Ile czasu trwa montaż okien i drzwi? To z reguły kilka godzin dla jednego produktu, w zależności od specyfiki inwestycji oraz sytuacji montażowej. Ten czas jest jednak decydujący dla zapewnienia efektywności energetycznej budynku. Sposób montażu oraz uszczelnienia stolarki okiennej i drzwiowej ma kluczowe znaczenie dla jej parametrów przez cały okres użytkowania, czyli nawet kilkadziesiąt lat.
Nieszczelne połączenie okna i drzwi zewnętrznych ze ścianą przekłada się na brak skutecznej ochrony przed chłodem, hałasem i wilgocią. W efekcie powstają mostki termiczne, a w niekontrolowany sposób może dochodzić do strat nawet 20% energii cieplnej. Rozwiązaniem jest zastosowanie szczelnego (nazywanego także ciepłym) montażu stolarki okiennej i drzwiowej z wykorzystaniem systemów Soudal.
Szczelny montaż – dlaczego warto?
Ciepły montaż to przede wszystkim mniejsze wydatki na ogrzewanie budynku i możliwość racjonalnego gospodarowania energią termiczną przez cały rok. Prawidłowe uszczelnienie na styku okna i drzwi z murem zapobiega osadzaniu się wilgoci w warstwie termoizolacji, co eliminuje takie problemy jak rozwój grzybów oraz pleśni, czy też łuszczenie się farby na ścianach i suficie.
Szczelny montaż przekłada się również na komfort akustyczny – pozwala utrzymać poziom izolacji akustycznej zgodny z parametrami piany montażowej. Piana nie ulega degradacji i nawet po kilku latach poziom dźwiękoszczelności każdego z pomieszczeń zostaje zachowany. W domu jest cicho, a jednocześnie hałas i dźwięki pochodzące z wnętrza nie są słyszalne na zewnątrz.
Dobry montaż pozwala na zachowanie parametrów użytkowych okien i drzwi – tylko odpowiednio zamontowane wyroby będą właściwie spełniać swoją funkcję, zarówno jeśli chodzi o termoizolacyjność, jak i komfort obsługi, trwałość, estetykę oraz bezpieczeństwo.
Montaż trójwarstwowy
Niezawodnym rozwiązaniem dla ciepłego montażu okien jest Soudal Window System (SWS), certyfikowany przez Instytut Techniki Budowlanej. Zapewnia on trójwarstwowy, szczelny montaż stolarki okiennej, czyli skuteczne i trwałe uszczelnienie miejsca osadzenia okien w ościeżu. Skutecznie eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej w warstwie izolacji i powstania mostków termicznych.
Soudal Window System, opracowany zgodnie z zasadą „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”, tworzą trzy współpracujące ze sobą warstwy: warstwa izolacji termicznej, uszczelnienie wewnętrzne i uszczelnienie zewnętrzne. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, izolacja termiczna – wysokiej jakości pianka poliuretanowa Soudafoam, np. Flexifoam – pozostaje sucha i nie traci swoich właściwości. Przed przenikaniem wilgoci, wody opadowej i promieniowaniem UV chronią ją: taśma paroszczelna SWS i taśma paroprzepuszczalna SWS, która umożliwia jednocześnie migrację wilgoci na zewnątrz budynku. System jest całoroczny – jeśli używamy pianek z formułą zimową, to montaż można przeprowadzić też w minusowych temperaturach.
Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia
Innym sposobem na zapewnienie optymalnych parametrów energetycznych jest montaż okien w warstwie termoizolacyjnej. Przeznaczony jest do tego Soudal Window Installation (SWI) wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP). To rozwiązanie może być stosowane zarówno przy montażu nowej, jak i wymianie istniejącej stolarki. Z użyciem lekkich elementów ramy oraz specjalnego kleju tworzy się wokół okna ciepłą i szczelną „obudowę”, a cała konstrukcja wysunięta jest poza otwór okienny. Zalety systemu to szybkość i łatwość montażu, mniejsze ryzyko popełnienia błędu, stabilność formy i bardzo dobre parametry termiczne.
SWI wyróżnia także wysoka wytrzymałość, odporność na działanie promieniowania UV i czynników atmosferycznych oraz troska o środowisko – włókno szklane GFRP w pełni nadaje się do recyklingu, a przy jego produkcji używa się o 75% mniej energii, niż podczas produkcji stali lub aluminium. System można stosować ze wszystkimi typowymi profilami okiennymi oraz materiałami i występuje on w różnych rozmiarach. Wszystkie elementy SWI są dostępne w katalogu BIM i zgodne z produktami z rodziny Soudal Window System.
Montaż z użyciem płynnych membran zamiast taśm
Przy wymianie stolarki okiennej w istniejącym budownictwie oraz w budynkach zabytkowych dobrą alternatywą dla taśm są płynne membrany Soudatight. Nie wymagają one gruntowania podłoża, są wysoce elastyczne i pozwalają na skrócenie czasu prac montażowych. Membrany nakłada się wygodnie pędzlem malarskim, agregatem natryskowym lub pistoletem natryskowym nawet na powierzchnie wilgotne lub nieznacznie zapylone.
Współczesne budownictwo zmierza w stronę energooszczędności. Rozwiązaniem, które zapewnia efektywność energetyczną zarówno w przypadku nowych, jak i poddawanych termomodernizacji budynkach jest szczelny, ciepły montaż okien i drzwi. W te wymagania doskonale wpisują się systemy montażowe Soudal Window System i Soudal Window Installation (SWI), których wybrane elementy są certyfikowanymi komponentami budownictwa pasywnego, co potwierdza m.in. certyfikat Passive House Institute.