Jak dbać o drzwi wewnętrzne?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Sprzątanie to bardzo ważna czynność, która przekłada się na komfort życia domowników. Warto wykonywać ją regularnie, rozkładając poszczególne prace racjonalnie czasie. Wówczas będzie to przyjemność a nie przykry obowiązek. Dziś podpowiemy, jak dbać o drzwi wewnętrzne, aby pięknie się prezentowały i służyły nam przez długie lata.

Często zapominamy o tym, że o drzwi wewnętrzne trzeba dbać tak samo jak o inne elementy wyposażenia. Zazwyczaj ich pielęgnacja ogranicza się do czyszczenia skrzydeł i ościeżnic z nagromadzonego kurzu. Do wykonania tego zadania przydaje się miotełka elektrostatyczna. Możemy użyć także specjalnej trykotowej ściereczki, której miękka struktura nie zarysuje drzwi. Jednak co 2-3 tygodnie powinniśmy wykonać dodatkowe czynności, dzięki którym pozostaną one w doskonałej formie mimo upływu lat. Specjaliści odradzają mycie wodą, która może negatywnie wpływać na stolarkę drzwiową.

Na szczęście w sklepach dostępne są specjalne preparaty do pielęgnacji drzwi. Znajdziemy je w ofercie polskiej firmy PORTA, która produkuje wysokiej klasy stolarkę drzwiową. Na uwagę zasługuje zwłaszcza produkt PORTA DOOR CARE. Zestaw składa się z 2 butelek: PORTA DOOR CLEANER i PORTA DOOR REFRESHER. PORTA DOOR CARE przyda się z pewnością w każdym domu. – PORTA DOOR CLEANER to preparat do gruntownego czyszczenia wszystkich rodzajów powierzchni drzwi, a więc bardzo uniwersalny. Co ważne, środek nie zmienia stopnia połysku skrzydła. Doskonale usuwa ślady po tłuszczach, naklejkach, woskach, długopisach, ołówku, mazakach, paście do butów czy nikotynie. Docenią go zatem zwłaszcza osoby posiadające dzieci czy zwierzęta, a także zapaleni kucharze. W dodatku ma działanie antystatycznie, a więc minimalizuje osadzanie się drobinek kurzu – tłumaczy Magdalena Jakóbiak Product Promotion Department Manager PORTA KMI POLAND. Jeśli natomiast chcemy odświeżyć i odrestaurować drzwi wykonane z naturalnego drewna, okleiny czy płyty, z zestawu PORTA DOOR CARE sprawdzi się doskonale PORTA Door Refresher. – Usuwa on szare plamy po wodzie i alkoholu. Ożywia kolor i przywraca pierwotny wygląd skrzydła drzwiowego i ościeżnicy. Nie zawiera wosku i silikonu. Należy jednak pamiętać, że nie można go stosować na powierzchniach o wysokim połysku, woskowanych czy olejowanych – dodaje ekspert.

Musimy także dbać regularnie o okucia i zawiasy, aby nasze drzwi płynnie i cicho działały. Wystarczy, że raz w roku, po dokładnym oczyszczeniu ich wodą i osuszeniu, nasmarujemy je wazeliną, smarem białym lub grafitowym czy specjalną oliwką, a pozostaną w świetnej kondycji.

Jeśli chcemy, aby drzwi wewnętrzne prezentowały się zawsze elegancko i schludnie, sięgnijmy po specjalne preparaty do ich pielęgnacji. Dzięki temu drzwi staną się doskonałą wizytówką domu.