Obieg zamknięty z Metal-Plast

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Już niebawem Metal-Plast będzie obchodzić 30 lecie swojej działalności. W ciągu tego czasu firma zbudowała pozycję niekwestionowanego lidera na Polskim rynku w zakresie ilości oraz jakości przetwarzanego odpadu PVC. W walce o czyste środowisko firma nigdy nie uznawała kompromisów, konsekwentnie stawiając na zasady zgodne z duchem gospodarki obiegu zamkniętego.

Gospodarka obiegu zamkniętego to określenie, które w ostatnich latach odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Jego popularność wynika z coraz większej świadomości, że dalsze wytwarzanie odpadów, które będą zalegać na wysypiskach przez kolejne setki lat to droga donikąd.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest właśnie gospodarka obiegu zamkniętego, w której raz zużyte materiały i surowce wracają do ponownego wykorzystania. Im szybciej weźmiemy sobie do serca       i wdrożymy te zasady tym większą szansę na spokojną przyszłość oferujemy sobie oraz naszym dzieciom.

Od samego początku konsekwentnie za klimatem

Profesjonalnym recyklingiem profili okiennych Metal-Plast zajmuje się nieprzerwanie od 1993 roku.  Każdego roku firma przetwarza ponad 25 000 ton odpadów co czyni ją niekwestionowanym liderem branży. Od 2017 roku firma przeszła prawdziwą rewolucję technologiczną, która umożliwiła niemalże podwojenie efektywności w zakresie przetwarzania odpadów PVC.

Na co dzień firma współpracuje z dziesiątkami producentów okien, od których pozyskuje odpady      z twardego PVC, które następnie przetwarza w surowiec lub wysoce specjalistyczne elementy stolarki okiennej takie jak listwa transportowo montażowa,  ECO-TERM do ciepłego montażu  oraz kości zgrzewne. Dzięki aktywnej postawie firmy w zakresie przekonywania o korzyściach z recyklingu coraz więcej producentów okien włącza się do walki o czystsze środowisko.

Czyste korzyści dla wszystkich

Coraz bardziej gwałtowne zmiany, jakie dotyczą klimatu nie tylko na świecie ale także w naszej części Europy powodują, że na przedsiębiorstwach oraz konsumentach spoczywa coraz większa odpowiedzialność. Właśnie dlatego tak duże nadzieje wiąże się z recyklingiem.

Firmy Metal-Plast oraz współpracujący z nią producenci stolarki otworowej przyczyniają się realnie do  obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Odpady poprodukcyjne PVC poddane recyklingowi trafiają ponownie do produkcji profili okiennych dzięki czemu tworzony jest obieg zamknięty surowca. Producenci profili okiennych i producenci okien współpracujący z Metal-Plast doceniają wysoki standard serwisu przy obsłudze odpadowej oraz wysoką jakość surowca i gwarancję w dostawach w niestabilnych czasach.

Świadomi konsumenci coraz częściej decydują się na wymianę starych okien PVC na nowocześniejsze i bardziej energooszczędne. Okna PVC z demontażu podobnie jak odpady poprodukcyjne mogą być poddane procesowi recyklingu i ponownie wprowadzone do obiegu.

Korzyścią dla wszystkich jest nie tylko mniejsza ilość odpadów składowana na wysypiskach ale przede wszystkim ograniczenie emisji CO2, bowiem zapotrzebowanie na energię do produkcji regranulatu PVC w stosunku do produktu oryginalnego jest o wiele niższe.

Recyklat PVC jest pełnowartościowym, odpornym materiałem, który ze względu na swój skład chemiczny może być wykorzystywany do produkcji nowych okien. PVC można poddać recyklingowi nawet dziesięciokrotnie bez utraty jego właściwości. Zaawansowany proces technologiczny oraz kontrolny gwarantuje, że surowiec uzyskany w procesie recyklingu zapewnia bardzo zbliżoną jakość do dryblendu stosowanego do produkcji profili okiennych. Uzyskanie takiej jakości umożliwia wieloetapowy proces kontrolny nadzorowany przez dział laboratoryjny firmy.

Od wielu lat firma jest aktywnym członkiem organizacji Recovinyl, która obliczyła, że każda tona granulatu uzyskanego w procesie recyklingu to dwie tony CO2, które nie trafią do atmosfery!

Recvinyl wraz z VinylPlus to organizacje będące dobrowolnym stowarzyszeniem na rzecz zrównoważonego rozwoju europejskiego przemysłu PVC.  Obie organizacje od lat wytyczają standardy w zakresie europejskiej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Mając świadomość, jak wiele udało się osiągnąć do tej pory firma Metal-Plast nie zaprzestaje starań, których celem nieustanie jest czyste środowisko dla nas oraz kolejnych pokoleń.