Jak przygotować teren do postawienia domku ogrodowego?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Domek ogrodowy jest niezastąpionym elementem wyposażenia przydomowych ogrodów, działek rekreacyjnych i budowlanych. Jeżeli ma być trwały, odporny na silny wiatr i podmywanie wodami opadowymi, powinien stanąć na utwardzonym podłożu. Na przykładzie domku Hörmann opisujemy krok po kroku, jak przygotować miejsce pod jego budowę.

Jak wybrać lokalizację domku ogrodowego? 

Zanim przystąpisz do prac budowlanych, wybierz odpowiednie miejsce pod przyszły domek ogrodowy. Przemyśl też kolorystykę i wygląd. Jeżeli korzystasz z oferty firmy Hörmann, masz ułatwione zadanie: domki z ocynkowanej ogniowo i malowanej proszkowo blachy stalowej są estetyczne i funkcjonalne. Możliwość wyboru spośród dwóch wzorów, kilku wymiarów oraz wielu kolorów pozwala dopasować domek do każdego typu i wielkości działki.

Miejsce pod budowę nie powinno znajdować się w zagłębieniu terenu,
w którym zbierają się wody opadowe. Optymalną lokalizacją jest niewielkie wzniesienie. Jeżeli jest taka możliwość, wybierz miejsce z piaszczystą, łatwo przepuszczalną glebą. Dzięki temu unikniesz powstawania kałuż
w sąsiedztwie domku.

Jak utwardzić podłoże pod domek ogrodowy przy użyciu płyt betonowych? 

Elementem, który pozwala przytwierdzić domki Hörmann do podłoża, jest aluminiowa rama z zestawem kątowników i wkrętów. Aby stabilnie zamocować kołki rozporowe, podłoże musi być utwardzone. Przedstawiamy jak krok po kroku przygotować miejsce pod budowę domku ogrodowego z wykorzystaniem płyt betonowych:

  • wyznacz powierzchnię do utwardzenia – domki Hörmann są dostępne w kilku wymiarach zewnętrznych ramy podłogowej, producent zaleca wykonać fundament (lub inne utwardzenie) o zewnętrznych wymiarach powiększonych o około 100 mm z każdej strony – oczywiście im większa jest utwardzona powierzchnia, tym łatwiej utrzymać czystość wokół budynku;
  • usuń darń – lub wierzchnią warstwę ciemnej ziemi na głębokość około 10 cm: jeżeli chcesz podwyższyć teren, usyp warstwę żwiru lub żółtego piasku i zagęść podłoże ubijakiem;
  • wykonaj podsypkę – zastosuj kilkucentymetrową warstwę cementu zmieszanego z piaskiem w proporcjach 1:4, wyrównaj ją i wstępnie wypoziomuj przy użyciu grabi i łaty aluminiowej (możesz użyć równo przyciętej deski);
  • ułóż płyty betonowe – rozmieść i wypoziomuj płyty przy użyciu gumowego młotka brukarskiego, łaty i poziomicy: im dokładniej wykonasz ten etap prac, tym łatwiej i stabilniej ustawisz domek;
  • posyp płytki piaskiem i polej wodą – gdy piasek z cementem wypełni szczelnie fugi, spryskaj płyty wodą;
  • zainstaluj ramę domku – rozłóż aluminiową ramę na betonowych płytach, ustaw kątowniki, zaznacz miejsca do nawiercenia otworów w płytach, użyj dołączonych przez producenta kołków rozporowych, aby przytwierdzić ramę do podłoża.

Wylewka betonowa pod domek ogrodowy 

Alternatywnym sposobem utwardzenia podłoża pod domek ogrodowy jest wylewka betonowa. Wymaga ona specjalistycznego sprzętu i choćby minimalnego doświadczenia w prowadzeniu prac budowlanych.

Po usunięciu darni i wyrównaniu podłoża ustaw i wypoziomuj szalunki z desek, które wyznaczą granice wylewki. Jej grubość powinna mieć co najmniej 10 cm. Aby zmniejszyć zużycie zaprawy betonowej, wykorzystaj kamienie. Usyp z nich warstwę, pamiętając, aby nie wystawały ponad szalunki.

Zaprawę z cementu, żwiru i wody przygotujesz nawet przy użyciu łopaty w taczce lub kastrze budowlanej. Szybsze i bardziej komfortowe jest wykorzystanie gotowych suchych mieszanek i użycie mieszadła elektrycznego lub małej betoniarki.

Wykładaj kolejne porcje zaprawy i wyrównuj przy użyciu łaty lub deski prowadzonej po górnych krawędziach szalunków. W miejscach mocowania kątowników ramy aluminiowej domku Hörmann użyj zaprawy bez kamieni. Dzięki temu łatwiej wywiercisz otwory pod kołki mocujące. Możesz też spróbować zatopić w zaprawie śruby o odpowiedniej średnicy, na które nałożysz kątowniki i przykręcisz nakrętki.

Wylewka może mieć postać pełnej płyty lub fundamentu ciągłego
o wymiarach 25 × 80 cm (zalecenie firmy Hörmann). Jego wykonanie wymaga większej ilości szalunków, lecz pozwala ograniczyć ilość zaprawy betonowej.

Wadą tej metody jest czas wykonania: wylewka musi dojrzewać minimum 2–3 tygodnie, zanim będzie można postawić domek. Jeżeli zależy Ci na czasie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie opisana wyżej posadzka z płyt betonowych lub kamiennych.

Montaż domków ogrodowych wykonany przez profesjonalną ekipę Hörmann zapewnia maksymalną stabilność i odporność na działanie czynników środowiskowych. Stabilna konstrukcja oraz odpowiednie zakotwienie w podłożu sprawi, że domek wytrzyma napór wiatru o prędkości do 150 km/h i obciążenie śniegiem nawet 150 kg/m². To gwarancja trwałości na lata.

Wybrane modele domków ogrodowych są objęte ofertą promocyjną aktualną do 31.12.2023 r. Szczegóły promocji dostępne na stronie internetowej: Domki Ogrodowe | Hörmann (hormann.pl).

Usunąć warstwę darni na głębokości ok. 10 cm i wyrównać powierzchnię

Ułożyć płyty chodnikowe i wyrównać za pomocą poziomicy

Położyć aluminiową ramę podłogową

Przymocować do płyt chodnikowych za pomocą dołączonego zestawu kątowników (16 sztuk) i wkrętów