Porady Ambasadorów kampanii: Na co zwrócić uwagę przy wyborze montera/firmy montażowej

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Porady Ambasadorów kampanii:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze montera/firmy montażowej

Decydując się na wymianę stolarki, stoimy przed wyborem ekipy montażowej. Zatrudniamy zazwyczaj do wykonania usługi firmę, która przy pierwszym kontakcie wydaje nam się godna zaufania. Często zapominamy jednak, że najlepsze okna, lecz źle zamontowane będą z czasem rodzić problemy, a te o trochę gorszych parametrach, ale dobrze zainstalowane posłużą nam długie lata.

W takim razie, czym kierować się przy wyborze firmy montażowej? Najprościej byłoby porozmawiać z jej klientami, którzy skorzystali z tego typu usługi co najmniej pół roku wcześniej. Warto dowiedzieć się, jak przebiegała sama wymiana/montaż oraz jak funkcjonuje stolarka po zakończeniu inwestycji. Przepisy RODO to często jednak najprostsza metoda, aby firma „wykręciła się” z takiej rekomendacji. Co więcej nie każdy, nawet zadowolony klient, będzie otwarty na wyżej wymienioną propozycję, ale jednocześnie wielu z nich napisze spontanicznie pozytywne opinie w Internecie – to zatem dobre miejsce do sprawdzenia tego typu informacji. Najczęściej dobre firmy mają nowych klientów właśnie z polecenia.

Wybierając firmę, zakładamy, że rozmawiamy z fachowcami. Jednak, jak widać choćby na grupie FB „Fuszerki Montażu Okien ku przestrodze dla innych”, można „nadziać się na minę” – na szczęście jest coraz mniej usługodawców nieznających się na sztuce montażu.

A na czym owa sztuka montażu okien polega? Niezależnie czy mówimy o wymianie, czy też instalacji produktu w nowym obiekcie, prawidłowy montaż powinno się rozpatrywać w 3 aspektach:

 1. Właściwe podparcie i zakotwienie stolarki
  1. Warto zapytać monterów, w jaki sposób będzie wykonany ten etap inwestycji.
  2. Najlepiej poprosić o instrukcję producenta do wglądu i porównać z tym, co przed chwilą zostało nam powiedziane.
  3. Należy dopytać, jakie materiały zostaną zastosowane, zwłaszcza gdy wymiana stolarki będzie wykonywana w murze trójwarstwowym, czyli takim, gdzie pomiędzy ścianą wewnętrzna a zewnętrzną jest pustka lub izolacja. Okna montuje się wówczas właśnie w miejscu tej szczeliny izolacyjnej i do wykonania pracy muszą być użyte specjalne konsole.
  4. Często przy wymianie starych okien mamy już wykonaną elewację, co powoduje, że po demontażu starego okna: powstaje tam duży węgarek (luz pomiędzy krawędzią istniejącej elewacji a ściany, do której ma być zamontowane nowe okno), prześwit otworu w miejscu elewacji jest dużo mniejszy niż sam otwór w ścianie – czasem nawet ta różnica wynosi 8-10 cm.

Na tym etapie należy dowiedzieć się, jak będzie dobrana wielkość nowego okna, jak głęboko będzie ono schowane za elewację i w jaki sposób zostanie uzupełniona przestrzeń pomiędzy oknem a murem (maksymalna szczelina dylatacyjna nie powinna przekraczać 3 cm) oraz czy w przypadku większej szczeliny będą zastosowane poszerzenia.

  1. Nowe okno powinno być schowane za ociepleniem na nie mniej jak połowę wysokości ramy. Jest to rozwiązanie optymalne (ale może być droższe, bo wymaga dodatkowych poszerzeń), aby minimalizować liniowe mostki termiczne. Schowanie ramy w większym stopniu (często całej) może obniżyć koszt wymiany stolarki, a zarazem utrudnić np. zamontowanie nawiewnika czy moskitiery.

 

 1. Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej warstwą materiału izolacyjnego

 

  1. Przy wymianie stolarki najczęściej stosuje się piankę poliuretanową jednoskładnikową, która odpowiada za izolacje termiczną i co bardzo ważne – akustyczną. Monterzy powinni używać dobrej jakości piany (czyli gęstej o małym przyroście, która pozwoli na właściwe wykonanie uszczelnienia).
  2. W przypadku węgarka, na styku z oknem stosuje się taśmę rozprężną w klasie BG2, czyli odporną na warunki atmosferyczne, której nie trzeba dodatkowo zabezpieczać.

 

 1. Uszczelnienie

Przy wymianie stolarki zawsze należy zadbać o uszczelnienie warstwy izolacyjnej. Powodów jest kilka, ale najważniejszy z nich to nasze zdrowie. Decydując się na nową stolarkę, należy pamiętać, że ona jest bardzo szczelna i jeżeli nie zadbamy o wykonanie montażu w sposób szczelny, to ciepłe powietrze, będzie uciekać obok okna przez szczelinę dylatacyjną na zewnątrz, równolegle transportując ze sobą wilgoć, jaka jest w pomieszczeniu.  Wilgoć ta zostaje zaabsorbowana przez pianę (która jest niczym gąbka). Wilgotna piana przestaje być wówczas izolatorem, a w okresie zimowym przez zawilgocenie szybciej ulega degradacji, co wpływa na utratę właściwości izolacji termicznej i akustycznej (często przy starych oknach, pomimo że są zamknięte, słychać hałas z ulicy). Wilgotna piana tworzy liniowy mostek termiczny, powodując wykraplanie się pary wodnej na ścianie, a w konsekwencji pleśnie i grzyby.

Ktoś może powiedzieć, że i tak musi mieć nawiewniki, aby dostarczać świeże powietrze do pomieszczenia, więc po co inwestować w szczelny montaż? To częsty argument, jaki można usłyszeć z ust sprzedawcy, który nie rozumie i nie chce wykonywać szczelnego montażu. W obiektach, gdzie wentylacja jest realizowana w sposób grawitacyjny (kominy wentylacyjne), musimy do tego obiektu dostarczyć odpowiednią ilość świeżego powietrza, czy to za pomocą nawiewników montowanych w oknie, czy też na ścianie lub jako niezależne kratki, bo tylko wtedy wentylacja będzie działać, co ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wentylacja jest elementem koniecznym, jednak sama nie eliminuje mostków termicznych, jakie się pojawiają w wyniku błędów montażowych. Dobra wentylacja może wyprowadzić dużą część wilgoci z pomieszczeń, jednak zdrowy klimat wymaga wilgotności na poziomie ok. 50%, co jest wystarczające do powstawania pleśni w newralgicznych punktach.

Znam wiele przypadków, gdzie po kilku latach od wymiany stolarki pojawiły się grzyby i pleśnie, a co za tym idzie choroby oraz alergie. Dziś, gdy mamy odpowiedni bagaż doświadczeń pozwalający na analizę przyczyn, wiemy, że można było uniknąć tych zjawisk i ryzyka zachorowań.  Nowe technologie uszczelnienia w postaci dedykowanych mas pozwalają na wykonanie wymiany stolarki w prawidłowy sposób, co ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia.

Powyższy tekst to podstawowe informacje, które powinny pozwolić na wybór właściwego wykonawcy. Zapraszam również do obejrzenia efektów pracy fachowców, którzy chwalą się nimi w grupie FB „Dobre montaże stolarki – Polecane firmy, dyskusje i fachowe porady

 

W razie dalszych pytań, zapraszam do kontaktu.

Tadeusz Romański

Ambasador Kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”

tadeusz@grupamagnum.eu