Ciepły montaż okien – prosty sposób na duże oszczędności

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ceny paliw kopalnych są niestabilne, co przekłada się na wysokie koszty ogrzewania budynków. Szczególnie ostatni rok pokazał, że warto więc inwestować w energooszczędność. Jednym ze skutecznych sposobów na oszczędzanie energii w domu jest jego termomodernizacja, w tym wymiana okien. Szczelnie zamontowana stolarka okienna to mniejsze straty ciepła, więcej pieniędzy w kieszeni i czyste powietrze.

W poprzednim, 2022 roku właściciele domów opalanych węglem z niepokojem śledzili komunikaty o braku tego paliwa dla gospodarstw domowych. Problemom z dostępnością surowców kopalnych towarzyszyły ich wysokie ceny. Teraz sytuacja nieco się poprawiła, ale jasne jest, że konieczne są inwestycje w energooszczędność. Najtańsza energia to ta zaoszczędzona, więc coraz więcej domów przechodzi termomodernizację. Poza ociepleniem ścian zewnętrznych, dachu i fundamentów budynku, bardzo ważny jest również ciepły montaż okien.

Jak zamontować okno, żeby nie tracić energii?

Przez nieszczelne okna może „uciekać” 15-25% ciepła, co ma duże znaczenie w bilansie energetycznym domu. Przy montażu nowej i wymianie istniejącej stolarki kluczowe jest jej uszczelnienie. Ograniczenie do minimum ryzyka występowania mostków termicznych zapewnia ciepły montaż z wysunięciem okna poza otwór okienny. Można tu zastosować tzw. ciepłe belki montażowe, które pozwalają na zbudowanie wokół okna szczelnej ramy. Poza odpowiednim uszczelnieniem wyrobu, bardzo ważne jest również jego stabilne zamocowanie. Jest to o tyle ważne, że nowoczesne, wielokomorowe okna mogą być bardzo ciężkie, a przy tego typu montażu nie występuje podparcie w postaci muru.

     

Ciepły montaż okien – jakie kołki wybrać?

Dobrze wykonany montaż mechaniczny okien sprawia, że są one odporne na naprężenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i zachowują swoje parametry termoizolacyjne. Kołki do montażu mechanicznego okien dobieramy w zależności od specyfiki prac. Jeśli stolarka jest mocowana poza otworem z użyciem specjalnych blach, łączników lub prowadnic, to dobre rozwiązanie stanowi montaż dwu lub wielopunktowy do wnęki okiennej przy użyciu kołków ramowych, np. KPS-FAST-S Klimas Wkręt-met. Są to kołki rozporowe ramowe z wkrętem z łbem stożkowym. W przypadku montażu w strefie docieplenia budynku rekomendowane jest natomiast wykorzystanie wielopunktowego montażu przy użyciu kołków ramowych KPR-FAST-K Klimas Wkręt-met, które posiadają wkręt z łbem sześciokątnym.

     

Zamocowania ramowe KPR/KPS-FAST mogą być stosowane w różnego rodzaju podłożach: betonie, pełnej cegle, pustakach ceramicznych oraz autoklawizowanym betonie. Wyposażone są w gniazdo TX i zapewniają optymalne przeniesienie momentu obrotowego. Dzięki zabezpieczeniu nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, są wyjątkowo odporne na korozję. Dostępne są w szerokiej gamie długości i średnic, co sprawia, że można łatwo dopasować je do specyfiki prac montażowych.

Nie mamy wpływu na ceny i dostępność nośników energii, ale możemy zadbać o ciepły i oszczędny w eksploatacji dom. Sposobem na to jest ocieplenie budynku i wymiana starej stolarki okiennej. Trzeba tylko pamiętać o dobrym montażu okien, w tym ich stabilnym zamocowaniu z wykorzystaniem odpowiednich wkrętów. Termomodernizacja domu to skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu w czasach rosnącej inflacji będziemy bardziej niezależni energetycznie.