Ile kosztuje dobry montaż drzwi?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Haustür © Matthias Buehner

Drzwi to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Drzwi wewnętrzne oddzielają poszczególne pomieszczenia, wpływając również na ich estetykę. Konstrukcje zewnętrzne chronią przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed włamaniem, stanowiąc zarazem swoistą wizytówkę domu. W poniższym wpisie skupimy się na kosztach dobrego montażu drzwi zewnętrznych, które ze względu na swoje funkcje wymagają izolacji termicznej.

 

Na pewno wielu z nas zna i ogląda program telewizyjny „Usterka” prezentujący efekty pracy różnych specjalistów. Pokazywane na ekranie historie obnażają niedostatki warsztatu fachowców. Choć całość utrzymana jest w konwencji z przymrużeniem oka, to trudno nie mieć wrażenia, że najgorszym, co może nas spotkać, to wezwanie do domu majstra, który nie potrafi odpowiednio wykonać powierzonych mu zadań. O ile sfilmowane „przygody” mogą wydawać się śmieszne, o tyle gdy spotykamy się z podobną sytuacją w życiu – nie jest już tak wesoło. Program jest przestrogą, aby wszelkie prace wymagające fachowej wiedzy i doświadczenia powierzać wyłącznie profesjonalistom. Ta zasada powinna również dotyczyć montażu stolarki budowlanej, która spełni swoją funkcję tylko, jeśli zostanie poprawnie zamontowana. Dobry montaż wykorzystuje nowoczesne rozwiązania i jest droższy od techniki instalacji, w której stosuje się samą pianę montażową. Taka inwestycja w dłuższej perspektywie opłaca się nam jednak znacznie bardziej, gdyż pozwala na zmniejszenie strat cennej energii cieplnej oraz ograniczenie ryzyka powstania ewentualnych usterek.

 

Zakup drzwi wejściowych to spory wydatek. Dlatego taką decyzję należy dobrze przemyśleć, aby wybrać produkt trwały, funkcjonalny i estetyczny. Decydując się na wysokiej jakości wyroby, inwestujemy przecież w swój komfort i bezpieczeństwo. Najlepsze efekty daje instalacja drzwi  z zastosowaniem montażu warstwowego. Poprawnie wykonany, skutecznie ogranicza utratę ciepła i zbieranie się wilgoci w miejscach styku drzwi ze ścianą. Taka izolacja składa się z trzech warstw: wewnętrznej – w postaci taśmy paroszczelnej, blokującej przenikanie wilgoci do warstwy ociepleniowej, środkowej – piany montażowej lub taśmy samorozprężnej, pełniącej rolę izolatora termicznego oraz zewnętrznej – taśmy paroprzepuszczalnej umożliwiającej dyfuzję pary wodnej. Koszty tej techniki montażu są wyższe od instalacji z użyciem samej piany montażowej i uzależnione od wielkości drzwi, zastosowanych materiałów oraz rodzaju muru lub konstrukcji, w której produkt zostanie zamontowany.

 

Dokładny koszt energooszczędnej techniki montażowej może się różnić u poszczególnych sprzedawców. Dlatego warto zorientować się w ofercie działających w naszej okolicy firm zajmujących się sprzedażą stolarki budowlanej. Wybierając konkretny wyrób, zapytajmy również o jego dobry montaż, najlepiej przeprowadzony przez fachową, rekomendowana przez producenta ekipę.