Jak spalać mniej drogiego węgla? Postaw na energooszczędność!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Na to, jak kształtują się ceny węgla, gazu i prądu nie mamy wpływu. Dom na zimę trzeba jednak ogrzać, co przy rosnących cenach energii może stanowić nie lada wyzwanie. Jak spalać mniej drogich paliw kopalnych i nie „puszczać pieniędzy z dymem”? Możemy postawić na energooszczędność i przede wszystkim zadbać o to, żeby jak najmniej cennego ciepła uciekało z budynku.

Z deklaracji złożonych do końca czerwca br. do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wynika, że najwięcej źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych w Polsce stanowiły kotły na paliwo stałe: węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy[1]. Wiele obiektów poddawanych jest termomodernizacji, a uchwały antysmogowe stopniowo wprowadzają ograniczenia, a nawet całkowity zakaz (jak np. w Krakowie) stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach oraz kominkach. Tegoroczna zima upłynie jednak pod znakiem ogrzewania w tradycyjny sposób, a więc głównie przy użyciu drogich nośników energii. Ich spalanie może przyczyniać się również do powstawania smogu.

Dom niezależny energetycznie

W mediach często słyszymy ostatnio o potrzebie osiągnięcia niezależności energetycznej kraju i dywersyfikacji źródeł energii. Co możemy zrobić jako właściciele domu jednorodzinnego, żeby spalać jak najmniej paliw kopalnych, oszczędzać energię, pieniądze oraz planetę? Przede wszystkim zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, żeby był oszczędny, bezpieczny i przyjazny dla mieszkańców. Warto więc przyjrzeć się, gdzie z domu ucieka najwięcej energii cieplnej i jak temu zaradzić. Generalnie, największe straty generuje pozbawiony izolacji termicznej dach (20%-25% ciepła) oraz nieocieplone ściany (20%-25%). Przez niewłaściwe zaizolowane piwnice i fundamenty tracimy od 10% do 15% ciepła, a poprzez nieszczelne okna i drzwi 10%-20%. Pozostałe straty (rzędu 15%) spowodowane są np. przez kominy.

Najlepiej najpierw przeprowadzić kompleksowy audyt energetyczny budynku, który wykaże, gdzie ucieka najwięcej energii cieplnej. Jednak też przy codziennym użytkowaniu domu możemy zauważyć nieszczelności, np. przy oknach. Jeśli w ich okolicy odczuwamy podmuchy chłodnego powietrza i widzimy zawilgocenie, to czas na działanie. Po pierwsze możemy spróbować je uszczelnić przy pomocy ogólnodostępnych mas akrylowych, silikonów lub w przypadku znacznych nieszczelności, taśm lub pianki poliuretanowej. Dobrze jest też sprawdzić stan uszczelek i gdy są uszkodzone, wymienić je na nowe. – Przed zimą pamiętajmy również, żeby systemy okuciowe okien przestawić z trybu „letniego” w tryb „zimowy”, który zapewnia bardziej skuteczne domknięcie skrzydeł okien, a w konsekwencji ogranicza przepływ powietrza. Większość modeli okien posiada rolkę regulującą o wyglądzie bolca, umieszczonego na boku skrzydła. Zazwyczaj wystarczy przestawić bolce po obu stronach o 90˚ w stosunku do poprzedniego położenia – mówi Augustyn Zioło, doradca techniczny Związku POiD, organizatora kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Ciepłe okna, drzwi zewnętrzne i brama garażowa

Gdy uszczelnienie okien nie przynosi oczekiwanych efektów lub wręcz jest niemożliwe, czas pomyśleć o ich wymianie na nowe. Podobnie jest w przypadku drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej (jeśli garaż jest zintegrowany z budynkiem, to brama powinna być ciepła). Energooszczędne produkty stworzą solidną barierę przed chłodem. Skutecznie zabezpieczą też dom przed hałasem z zewnątrz oraz włamaniem.

Obowiązujące warunki techniczne (tzw. WT 2021) określają maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U m.in. dla okien pionowych i dachowych, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Im niższy ten współczynnik, tym dany wyrób jest cieplejszy. Możemy wybrać do swojego domu produkty o lepszych parametrach niż te określone na standardowym poziomie, ale zawsze powinno być to poparte analizą. Chodzi o to, żeby jak najlepiej dopasować rozwiązania do naszych potrzeb i specyfiki budynku.

Żeby zoptymalizować zużycie energii w domu możemy również wykorzystać systemy inteligentnej automatyki smarthome. To pozwoli na zdalne zarządzanie energią elektryczną i cieplną w budynku. Będziemy mogli np. zmniejszyć ogrzewanie przebywając poza domem i zwiększyć je, gdy będziemy już w pobliżu, albo też odsłonić rolety i wpuścić więcej ciepła słonecznego, które dogrzeje wnętrza.

Ciepły dom to przede wszystkim dom energooszczędny. Taki, w którym energia jest zużywana w sposób racjonalny, a jej straty ograniczone do minimum. W ten sposób możemy spalać mniej drogiego węgla, gazu czy oleju opałowego i obniżyć rachunki. Wtedy zmieniające się ceny paliw kopalnych i problemy z ich dostępnością będą nas dotyczyć w dużo mniejszym stopniu. Nie tylko w tegoroczną zimę, ale i przez kolejne lata.

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – Zadbaj o ciepły dom”:

Smarthome – dom inteligentny w zasięgu ręki od FAKRO:

Smarthome to zastosowanie inteligentnej automatyki w naszym domu, dzięki której staje się on nie tylko bezpieczny i komfortowy, ale również i przede wszystkim oszczędny. Kiedy już czujemy się dobrze we własnym domu, możemy dodatkowo cieszyć się także z niższych kosztów dzięki efektywnemu zarządzaniu energią elektryczną i cieplną. Optymalizowane dzięki smartHome zużycie energii wpływa znacząco na ochronę środowiska, a my możemy być z siebie dumni, że przyczyniamy się do lepszej przyszłości kolejnych pokoleń.

 

Zamocowania ramowe KPR/KPS-FAST od Klimas Wkręt-met:

Zamocowania ramowe KPR/KPS-FAST, produkowane przez Klimas Wkręt-met, są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych.

Stalowy wkręt zabezpieczony jest nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne. Cynk płatkowy składa się z mieszaniny płatków cynku, aluminium oraz żywic wiążących.  Zamocowania ramowe KPR/KPS-FAST mogą być stosowane we wszelkich podłożach klas A (beton), B (cegła pełna), C (pustak ceramiczny) oraz D (autoklawizowany beton).

Zamocowania wykonane z użyciem naszych łączników zapewnia najwyższe wytrzymałości oraz gwarantuje bezpieczeństwo potwierdzone europejskimi certyfikatami. Łączniki ramowe są wytwarzane w polskim zakładzie produkcyjnym Klimas Wkręt-met.

Szczegółowe dane techniczne produktu oraz pełna oferta zamocowań ramowych jest dostępna na stronie producenta: https://www.wkret-met.com/pl/nasze-produkty/zamocowania-ramowe

 

System WINS Flex do montażu okien i drzwi od Tytan Professional:

System WINS Flex to innowacyjne rozwiązanie do montażu okien elewacyjnych i drzwi balkonowych. Oparty na standardzie izolacji na bazie folii płynnych, rekomendowany jest dla nowego budownictwa. Wysoko elastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia, nie wymaga przygotowania podłoża. Chroni przed deformacją.

 

Brama garażowa UniTherm od WIŚNIOWSKI:

Brama garażowa UniTherm powstała w odpowiedzi na potrzeby budownictwa energooszczędnego. Ciepły panel INNOVO o grubości 60 mm i współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,33 W/m2K pozwala na oszczędność wykorzystanej w domu energii i możliwość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Gwarancja 25 000 cykli „otwarcie-zamknięcie” to niemal 17 lat bezpiecznego użytkowania.

 

[1] https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108401/ogolnopolska-baza-zrodel-ogrzewania-gotowa-co-dalej