Chłodna jesień? Zostaw ją za drzwiami
Mimo, że kalendarzowa jesień trwa w najlepsze, w ciągu dnia wciąż towarzyszy nam przyjemne ciepło. Wieczory i ranki są już jednak zimne, co stanowi zapowiedź nieuniknionej zmiany pogody – na wietrzną, deszczową i z niższymi temperaturami. Obecna pora roku to również długie wieczory, które chętnie spędzamy w domowym zaciszu, gdzie chcemy cieszyć się ciepłem i komfortem. Co zatem zrobić, aby chłodną, jesienną aurę zostawić za drzwiami?
Jesienią wyciągamy kurtki z szafy i rozkręcamy kaloryfery. Więcej czasu spędzamy też w domu, gdzie chronimy się przed zimnem. Trudno jednak mówić o komfortowym przebywaniu we wnętrzach, kiedy przez nieszczelne okna i drzwi „ucieka” ciepło, którego tak bardzo wówczas potrzebujemy. Przy planowaniu jesiennej aranżacji domu, nie zapomnijmy więc o sprawdzeniu stanu stolarki drzwiowej – nie tylko, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, lecz również dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego.
Bariera dla chłodu
Kontroli drzwi zewnętrznych, które powinny stanowić skuteczną barierę przed chłodem, dokonajmy zanim jeszcze nadejdzie zima. Niewielkie nieszczelności można zaizolować, np. z użyciem piany montażowej lub uszczelek. Jeśli jednak stan drzwi pozostawia wiele do życzenia, a przez istniejące szczeliny napływają znaczne ilości zimnego powietrza, rozważmy zakup nowego wyrobu, spełniającego współczesne wymogi w zakresie energooszczędności. Tym bardziej, że w okresie jesiennym możemy liczyć na promocyjne oferty producentów.
Nowoczesne drzwi są nie tylko estetyczne, lecz także pozwalają na ograniczenie strat energii cieplnej. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła, oznaczony symbolem UD – im niższy, tym lepsza ochrona przed zimnem. Ważna jest również konstrukcja drzwi. Najwięcej ciepła ucieka przez ościeżnicę i jej połączenie ze skrzydłem drzwiowym. W przypadku tego typu elementów wykonanych ze stali, nawet jeśli skrzydło jest bardzo grube, trudno o wysoką izolacyjność termiczną. Dlatego też, dobrym rozwiązaniem są aluminiowe ościeżnice z przegrodą cieplną wypełnioną pianką poliuretanową. Istotne jest także odpowiednie wypełnienie profilu ramy skrzydła. W wysokiej jakości produktach jest ono wykonane z kompozytu karbonu i włókna szklanego – takie materiały tworzą barierę termiczną, a jednocześnie sprawiają, że skrzydło jest stosunkowo lekkie i stabilne.
Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to uszczelki drzwiowe oraz ich usytuowanie. Najlepiej, jeśli uszczelnione są wszystkie krawędzie, co eliminuje ryzyko strat energii cieplnej. Niezwykle istotnym elementem jest izolacja progu. W tym zakresie warto skorzystać z systemowych rozwiązań oferowanych przez producentów drzwi. Drzwi wejściowe powinny być także bezpieczne, dlatego, oprócz parametrów termicznych, sprawdźmy ich klasę przeciwwłamaniową (RC). Im wyższa, tym więcej czasu i bardziej specjalistycznego sprzętu potrzebować będzie złodziej, aby pokonać zabezpieczenia. W budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosuje się wyroby w klasach RC1-RC3.
Spokój na lata
Solidne drzwi zewnętrzne to inwestycja na długie lata – dobry produkt trzeba jednak dobrze zamontować. Tylko dzięki prawidłowej instalacji wykorzystamy bowiem w pełni wszystkie parametry nowego, energooszczędnego wyrobu. Porozmawiajmy więc wcześniej z monterem o tym, jaką technikę można zastosować w przypadku naszych drzwi.
Wybrana technologia powinna być przede wszystkim dostosowana do rodzaju drzwi i specyfiki wyrobu. Eliminację tzw. mostków termicznych, przez które może uciekać energia cieplna zapewnia montaż warstwowy, zwany również „ciepłym”. Warstwę izolacji (najczęściej w postaci piany poliuretanowej) chronią tu od środka i od zewnątrz specjalne taśmy. Właściwie zainstalowany wyrób to nie tylko energooszczędność, lecz także skuteczna bariera chroniąca przed hałasem docierającym z zewnątrz, co jest istotne zwłaszcza w przypadku domów zlokalizowanych w mieście bądź przy ruchliwych szlakach komunikacyjnych.
Nie zapominajmy też o estetyce – nieprawidłowo zamocowane drzwi mogą negatywnie wpływać na komfort mieszkańców oraz szpecić wygląd budynku. Dobrze osadzony i wykończony wyrób to z kolei prawdziwa wizytówka domu i element, który można z powodzeniem wykorzystać do zawieszenia jesiennych ozdób, np. girland wykonanych z różnokolorowych liści i wrzosów.
Jesień bywa piękna, lecz czasem dobrze jest ją zostawić na zewnątrz, za drzwiami naszego domu. Aby przebywanie w jego wnętrzach było w pełni komfortowe, zadbajmy o to, by drzwi były energooszczędne, tworzyły skuteczną barierę dla złodziei, a jednocześnie zdobiły budynek.
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ”:
ThermoCarbon firmy Hörmann – aluminiowe drzwi do domów pasywnych
Drzwi do domów pasywnych i energooszczędnych, których współczynnik przenikania ciepła UD może wynosić nawet 0,47 W/(m2K). Aluminiowa płyta drzwiowa o grubości 100 mm wypełniona jest twardą pianką poliuretanową i wyposażona w wewnętrzny profil skrzydła. Profil ten – wykonany z kompozytu na bazie karbonu i włókna szklanego – oraz aluminiowa ościeżnica o grubości 111 mm z przegrodą termiczną tworzą skuteczną barierę cieplną. Zapewniają ją również potrójne uszczelki, a w drzwiach z przeszkleniem także 3- lub 4-szybowe szkło termoizolacyjne. Pomimo sporej masywności, drzwi otwierają i zamykają się bardzo lekko. Maksymalną izolacyjność i sztywność przy równoczesnym niewielkim ciężarze zapewniają tu dwa lekkie materiały: aluminium i karbon. Drzwi oferowane są w 20 wzorach w dowolnym kolorze z palety RAL. Dostępne także w wersji XXL – do 3 metrów wysokości. Standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC3, a opcjonalnie – także w klasie RC4.
ThermoSafe firmy Hörmann – aluminiowe drzwi do domów energooszczędnych
Drzwi do domów energooszczędnych, których współczynnik przenikania ciepła UD osiąga nawet 0,8 W/(m2K). Posiadają aluminiową płytę o grubości 73 mm z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej oraz aluminiowy profil skrzydła z przegrodą termiczną. Aluminiowa ościeżnica o grubości 80 mm, z przegrodą termiczną także wypełniona jest pianką poliuretanową. Drzwi wyposażono w potrójne uszczelnienia, a we wzorach z przeszkleniem zastosowano 3-szybowe bezpieczne szkło izolacyjne. Dostępne także w wykonaniu XXL o wysokości do 2,5 m. Oferowane w blisko 80 wzorach, w dowolnym kolorze z palety RAL. Standardowo z wyposażeniem przeciwwłamaniowych w klasie RC3.
PMPG-65-900 firmy Klimas Wkręt-met – wysokiej klasy piana poliuretanowa
Jednoskładnikowa piana poliuretanowa pistoletowa montażowo-uszczelniająca o wysokiej wydajności i niskiej rozprężalności wtórnej. Powiększona pojemność ładunku do 900 ml oraz niski przyrost piany po aplikacji. Idealna przyczepność, równomierna struktura i krótki czas utwardzania. Doskonała izolacyjność termiczna i akustyczna. Wielosezonowa formuła pozwala na pracę w szerokim zakresie temperatur. Piana jest niezapalna. Idealna do wypełniania szczelin podczas montażu stolarki okiennej i drzwiowej oraz osadzania parapetów i rolet okiennych. Doskonała również do wypełniania szczelin lub otworów.
WHO/WHOW firmy Klimas Wkręt-met – wkręt hartowany samogwintujący
WHO to wkręt hartowany samogwintujący z łbem stożkowym płaskim i z gniazdem TX służący do montażu stolarki PVC; gwint z nacięciem gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC. Do montażu profili drewnianych zaleca się z kolei wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantujący możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.