Termomodernizacja budynku – jak dobrze zamontować okna, drzwi, bramę, pompę ciepła i styropian?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Poza jakością i parametrami użytkowymi rozwiązań wykorzystywanych do termomodernizacji domu, bardzo ważny jest również ich odpowiedni montaż. Dzięki temu, będą one funkcjonować bezawaryjnie i dobrze ze sobą współpracować. Na co zwrócić uwagę przy montażu okien, drzwi, styropianu i pompy ciepła? Jakich systemów montażowych użyć i kto powinien przeprowadzić prace instalacyjne?

Termomodernizacja to skuteczny sposób na ograniczenie strat ciepła, zmniejszenie wydatków na ogrzewanie budynku zimą i jego chłodzenie latem. Poddany termomodernizacji dom zyskuje również na wartości i jest bardziej komfortowy w użytkowaniu. Dodatkową korzyścią jest też poprawa estetyki obiektu – ocieplone, pokryte tynkiem i pomalowane ściany prezentują się bardziej atrakcyjnie pod względem wizualnym.

Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja: wymiana stolarki okienno-drzwiowej, ocieplenie przegród zewnętrznych oraz wymiana starego źródła ciepła na nowoczesne, np. pompę ciepła. Niezbędnym elementem takiej inwestycji jest prawidłowy montaż wszystkich tych rozwiązań. Jak go wykonać?

Jak dobrze zamontować okna, drzwi i bramę garażową?

Zgodnie z obecnymi standardami, stolarka okienno-drzwiowa powinna być zamontowana w sposób szczelny, tzn. do minimum ograniczający powstawanie mostków termicznych i straty ciepła. Poza mechanicznym zamontowaniem wyrobu, kluczowe jest więc odpowiednia izolacja połączenia stolarka-mur, np. z wykorzystaniem piany poliuretanowej, specjalnych taśm lub płynnych membran. Dostępne są także rozwiązania pozwalające na wysunięcie okna i drzwi w warstwę termoizolacji, co jest techniką stosowaną z powodzeniem w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Sposób montażu każdorazowo powinien być dostosowany do specyfiki danej inwestycji.

W przypadku starszych, poddawanych renowacji budynków wymiana okien, drzwi i bramy garażowej może stanowić spore wyzwanie, m.in. z uwagi na specyficzną konstrukcję muru czy też jego zły stan. Odpowiedzią na tego typu sytuacje jest zastosowanie specjalnych systemów renowacyjnych, które ułatwiają wykonanie prac montażowych w wymagających, niestandardowych przestrzeniach. Bez względu na sposób montażu, bardzo ważne jest właściwe zwymiarowanie wyrobu i otworu montażowego oraz przygotowanie podłoża, które powinno być równe, oczyszczone i zagruntowane. Konieczny jest też wcześniejszy demontaż starego, zużytego wyrobu.

Wymianę okien, drzwi i bramy garażowej najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie monterów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami. Pamiętajmy, że tylko dobry montaż pozwoli w pełni wykorzystać parametry użytkowe nowoczesnych wyrobów.

Jak dobrze zamontować styropian?

Do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku w ramach termomodernizacji najczęściej wykorzystywany jest styropian w systemie ETICS. Stosuje się tutaj przyklejanie styropianu klejem lub też przyklejanie klejem połączone z kołkowaniem. Konkretny sposób mocowania powinien być określony w karcie technicznej wyrobu oraz w projekcie ocieplenia. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża (oczyszczeniu, wyrównaniu, zagruntowaniu) płyty styropianowe można przyklejać metodą obwodowo-punktową (tzw. ramka i placki) lub też metodą grzebieniową, którą jednak stosuje się tylko na ścianach o bardzo równej powierzchni.

W metodzie obwodowo-punktowej na każdą płytę należy nałożyć pasmo kleju na całym jej obwodzie oraz kilka placków (w zależności od systemu). Obowiązuje przy tym ogólna zasada, że po dociśnięciu płyty styropianowej do ściany i oderwaniu jej (w ramach próby), na ścianie powinna zostać warstwa kleju stanowiąca 40% powierzchni płyty.

Po przyklejeniu płyt, ważnym etapem montażu jest nałożenie zaprawy klejowej i zatopienie w niej siatki z włókna szklanego. Pozwoli to na stworzenie wytrzymałej warstwy pod tynk lub płytki elewacyjne oraz na wzmocnienie narożników i krawędzi otworów okiennych, gdzie występują największe naprężenia mechaniczne.

Podobnie jak w przypadku stolarki okienno-drzwiowej, montaż ocieplenia ze styropianu warto powierzyć fachowej ekipie, która zapewnia kompleksowe wykonanie prac zgodnie z najnowszą wiedzą i sztuką budowlaną.

Jak dobrze zamontować pompę ciepła?

Efektywne i ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania budynków stanowi pompa ciepła. Jej prawidłowy montaż wymaga specjalistycznej wiedzy, gdyż to urządzenie funkcjonuje na zupełnie innej zasadzie niż kocioł grzewczy. Dlatego bardzo ważne jest skorzystanie z usług profesjonalnego instalatora. Doświadczony specjalista powinien najpierw sprawdzić warunki w budynku w ramach niewiążącej wizyty kontrolnej i na tej podstawie ocenić, czy dom jest generalnie gotowy na pompę ciepła, a jeśli tak, to przedstawić dostępne warianty instalacji.

Dobry wykonawca może być z polecenia, można go też znaleźć wśród firm wykonawczych autoryzowanych do montażu pomp ciepła przez renomowanych producentów tych urządzeń. Zwykle instalatorzy są związani z konkretną marką (ewentualnie markami) pomp ciepła – mają odpowiednie doświadczenie w instalacji tych urządzeń i wsparcie producenta.

Każda pompa ciepła musi być również regularnie serwisowana i poddawana przeglądom technicznym. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach jej eksploatacji zaleca się cykliczne monitorowanie pracy urządzenia. Zazwyczaj zajmuje się tym instalator, który wcześniej zamontował pompę.

W parze z dobrym produktem powinien iść zawsze jego dobry montaż. Ta zasada sprawdza się także w przypadku termomodernizacji – inwestycji, która ma długofalowo obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia naszego domu oraz sprawić, że będzie on bardziej komfortowy. Dlatego na równi z wyborem jak najlepszych produktów do termomodernizacji, zadbajmy również o to, aby były odpowiednio zamontowane przez profesjonalnych wykonawców.

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”:

Piana Ceresit GREENQ CONTROL+

Piana Ceresit GREENQ CONTROL+ służy do osadzania parapetów, szafek instalacyjnych, skrzynek roletowych, itp.; osadzania i uszczelniania ościeżnic drzwiowych i okiennych (przy czym montaż ten powinien być wykonany z użyciem łączników mechanicznych). Można jej używać także do wykonywania izolacji termicznej i akustycznej, do wypełniania szczelin, do wypełniania przepustów, połączeń elementów oraz do uzupełniania ubytków w miejscach rozkuć po osadzeniu rur, przewodów itp. Ma znakomitą przyczepność do betonów, murów, tynków, metali, drewna, styropianu, papieru, powłok malarskich i tworzyw sztucznych (z wyjątkiem polietylenu, teflonu, silikonu).

Pakiet szybowy CLIMATOP® PRIME STADIP® SILENCE od Glasssoultions:

Okna z pakietem szybowym CLIMATOP® PRIME STADIP® SILENCE wyróżniają optymalne parametry akustyczne zwiększające komfort przebywania w pomieszczeniach narażonych na hałas. Szeroka gama szyb dostosowanych do różnych poziomów i źródeł hałasu, tłumiących hałas w zakresie od 33 do 50 db (Rw) pozwala zaspokoić najbardziej rygorystyczne wymagania. Dobry montaż okien z szybami akustycznymi jest kluczowy dla zachowania ich parametrów dźwiękoizolacyjnych.

Drzwi zewnętrzne ISOPRO Hörmann:

Drzwi zewnętrzne ISOPRO to propozycja dla tych, którzy szukają trwałych, ciepłych i eleganckich drzwi wejściowych. Zestaw składa się ze stalowej płyty drzwiowej o grubości 65 mm wypełnionej twardą pianką PU z przegrodą termiczną oraz z aluminiowej ościeżnicy. Współczynnik UD drzwi wynosi nawet 0,88 W/(m2∙K). Opcjonalnie można je zamówić w klasie przeciwwłamaniowej RC2. Dostępnych jest wiele gustownych wzorów z pełną lub przeszkloną płytą drzwiową.

 

KPR-FAST i KPS-FAST – kołki ramowe rozporowe od Klimas Wkręt-met:

Zamocowania ramowe KPR-FAST/KPS-FAST doskonale sprawdzają się przy montażu stolarki okiennej oraz bram garażowych.  Kołki KPR/KPS-FAST są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych. Stalowe wkręty zabezpieczone są nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne.

Pompy ciepła rekomendowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła:

Pompy ciepła to najbardziej efektywne urządzenia grzewcze, potrzebują jednak szczególnej dbałości przy doborze i montażu. Dlatego też gorąco zachęcamy do korzystania z „Wytycznych projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła”, opracowanych przez PORT PC w 8 częściach. To zbiór najlepszych standardów technicznych w tym zakresie, który dedykujemy zwłaszcza fachowcom z branży. Każdy inwestor może wymagać, aby prace były realizowane zgodnie z tymi wytycznymi. Wielu przydatnych informacji dostarczy inwestorom również kampania PORT PC „Pompuj ciepło z głową”, z którą właśnie wystartowaliśmy. Niewątpliwie ułatwi podejmowanie właściwych decyzji oraz wybór optymalnych rozwiązań. Jest ona prowadzona m.in. poprzez dedykowaną stronę internetową https://www.pompujcieplozglowa.pl/ oraz kanały na platformach Facebook i YouTube.

Drzwi zewnętrzne PORTA THERMO:

     

 

Wzmocnij termoizolację domu! Wybierz drzwi zewnętrzne o niskim parametrze przenikania ciepła – im mniejszy, tym lepiej dla efektywności energetycznej. Piana PUR wypełniająca skrzydła gwarantuje wysoką termoizolacyjność i solidność konstrukcji. Dzięki unikalnej konstrukcji kompozytowej i ciepłemu montażowi uzyskaliśmy drzwi z niskimi parametrami przenikalności cieplnej, co oznacza wyższą energooszczędność.

Szpachla fasadowa profil aluminiowy SOFT 600 mm PROLINE 61560:

Szpachla fasadowa to niezbędne narzędzie dla profesjonalistów i majsterkowiczów, dedykowane do precyzyjnych prac tynkarskich i wykończeniowych. To niezastąpione narzędzie dla profesjonalistów dbających o precyzję i efektywność w pracy tynkarskiej oraz wykończeniowej. Dzięki solidnej konstrukcji, ergonomicznemu designowi i możliwości montażu adaptera do kija teleskopowego, stanowi nieocenione wsparcie w realizacji różnorodnych projektów murarskich, instalatorskich i wykończeniowych.

Styropian rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu:

Styropian, znany również jako biały, grafitowy, wodoodporny, jest lekkim i przyjaznym dla środowiska materiałem termoizolacyjnym, który składa się w 98% z powietrza. Dzięki temu jest doskonałym izolatorem. Płyty styropianowe są twarde, zapewniają nie tylko ochronę przed chłodem i upałami, ale także trwałość i wytrzymałość całego ocieplenia. Jest to najpopularniejszy materiał termoizolacyjny w budownictwie, stosowany do ocieplania fundamentów, ścian, podłóg i dachów.

Soudal Window Installation (SWI) od Soudal:

        

Soudal Window Installation (SWI) od Soudal to system do montażu stolarki okiennej i drzwiowej w warstwie termoizolacyjnej. System SWI, wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP), spełnia surowe wymogi budownictwa pasywnego, co potwierdza certyfikat Passive House Institute. System SWI jest w pełni integralny z systemem trójwarstwowego uszczelnienia stolarki otworowej Soudal Window System.

Drzwi zewnętrzne Ecotherm H od Stalprodukt-Zamość:

            

Drzwi Ecotherm H to idealne rozwiązanie dla wymagających klientów: przenikalność cieplna na poziomie Ud=0,88 W/(m2*K) uzyskana dzięki zastosowaniu czterostronnej przylgi, stalowo-drewnianej ościeżnicy i ciepłego progu oraz korzyści wynikające z zastosowania zamka listowego pozwalają zmaksymalizować zalety produktu zapewniając komfort termiczny w pomieszczeniu oraz korzystnie wpłynąć na wydajność energetyczną budynku.

Brama segmentowa UniTherm WIŚNIOWSKI:

   

UniTherm to wysoka termoizolacja dzięki panelowi INNOVO o grubości 60 [mm]. Zastosowano tutaj dopracowany system uszczelnień gwarantujący najwyższą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu UniTherm świetnie sprawdzi się w domach energooszczędnych, a nawet pasywnych. Wraz z idealnie zintegrowanym napędem, UniTherm oferuje nowoczesne rozwiązania, które podnoszą komfort codziennego korzystania z garażu.

Okna PVC PRIMO WIŚNIOWSKI:

   

Okna PVC PRIMO to świetne parametry termoizolacyjne i ekonomiczne rozwiązanie dla domu. Niski współczynnik przewodzenia ciepła (od Uw = 0,69 W/m2K) daje duży komfort termiczny. Profile w klasie A gwarantują odpowiednią jakość i trwałość, a innowacyjna technologia V-Perfect zapewnia wysoką estetykę. Okna PVC PRIMO są dostępne są w wersji antywłamaniowej.