Bezpieczna brama wjazdowa

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nic się nie dzieje – to stan, który może być nazywany nudą albo… bezpieczeństwem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej je doceniamy, a więc tak projektujemy dom oraz organizujemy przestrzeń wokół niego, aby stworzyć swego rodzaju azyl. Szczególnie ważnym elementem tej „układanki” jest brama wjazdowa, gdyż to ona oddziela to, co prywatne od tego co publiczne. Dlatego jej wybór ma duże znaczenie. Warto dobrać do niej także automatykę oraz fotokomórki. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Z bramy wjazdowej korzystamy co najmniej kilka razy dziennie. Chroni przed wejściem na posesję niepożądanych osób. Zapominamy jednak, że to bardzo duży element, który może ważyć nawet 1500 kg i więcej. Nikt z nas nie jest jednak Herkulesem, a więc w przypadku nieuwagi i niespodziewanego zderzenia z takim ciężkim gabarytem, nie ma szans na wyjście bez szwanku. Szczególnie dotkliwie poszkodowane mogą być dzieci i zwierzęta domowe. Dlatego każdą automatyczną bramę, w trosce o bezpieczeństwo domowników, dobrze jest wyposażyć dodatkowo w fotokomórki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy?

Im szersza brama, tym wygodniej i bezpieczniej będzie z niej korzystać – z wjazdem na posesję poradzi sobie wówczas nawet mniej doświadczony kierowca. Ponadto warto wybrać produkt, którego konstrukcja jest solidna i stabilna, a także odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne (zwróćmy więc uwagę na powłokę malarską – musi posiadać antykorozyjne właściwości). Zamknięta brama powinna stanowić barierę trudną do sforsowania. Ma to znaczenie dla ochrony przeciwwłamaniowej (choć warto dodatkowo doposażyć dom, który znajduje się na uboczu, w system alarmowy i monitoring, a przy furtce zainstalować wideodomofon), a także bezpieczeństwa najmłodszych dzieci – nie chcemy przecież, aby wychodziły poza teren posesji bez naszej opieki. W przypadku działki przy lesie istotną kwestią jest także odgrodzenie się od dzikich zwierząt, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla pupili domowych, choćby w związku z alertami o wściekliźnie. Wówczas opłaca się wybierać modele bram o małej liczbie prześwitów. Warto pamiętać, że np. dzik może bez problemu sforsować zaporę panelową wykonaną z cienkiego drutu.

Jak zwiększyć komfort korzystania z bramy?

Dodatkowo, aby korzystanie z bramy było wygodne i bezproblemowe, coraz więcej inwestorów decyduje się na jej automatyzację. Trzeba wówczas dobrać napęd odpowiedni do ciężaru konstrukcji (kupujemy napęd mogący obsługiwać skrzydło bramowe ważące o około 30% więcej niż to, które posiadamy, gdyż silnik pracujący na maksymalnej mocy szybciej się zużywa), a przede wszystkim rodzaju bramy – nie ma rozwiązań uniwersalnych dla wersji skrzydłowych (w tym przypadku należy zwrócić uwagę także na: długość skrzydła, wielkość słupka i miejsce mocowania zawiasów bramy) i przesuwnych. – Do lekkich bram dobiera się napędy o mniejszej mocy, a do cięższych o większej – w tym wypadku sprawdzają się najlepiej siłowniki z przekładnią w kąpieli olejowej, np. ICARO VELOCE SMART AC A z oferty BFT do bram przesuwnych. Urządzenie pracuje cicho i co najważniejsze szybko, co szczególnie ważne, gdy wjazd na posesję znajduję się przy ruchliwej ulicy. Posiada system inteligentnej kontroli momentu obrotowego D-Track, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników niezależnie od warunków pogodowych, temperatury lub stopnia zużycia elementów – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska.

Jak zadbać o bezpieczeństwo przy korzystaniu z bramy?

Automatyczna brama garażowa powinna być ponadto wyposażona w fotokomórki. Dlaczego? Na forach internetowych można znaleźć, np. tego typu wypowiedzi: Sąsiad nie miał fotokomórki i brama mu się zamknęła jak wyjeżdżał autem, no i… już ma fotokomórkę[1]. Takie urządzenie składa się zazwyczaj z nadajnika i odbiornika, które montuje się na przeciwległych słupkach, we wzajemnym polu widzenia. Działanie mechanizmu jest bardzo proste: jeśli na drodze wiązki światła pojawi się jakakolwiek przeszkoda, to brama szybko się zatrzyma, a więc samochód, osoba czy zwierzę nie zostaną przytrzaśnięte i unikniemy wypadku. To rozwiązanie na miarę smart home – inteligentny dom i jego otoczenie to przyszłość budownictwa i pokrewnych branż. Warto zatem zainwestować w swoje bezpieczeństwo. Szeroki wybór wysokiej jakości fotokomórek znajdziemy chociażby w ofercie BFT.

Statystyki są nieubłagane – do wypadków najczęściej dochodzi w domach. Dlatego warto instalować w budynku i jego otoczeniu rozwiązania, które zwiększają ochronę domowników. W myśl tej zasady, pamiętamy, że każda automatyczna brama wjazdowa powinna być wyposażona w fotokomórki. Dzięki temu zyskamy pewność, że korzystanie z wyrobu będzie w pełni bezpieczne. Takie produkty kupujmy jednak tylko u autoryzowanego dystrybutora danego producenta.

[1] https://forum.muratordom.pl/showthread.php?46640-Fotokom%C3%B3rka-w-bramie-niezb%C4%99dna-czy-dodatek