Dzięki dobrze dobranym drzwiom zewnętrznym, wejście do domu zyskuje wyjątkowe oblicze. Atrakcyjny design drzwi to jednak nie wszystko – zimą chronią one budynek przed stratami ciepła, a latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. W parze z estetyką idzie więc energooszczędność. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać, żeby oszczędzać na ogrzewaniu?
Przyjemne chłodny dom latem i ciepły zimą, a przy tym niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. To możliwe, jeśli wzmocnimy termoizolacyjność budynku. Bardzo ważnym elementem poprawiającym energooszczędność są drzwi zewnętrzne. Jeśli są one dobrze dobrane i zamontowane, to zyskujemy oszczędność energii przez cały rok. Najlepszą termoizolacyjność zapewniają drzwi zewnętrzne stalowe PORTA THERMO.
Energooszczędność – jakie drzwi zewnętrze wybrać?
W przypadku drzwi zewnętrznych im mniejsza wartość parametru przenikania ciepła (Ud), tym wyższa energooszczędność. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wartość tego parametru nie powinna być większa niż Ud=1,3 W/M2K. Oczywiście, dostępne są też „cieplejsze” drzwi. Jakie rozwiązanie wybrać?
W ofercie drzwi zewnętrznych stalowych PORTA THERMO każdy model dostępny jest w 4 pakietach energooszczędnych: STANDARD, OPTIMUM, OPTIMUM ENERGY i PREMIUM ENERGY. Pozwala to na prosty wybór wyrobu najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb, z pomocą łatwego w użyciu konfiguratora. W pakiecie STANDARD izolacyjność termiczna drzwi wynosi Ud=1,1 W/M2K, zaś w najbardziej energooszczędnym PREMIUM ENERGY Ud=0,57 W/M2K.
Na termoizolacyjność drzwi zewnętrznych wpływa ich budowa. Poszycie wszystkich skrzydeł drzwiowych PORTA THERMO stanowi ocynkowana blacha stalowa, wykończona folią PVC odporną na warunki atmosferyczne. W przypadku pakietu PREMIUM ENERGY zastosowano ościeżnicę kompozytową SolidTherm. To innowacyjny kompozyt, który zapewnia doskonałą termoizolacyjność i elastyczność, a jednocześnie jest w 100% poddawany recyclingowi.
Kompleksowy ciepły montaż
Drzwi zewnętrzne posłużą nam wiele lat i zyskają bardzo dobre parametry termiczne, jeśli będą odpowiednio zamontowane. Kolekcja PORTA THERMO została opracowana we współpracy z monterami, dzięki czemu wraz z drzwiami można zamówić kompleksową usługę: pomiar i montaż. W najcieplejszym i najbardziej zielonym pakiecie energooszczędnym PREMIUM ENERGY skorzystamy też z usługi badania termowizyjnego, która sprawdza jakość termoizolacyjną zamontowanego wyrobu.
Szczelny, trójwarstwowy montaż drzwi PORTA THERMO przeprowadzany jest z użyciem piany poliuretanowej oraz folii paroprzepuszczalnej i paroizolacyjnej. W ten sposób drzwi są szczelnie połączone ze ścianą i tworzą przegrodę o wysokiej termoizolacyjności.
Dotacja do wymiany drzwi
Jeśli nasze roczne dochody nie przekraczają 135 000 zł i jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami domu, to do wymiany drzwi zewnętrznych pozyskamy dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Od 2023 roku w programie obowiązują nowe progi dochodowe, dzięki czemu dotacja dostępna jest na bardziej korzystnych niż wcześniej zasadach. Wszystkie drzwi PORTA THERMO spełniają warunki określone w programie, czyli wartość ich parametru przenikania ciepła nie jest większa niż Ud=1,3 W/M2K.
Wniosek o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” można złożyć przez Internet, w Urzędzie Gminy, który ma podpisane porozumienie w sprawie realizacji programu lub w wojewódzkim oddziale Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc przy wypełnieniu wniosku i skompletowaniu dokumentów uzyskamy też kontaktując się z konsultantami PORTA.
Jeśli wybraliśmy już najlepsze dla siebie drzwi zewnętrzne PORTA THERMO, to możemy postawić również na Pakiet Bezpieczeństwa PORTA (do 5 lat ochrony produktu), dopasować rozwiązania smart home (czytnik linii papilarnych eKey dLine) i dobrać od razu drzwi wewnętrzne. Dzięki temu, zyskamy spokój, wygodę i spójny wygląd naszych drzwi.