Dobry monter

5_Dobry_monter

Dobry montaż okien, drzwi, bram czy elementów fasady wymaga profesjonalnych, wykwalifikowanych fachowców. Dostępne obecnie na rynku, nowoczesne rozwiązania powinny być instalowane przy użyciu odpowiednich technik, do czego niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Jaki powinien być zatem dobry monter, który właściwie zamontuje wyroby stolarki budowlanej w naszym domu lub mieszkaniu?

 

Dobry monter to osoba, która powinna posiadać wykształcenie techniczne lub zawodowe związane z budownictwem. W tym fachu niezbędna jest także biegłość w czytaniu planów i rysunków technicznych oraz opanowanie narzędzi montażowych. Kompetencje fachowca powinny być poparte doświadczeniem przy pracach remontowych związanych z montażem okien, drzwi czy bram. Istotna jest również orientacja w branży, śledzenie i testowanie pojawiających się na rynku nowości produktowych. Szybko zmieniająca się rzeczywistość, nowinki technologiczne i wymagania wynikające z obowiązujących przepisów sprawiają, że dobry monter powinien się systematycznie dokształcać. Służą temu kursy i szkolenia zawodowe. Cenną wartość stanowią też posiadane przez specjalistę certyfikaty oraz referencje potwierdzające jego umiejętności.

 

Praca w zawodzie montera wymaga dobrej kondycji fizycznej, w tym przede wszystkim zdolności manualnych. Wiąże się często z wykonywaniem robót na wysokości. Do zadań fachowca należy prawidłowe wykonanie pomiarów, przetransportowanie w miejsce docelowe zamówionych przez klienta wyrobów bez żadnych szkód, a następnie precyzyjne i sprawne instalowanie całej konstrukcji, zgodnie z technologią dostosowaną do bieżących warunków. Dokładność powinna iść w parze z estetyką pracy – profesjonalista po wykonaniu usługi powinien pozostawić po sobie porządek.

 

Wybór wykwalifikowanego montera ma duży wpływ na prawidłowe wykonanie usługi montażowej. Trzeba zaznaczyć, że w Polsce nie istnieje w tej chwili zawód montera stolarki budowlanej. Intensywne działania w kierunku stworzenia systemu kształcenia zawodowego w tej profesji podejmuje Związek POiD. Dużą wagę do jak najlepszej  jakości montażu swoich rozwiązań przykładają renomowane, uznane na rynku firmy. Dbają one o wysokie kompetencje ekip montażowych, regularnie je przeszkalając i certyfikując.

 

Prace związane z instalacją wyrobów stolarki budowlanej powinni wykonywać wyłącznie fachowcy,  a nie przypadkowe osoby. Montaż wybranych przez nas rozwiązań najlepiej więc powierzyć profesjonalnym monterom rekomendowanym przez producenta. Pozwoli to zachować parametry produktów, a nam zapewni ich komfortową eksploatację.