Człowiek od wieków chronił swoją prywatność i szukał zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. W naszych domach taką funkcję spełniają drzwi wejściowe, zatrzymujące na zewnątrz budynku nie tylko nieprzyjemny chłód, lecz także nieproszonych gości. Jak powinny być zamontowane drzwi, aby właściwie spełniać swoja funkcję?
Instalację drzwi wejściowych najlepiej powierzyć ekipie certyfikowanej przez producenta wyrobu. Zyskamy dzięki temu pewność, że zadanie wykonane zostanie zgodnie ze sztuką budowlaną oraz instrukcją montażu. W ten sposób unikniemy również niemiłych niespodzianek i problemów np. z brakiem stabilności skrzydła czy ościeżnicy oraz niepożądanymi przewiewami zimnego powietrza.
Różne typy drzwi mogą wymagać zastosowania różnych technik montażowych, dlatego zawsze należy sprawdzić dołączone do produktu zalecenia. Istnieją jednak ogólne zasady montażu. Instalację drzwi wejściowych zaczynamy od przygotowania ościeża. Następnie możemy przystąpić do wstawiania ościeżnicy. Bardzo ważne jest jej prawidłowe ustawienie w otworze, co pozwoli ograniczyć ryzyko powstania mostków termicznych. W ścianach jednowarstwowych ramę montuje się w połowie grubości ściany, w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, a w ścianach trójwarstwowych w warstwie izolacji termicznej. To ogólne wskazówki i trzeba pamiętać, że montaż należy zawsze dostosować do rodzaju budynku i rekomendacji producenta danego wyrobu.
W przypadku drzwi wejściowych, niezwykle istotna jest szczelność połączenia stolarka-mur. Na skuteczne uszczelnienie tego miejsca pozwala wykorzystanie montażu warstwowego. Jeśli wybierzemy tą technikę instalacji, do ościeżnicy – jeszcze przed wstawieniem jej w oścież – przykleja się specjalne taśmy: paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnętrznej strony. Ramę wstawiamy w przygotowany otwór, w taki sposób, aby po bokach i na górze została szczelina o szerokości 1-2 cm. Unieruchamia się ją klinami dystansowymi, a następnie precyzyjnie ustawia pion i poziom. We wstępnie zamocowaną ościeżnicę wstawiamy skrzydło, dostrajając wzajemne ustawienie elementów oraz sprawdzając ich funkcjonowanie. Drzwi powinny otwierać i zamykać się bez żadnych oporów. Szczelina między skrzydłem a ościeżnicą musi być równa na całym obwodzie. Jeśli wszystko jest prawidłowo, skrzydło powinno pozostać nieruchome w dowolnej pozycji otwarcia.
Po wykonaniu tych czynności montuje się trzy listwy rozporowe wewnątrz ościeżnicy (na górze, na środku, na dole), sprawdza działanie zamków i blokad antywyważeniowych, a następnie zdejmuje skrzydło i przystępuje do zakotwienia ościeżnicy w ścianie. Czynność tę zawsze należy wykonywać według zaleceń producenta wyrobu. Warto jednak pamiętać o ogólnej zasadzie, w myśl której długość osadzenia śrub mocujących wynosi minimum 10 cm dla ścian o dużej wytrzymałości, a w ścianach z pustaków lub betonu komórkowego przynajmniej 15 cm. Śrub nie należy dokręcać zbyt mocno, aby nie wygiąć ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest przyklejenie do ściany zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej i wypełnienie szczeliny pianą poliuretanową. Należy robić to ostrożnie tak, aby nie było jej za dużo. Po całkowitym stwardnieniu uszczelniacza przykleja się wewnętrzną taśmę paroszczelną, a następnie przystępuje do obróbki. Na koniec montujemy szyldy, wkładki, zamki oraz klamkę i sprawdzamy funkcjonowanie drzwi. W razie potrzeby dokonujemy też niezbędnej regulacji zawiasów drzwiowych – w wysokiej jakości wyrobach mamy możliwość korekty ich ustawienia w trzech pozycjach.
Oklejanie ościeżnicy taśmami
Wstępny montaż ościeżnicy
Ustawienie ościeżnicy
Zakotwienie ościeżnicy
Wypełnianie pianą montażową szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ościeżem
Przyklejanie taśmy paroszczelnej do ściany
Wykończenia