Jako firma z ponad 25-letnim doświadczeniem w produkcji drzwi wiemy o nich wszystko. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że oprócz dobrego produktu, nienagannego montażu w dalszej perspektywie bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja i konserwacja drzwi. Przygotowanie drzwi zewnętrznych do sezonu zimowego jest istotnym procesem gwarantującym ich doskonałe funkcjonowanie również w trudnych warunkach pogodowych. Skupimy się dzisiaj na przedstawieniu Państwu szeregu czynności, które należy wykonać, by zabezpieczyć mechanizmy i wygląd drzwi zewnętrznych. Zapraszamy do przeczytania praktycznego poradnika. Zaczynamy!
Smarowanie zawiasów w drzwiach zewnętrznych
Tak samo, jak w przypadku przedmiotów użytku całorocznego, tak w przypadku drzwi zewnętrznych wymagana jest ich regularna konserwacja, zwłaszcza przed okresem zimowym. Przed czyszczeniem i smarowaniem zawiasów należy je wyczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń za pomocą wilgotnej szmatki. Prawidłowo nasmarowane zawiasy gwarantują prawidłowe otwieranie się drzwi oraz ich cichą, płynną pracę.
Smary do zawiasów są stosunkowo tanie, a sam proces jest bardzo intuicyjny.
Czyszczenie skrzydła drzwi
Skrzydło drzwi to jeden z najczęściej pomijanych elementów podczas generalnych porządków w domu. Często na drzwiach jest wręcz niezauważalna warstwa kurzu i innego rodzaju brudu, który z łatwością może zostać usunięty. I o ile przez większość roku wystarczy przetrzeć drzwi na sucho, to przed zimą warto wyczyścić je na mokro. W tym celu polecamy użycie ciepłej wody z delikatnym detergentem, typu szare mydło czy płyn do mycia naczyń.
Proces mycia ciepłą wodą z detergentem oraz późniejszym przetarciem na sucho zalecamy przeprowadzić, jeśli przyjdzie sroga zima – sól drogowa, która wówczas jest wszechobecna, może trafić na skrzydło naszych drzwi i je uszkodzić. Do czyszczenia nie wolno używać środków rozpuszczalnikowych oraz acetonu, które mogą bezpowrotnie uszkodzić powłokę oraz przyspieszyć proces starzenia gumy w uszczelkach.
Jeśli przy drzwiach występują naświetla, to do ich czyszczenia w zupełności wystarczy płyn do mycia szyb.
Czyszczenie wkładki w drzwiach zewnętrznych
Ostatnim elementem, który warto zakonserwować przed zimą, ale i sprawdzać regularnie w ciągu całego roku, jest wkładka zamka. Jej kontrola to jest proces nieskomplikowany: wystarczy nacisnąć klamkę i sprawdzić, czy mechanicznie wszystko działa prawidłowo. Jeśli występują zacięcia, to należy wymontować wkładkę, wyczyścić ją i nasmarować. W tym celu warto wykorzystać ten sam środek, który został zaaplikowany na zawiasy. Jeśli mechanizm pracuje prawidłowo, warto wprowadzić smar na elementy ruchome – na zatrzask, zamek i rygiel, a następnie usunąć jego nadmiar za pomocą ściereczki nasączonej w detergencie.
Wymiana uszczelki w drzwiach
Uszczelka dookoła skrzydła drzwi z czasem może stracić swoje pierwotne właściwości. Zawarte w niej elastomery kiedyś stracą swoją sprężystość, a ona sama przestanie spełniać swoją funkcję. Na szczęście, sam proces wymiany uszczelki jest bardzo prosty!
Jak zatem samodzielnie wymienić uszczelkę w drzwiach zewnętrznych?
Uszczelka jest wykonana z miękkiej gumy, dzięki czemu łatwo ją usunąć. Aby to wykonać, wystarczy nam zwykły nożyk “tapeciak”. Pomimo prostoty czynności, wymagana jest wysoka precyzja: nożyk, choć niezwykle cienki, nadal jest narzędziem tnącym. Należy uważać na skaleczenia oraz uszkodzenie zewnętrznej powłoki drzwi.
Po wycięciu uszczelki należy usunąć pozostałości starego kleju. Dobrym wyborem w tej materii będzie mydło techniczne (znane też jako malarskie), gdyż nie zawiera w sobie substancji, które mogłyby uszkodzić powłokę zewnętrzną. Przy okazji, mydło odtłuści powierzchnię, która jest gotowa do instalacji nowej uszczelki.
Uszczelki sprzedawane są w rolkach do samodzielnego przycięcia. Przygotowując się do mierzenia wymiarów, należy dodać zapas w postaci grubości uszczelki, ponieważ w miejscu ich łączenia, zalecane jest docięcie ich pod kątem 45°. To bardzo ważne! Bez tego zabiegu, nawet nowo wymienione uszczelki nie będą prawidłowym zabezpieczeniem przed czynnikami zewnętrznymi.
Do montażu nowych uszczelek zalecamy skorzystanie z kleju kontaktowego CR – kauczuku polichloroprenowego. Tworzy on trwałą i wodoodporną spoinę. Podczas pasowania uszczelek do drzwi, proszę pamiętać o tym, że choć są one elastyczne, to nie warto ich napinać podczas przylegania. Choć nadal będzie to uszczelka, to przez naciągnięcie powstaną naprężenia w materiale, oraz może ona nie do końca dolegać.
Więcej cennych informacji znajdą Państwo na naszym blogu: https://futryna.com.pl/o-firmie/blog