Ciepły montaż drzwi zewnętrznych to skuteczny sposób na ograniczenie strat ciepła zarówno w nowym, jak i remontowanym budynku. Żeby drzwi były szczelne, trwałe i estetyczne muszą być odpowiednio zamontowane. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas prac montażowych.
Wysoka jakość drzwi zewnętrznych powinna iść w parze z ich dobrym montażem. Przed rozpoczęciem montażu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami oraz najczęściej popełnianymi błędami. Dzięki temu, praca przebiegnie sprawniej, a stolarka zostanie zamontowana zgodnie ze sztuką budowlaną i wymaganiami współczesnego budownictwa.
Ciepły montaż drzwi – jakie drzwi wybrać?
Najpierw trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie parametrów użytkowych wyrobu do specyfiki budynku. Poza wartością współczynnika przenikania ciepła, klasą odporności na włamanie oraz poziomem dźwiękochłonności, ważny jest również kierunek otwierania drzwi. Wpływa on nie tylko na komfort korzystania z produktu, lecz także na podatność konstrukcji na nagrzewanie się na skutek promieniowania słonecznego oraz na działanie opadów atmosferycznych. Dzięki dobremu wyborowi kierunku otwierania drzwi, można potem uniknąć wszelkich niedogodności związanych z ich użytkowaniem czy też koniecznością montażu zadaszenia nie przewidzianego wcześniej w kosztach inwestycji.
Zarówno w nowych, jak i remontowanych domach sprawdzą się aluminiowo-stalowe drzwi zewnętrzne NOVA firmy WIŚNIOWSKI. Aluminiowa ościeżnica drzwi jest ciepła i trwała, a stalowe skrzydło zapewnia bezpieczeństwo oraz skutecznie izoluje od hałasu, chłodu i wilgoci. Drzwi nie wymagają zadaszenia, dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów i prac związanych z montażem daszku. Współczynnik Ud drzwi NOVA wynosi 0,87 W/m2K. Wyrób spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze” i kolorystycznie łączy się z bramami, oknami i ogrodzeniami WIŚNIOWSKI, co pozwala na stworzenie spójnej wizualnie całości.
Dobre przygotowanie podłoża
Jeszcze zanim montaż się rozpocznie ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W domach ze ścianami z ceramiki trzeba zadbać o zasklepienie otworów oraz wyrównanie zamków w pustakach. Kluczowe jest również zagruntowanie ścian właściwymi środkami impregnującymi. W remontowanych budynkach należy też pamiętać o dokładnym demontażu starej stolarki, najlepiej w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Powierzchnia, na której montowane będą drzwi powinna być wyrównana (w tym również około 15-centymetrowy odcinek muru zewnętrznego).
Profesjonalny pomiar
Kluczowe działanie stanowi również profesjonalny pomiar otworów montażowych. Jeśli ten etap zostanie pominięty lub źle przeprowadzony, to może skutkować problemami z funkcjonalnością drzwi, a nawet uniemożliwiać ich prawidłowy montaż. Dobrym rozwiązaniem jest tu skorzystanie z nowoczesnych technik pomiarowych, takich jak lasery liniowe lub niwelatory laserowe. Przy trudniejszych i bardziej wymagających inwestycjach (jak np. stolarka wielkoformatowa) korzystne jest natomiast zastosowanie skaningu 3D.
Odpowiednie ustawienie i montaż mechaniczny drzwi
Po właściwym przygotowaniu podłoża i precyzyjnym pomiarze bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie drzwi w otworze, co zapobiegnie powstawanie szczelin między stolarką a ościeżnicą, a w konsekwencji stratom ciepła i zawilgoceniu.
Najbardziej narażony na uszkodzenia element drzwi stanowi próg. Dobry montaż progu z zastosowaniem dopasowanej podwaliny i stabilnego zakotwienia w istotny sposób wpływa więc na skuteczną hydroizolację, izolację termiczną, a także trwałość całej konstrukcji.
Na etapie montażu mechanicznego drzwi kluczowe jest natomiast odpowiednie zakotwienie stolarki w murze – nie tylko po bokach i u góry, ale również na dole. Tylko taki sposób instalacji gwarantuje stabilne połączenie drzwi z murem.
Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych jest niezbędny dla ich trwałości, wygody użytkowania i zachowania termoizolacyjności. Dobrze przeprowadzone prace montażowe to zwieńczenie inwestycji i swoisty stempel jakości dla monterów wykonujących zadanie.