Dlaczego warto kupić okna PVC z recyklatu?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

W dobie ogromnego zanieczyszczenia środowiska, segregowanie odpadów i ich recykling to przyszłość gospodarki nastawionej na niskoemisyjność i zrównoważony rozwój. Korzystając z surowców wtórnych, możemy bowiem oszczędzać zasoby naturalne, których ilość jest przecież ograniczona. Recyklat wykorzystuje się z powodzeniem do produkcji nie tylko różnego rodzaju opakowań plastikowych, lecz także okien PVC. Mają one bardzo dobre parametry i co najważniejsze – są ekologiczne. Przy budowie domu czy wymianie starej stolarki okiennej warto zatem zainwestować w produkty przyjazne dla planety.

Stolarka okienna wykonana z surowców wtórnych jest tak samo dobra jak ta wytworzona „od zera”. Jedyna znacząca różnica to szary kolor granulatu z recyklatu. Dlatego używa się go do produkcji rdzenia okien – powierzchnia zewnętrzna pokrywana jest z kolei cienką warstwą materiału pierwotnego. Co ważne jest on wówczas mniej podatny na odkształcenia, a więc takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na trwałość wyrobu. Należy także podkreślić, że PVC można poddawać kilkukrotnie recyklingowi bez utraty jego jakości. Stawiając na okna z tzw. odzysku, przyczyniamy się do ograniczenia emisji CO2, a co za tym idzie dbamy o jakość powietrza dla siebie i przyszłych pokoleń.

Deceuninck liderem w recyklingu PVC

Największym podmiotem zajmującym się recyklingiem twardego PVC w krajach Beneluksu jest firma Deceuninck. Przedsiębiorstwo wykorzystuje materiały z recyklingu podczas produkcji nowych profili PVC. Co więcej, od 2012 roku marka do wzmocnienia profili zamiast stali zaczęła używać włókna szklanego, w ramach unikatowej technologii ThermoFibra. Dzięki temu produkty Deceuninck charakteryzuje podwyższona wartość izolacji termicznej – rezygnacja ze zbrojenia stalowego pozwala na uniknięcie powstawania mostków cieplnych. W połączeniu ze wzmocnieniem Forthex w ramie zewnętrznej zapewnia to wyjątkowe właściwości termoizolacyjne. W dodatku, można w tym przypadku zastosować bardzo grube (np. trzyszybowe), a więc ciepłe pakiety szybowe i zyskać komfort domu pasywnego. Kolejny atutem tego rozwiązania jest możliwość produkowania węższych profili o tej samej wytrzymałości co standardowe, w zgodzie z trendami w architekturze i zamiłowaniem odbiorców do produktów minimalistycznych.

Nie tylko ciepłe, lecz także piękne

Okna Deceuninck z kolekcji Elegant można zakupić w szerokiej palecie barw (do wyboru 50 kolorów i struktury drewna) oraz wykończeń (błysk lub mat), a więc każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno zwolennik stylu nowoczesnego, jak i klasycznego. Bez problemu dopasujemy też design stolarki okiennej PVC do charakteru budynku. Deceunick oferuje bowiem profile aż w 5 odsłonach. Na wyróżnienie zasługuje szczególnie model Elegant Abstract z wąską przylgą (zaledwie 9 mm), prostokątnymi listwami przyszybowymi oraz skrzydłami całkowicie zlicowanymi z ramą. Sprawdzi się on świetnie przy stylistyce industrialnej. Z kolei fanom klimatów vintage przypadnie z pewnością do gustu wzór Elegant Origin, który posiada zaokrąglony kształt skrzydła. Oprócz nich możemy też wybrać pozostałe warianty: Elegant ThermoFibra Inifinty (przylga tylko 7mm, podwyższone właściwości termoizolacyjne – współczynnik przenikania Uf od 0,88 W/(m2K)), Elegant Infinity oraz Elegant Grando.

Dobry produkt tylko z ciepłym montażem

Pamiętajmy przy tym, że nawet najbardziej nowoczesny, energooszczędny produkt nie spełni deklarowanych przez producenta funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany. Dobry montaż, zgodnie ze sztuką budowlaną w oparciu o nowoczesne techniki montażowe, dzięki którym można uniknąć mostków termicznych na całym obwodzie okien, to podstawa. Dlatego tego typu prace warto powierzyć doświadczonym monterom. Firma Deceuninck, w trosce o dobro swoich klientów, współpracuje z certyfikowanymi Partnerami w zakresie produkcji i instalacji. Służą oni szybką i profesjonalną pomocą oraz poradą. Oferują także wieloletnią gwarancję na zastosowany materiał, trwałość koloru i montaż.

Oknach PVC z recyklingu to ekologiczna alternatywa dla stolarki okiennej wykonanej z surowców pierwotnych. Dlatego warto zainwestować w takie produkty przy budowie czy remoncie domu.