Jakie okna do domu w 2022 i 2023 roku?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez okien. Na przestrzeni wieków wyglądały one jednak zupełnie inaczej i wraz z rozwojem architektury zyskiwały na znaczeniu. Dziś stawiamy przede wszystkim na duże przeszklenia, które prezentują się spektakularnie. Jednak w wyborze stolarki okiennej nie chodzi tylko o wygląd, ważne są również parametry użytkowe. Kupując nowy produkt, powinniśmy więc posługiwać się kryterium energooszczędności. Dlaczego?

Nowoczesne okna muszą charakteryzować się dobrą termoizolacyjnością. Takie są wymogi prawne, które regulują chociażby Warunki Techniczne wprowadzone w 2021 roku. Stanowią one spełnienie wymagań w zakresie energooszczędności i ekologii. W takim kierunku podąża cała Unia Europejska, ale co ważne, jest to korzystne także z ekonomicznego punktu widzenia dla każdego użytkownika „ciepłej” stolarki okiennej. Wybierając energooszczędne produkty, płacimy przecież niższe rachunki za ogrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym, co w dobie dynamicznego wzrostu ceny opału ma niebagatelne znaczenie dla budżetu rodziny. W okresie letnim takie okna chronią natomiast przed nagrzewaniem się pomieszczeń, a więc przed stratami energii przeznaczonej na działanie klimatyzacji.

Jakie elementy okna mają znaczenie dla jego właściwości termicznych?

Efektywność cieplna okien zależy przede wszystkim od parametrów, jakimi charakteryzują się zastosowane w nich pakiety szybowe i ramy. Dlatego, przy wyborze stolarki okiennej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła Uw (informuje nas o tym, ile ciepła przepływa przez m2 okna przy różnicy temperatur między wnętrzem pomieszczenia a otoczeniem wynoszącej 1 K) – im niższy, tym lepiej. Absolutne minimum to wartość Uw na poziomie 0,9 W/m²K. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić jeszcze cieplejszy wyrób – jest to bowiem inwestycja, która zwróci się z nawiązką w przyszłości. Trzeba zadbać przy tym o dobry montaż okien, aby nie powstały mostki termiczne na styku ramy ze ścianą, które będą przyczyniać się do niekontrolowanej ucieczki ciepła z pomieszczeń, a więc ich wychładzania.

Wymiana okien z dofinansowaniem

Co ważne, na wymianę okien możemy uzyskać dotację z programu „Czyste Powietrze”, która może wynosić do 10 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 15 000 zł (25 000 zł dla dotacji z prefinansowaniem) dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz 30 000 zł (40 000 zł dla dotacji z prefinansowaniem) dla najwyższego poziomu dofinansowania. Kwalifikacja odbywa się w oparciu o kryterium dochodowe. Należy wybrać wówczas produkty, które spełniają wymogi programu. Warto przyjrzeć się bliżej zwłaszcza tym, które są wpisane na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Jednym z nich jest dla przykładu okno PVC PRIMO 82 od marki WIŚNIOWSKI z pakietem trzyszybowym, które jest o nawet 36% cieplejsze do wersji dwuszybowej. Współczynnik przenikania ciepła dla tego modelu kształtuje się na poziomie od 0,76 W/m2K.

Równolegle możemy skorzystać z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej, która polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych inwestycji w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Smart home pomaga zarządzać energią

Oprócz energooszczędnych okien, oszczędność energii w domu możemy też uzyskać dzięki rozwiązaniom smart home. Dla przykładu mamy możliwość zaprogramowania rolet zewnętrznych tak, aby reagowały na zmiany warunków otoczenia. Latem, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy 25°C, osłony zamkną się automatycznie. Ograniczy to tym samym konieczność korzystania z energochłonnej klimatyzacji. Zimą z kolei słońce działa jako dodatkowe źródło ciepła. Rolety, wyposażone w system smartCONNECTED od marki WIŚNIOWSKI mogą otwierać się, aby wpuścić ciepło i zamykać, gdy zachodzi słońce, aby utrzymać temperaturę wewnątrz domu. Opłaca się zwrócić uwagę na ofertę tego polskiego producenta także z uwagi na jego proekologiczną postawę na każdym etapie produkcji. Firma optymalizuje zużycie energii i wody. Wykorzystuje również naturalne oświetlenie w halach i biurowcu.

Dobre parametry termiczne okna to podstawowe kryterium wyboru tego typu produktów. Inwestycja w energooszczędność się opłaca, a więc warto rozważyć zakup zaawansowanego technologicznie rozwiązania o niskim współczynniku przenikania ciepła, najlepiej od polskiego producenta, aby wspierać krajowe PKB.