele sprawdzają się zazwyczaj lepiej w słabo nasłonecznionych wnętrzach, a ciemne barwy w pokojach, w których ekspozycja na słońce jest duża. Co innego korzystniej wygląda także w przypadku dużego niż małego metrażu. Jednak zasady te odnoszą się głównie do używania barw w tzw. wielkim formacie. Dużo większą swobodę mamy, posługując się nimi za sprawą dodatków, akcesoriów, elementów wyposażenia. Dlatego w przypadku doboru drzwi możemy pozwolić sobie na zupełną dowolność w przeciwieństwie do wymalowania ścian. Ogranicza nas właściwie jedynie własna wyobraźnia.

Drzwi ważnym elementem dekoracyjnym wnętrz

W szerokiej gamie wzorów i barw możemy kupić chociażby malowane drzwi wewnętrzne POL-SKONE. Ich kolorystykę dopasujemy na podstawie wzorników RAL i NCS, a więc możliwości jest nieskończenie wiele (w dodatku mamy do dyspozycji aż 11 kolekcji, ponad 70 wzorów skrzydeł, aluminiowe listwy dekoracyjne, różne frezowania oraz przeszklenia). Jeśli w naszym wnętrzach dominują soczyste kolory, warto zdecydować się na białą stolarkę drzwiową, która spójnie połączy tą różnorodność. W tym wypadku sprawdzą się doskonale drzwi NORTE (wzór W00), np. w komplecie z ościeżnicą regulowana DIN.

Ciekawym pomysłem jest także skompletowanie drzwi w różnych kolorach, dopasowując je do charakteru danego wnętrza. Dla przykładu: do kuchni mogą prowadzić czerwone drzwi – taka kolorystyka pobudza bowiem apetyt, do sypialni – niebieskie – barwa ta sprzyja wyciszeniu, do gabinetu – fioletowe – dzięki temu poprawi się nasza produktywność w pracy, do pokoju dzieci – żółte – aby zawsze towarzyszył im dobry nastrój. Innym rozwiązaniem jest zakup stolarki w tym samym kolorze, ale w różnym jego nasyceniu. Uzyskamy w ten sposób efekt ombre. Będzie to wyglądało interesująco zwłaszcza w przypadku długich korytarzy z wieloma drzwiami. Kolorystyka ścian powinna być wówczas stonowana i neutralna kolorystycznie, bo właśnie drzwi mają skupiać naszą uwagę.

Oprócz designu liczy się jakość

Aby cieszyć się przez długie lata pięknym wyglądem drzwi, trzeba jednak wybrać produkt o wysokiej jakości. Warto zwrócić uwagę na drzwi malowane POL-SKONE, które są szykowne i eleganckie, a w dodatku solidne, gdyż zostały wykonane z najlepszych materiałów (konstrukcja na bazie ramiaka drewnianego). Co więcej, producent zadbał o ekologiczny aspekt swoich wyrobów. Kolekcje malowane pokrywane są bowiem ekologicznymi farbami akrylowymi. Do zalet wyrobów malowanych POL-SKONE należy także szeroki wybór systemów: przylgowych i bezprzylgowych oraz przesuwnych: do zabudowy w ścianie czy naścienne Movi oraz Premium.

Pamiętajmy ponadto, że nawet najwyższej klasy produkt nie spełni naszych oczekiwań, jeśli zostanie źle zainstalowany. Dlatego prace montażowe powierzmy wykwalifikowanym monterom. Dzięki temu remont domu przebiegnie sprawnie, bez niepotrzebnych komplikacji, a drzwi będą działać tak jak powinny, bezawaryjnie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą POL-SKONE: https://www.pol-skone.pl/