Wymieniamy okna – gdzie oddać zużyte wyroby?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Jeszcze wczoraj niepotrzebny odpad, dziś cenny materiał, który można ponownie wykorzystać. Podejście do zużytych wyrobów mocno się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Decyduje o tym ekologia, ale i ekonomia – kurczące się zasoby i stale rosnące ceny surowców. Dotyczy to również odpadów budowlanych i rozbiórkowych, powstających przy budowie lub remoncie domu. Gdzie zatem oddać stare okna, gdy decydujemy się na ich wymianę?

Zużytą plastikową butelkę wrzucamy do pojemnika na plastiki, a makulaturę do kosza na papier – te nawyki weszły nam już w krew. Segregując odpady, pozwalamy im powrócić do obiegu, żeby mogły być przetworzone zamiast wylądować na śmietniku. A co zrobić ze starymi oknami? Tego typu wyroby wymieniamy zazwyczaj raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, z myślą o wyższym komforcie użytkowania budynku, ograniczeniu strat ciepła i poprawie estetyki. Przy okazji tej inwestycji powstaje wiele odpadów, które mogą być jednak poddane recyklingowi. O czym powinniśmy wiedzieć jako inwestorzy, żeby dać starym oknom szansę na „drugie życie”?

Co zrobić ze zużytymi oknami z demontażu?

Po tym, jak nowe okno zostanie już zamontowane, możemy cieszyć się ciepłem, ciszą i wygodą jego obsługi. A co zrobić ze starą stolarką okienną? Jeśli jej parametry użytkowe na to pozwalają, to można ją wykorzystać ponownie w budynku gospodarczym, gdzie wymagania odnośnie ochrony termicznej nie są tak wysokie, jak w obiekcie mieszkalnym.

Zazwyczaj po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach eksploatacji okna są już jednak mocno zużyte. Gdy mamy do czynienia z wyrobami drewnianymi może być to jednak…atutem. Stare profile okienne z drewna są bowiem obecnie na topie, tworzy się z nich np. lustra czy ramy do obrazów, często nawet jeszcze je postarzając. Jeśli więc mamy takie produkty z demontażu, to samodzielnie możemy je przerobić na atrakcyjną dekorację domu.

Trzecia opcja na zagospodarowanie zużytych okien z PVC, drewna i aluminium to oddanie ich do odpowiedniego punktu zbiórki odpadów, tzw. PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Zgodnie z przepisami prawa, obowiązek ten spoczywa na firmie demontującej stolarkę i realizującej następnie montaż nowych okien. Powinna ona od nas odebrać, a następnie przekazać do takiego punktu odpady budowlane w ilości nie większej niż montowany nowy towar tego samego rodzaju. Najlepiej więc ustalić tę kwestię już na etapie zakupu w salonie sprzedaży, przy wyborze nowych produktów wraz z montażem.

Powstają też wyspecjalizowane skupy stolarki okiennej z demontażu, gdzie wystarczy zgłosić chęć odbioru zużytych wyrobów, podając kilka niezbędnych informacji. Korzystając z tego typu rozwiązań prowadzonych przez profesjonalne firmy, mamy pewność, że produkty zostaną poddane procesowi recyklingu przy użyciu najnowocześniejszych technologii, w trosce o środowisko naturalne.

Drugie życie starych okien

Proces demontażu stolarki okiennej to tak naprawdę równocześnie odzyskanie cennych surowców – szkła, stali, drewna, PVC czy też aluminium. Recykling tych materiałów przynosi szereg korzyści – redukcję zużycia zasobów, które ulegają przecież wyczerpaniu, oszczędność energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz mniej odpadów na wysypiskach.

Można to bardziej szczegółowo przedstawić na przykładzie PVC, z którego wykonane są bardzo popularne obecnie profile okien. Czas „życia” PVC wynosi nawet 350 lat i może być ono przetwarzane wielokrotnie, bez straty swoich właściwości użytkowych, co czyni je bardzo dobrym surowcem do recyklingu. Zamiast zalegać na składowisku może ponownie trafić do obiegu. Nowoczesne profile powstające z PVC z odzysku są równie wytrzymałe i trwałe, jak te pochodzące z materiału pierwotnego. Gdy wybieramy wyprodukowane z ich udziałem okna otrzymujemy wyrób wysokiej jakości, a przy tym wytworzony w sposób mniej szkodzących środowisku naturalnemu, a więc także nam samym – jesteśmy przecież częścią planety.

Pomyślmy, ile surowców wyrzucamy budując i remontując dom lub mieszkanie. Na szczęście, dzięki technologiom recyklingu, wiele z nich może trafić do recyklingu, podobnie, jak to dzieje się z plastikowymi butelkami oraz makulaturą. Jako inwestorzy, dołóżmy więc starań o to, by zużyte materiały budowlane trafiły tam, gdzie ich miejsce – a więc do punktu zbiórki lub przetwarzania, a następnie ponownie do budynku, w postaci nowego produktu.

Wiemy już, co możemy zrobić ze starą stolarką okienną. A co z nowoczesnymi oknami, które je zastąpią? Warto zadbać o ich prawidłowy montaż, gdyż tylko taki montaż jest ekologiczny, jak dobry produkt. Budujmy i remontujmy świadomie, z korzyścią dla siebie, planety i przyszłych pokoleń!

***

Produkty rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:

Profile Phoenix od Deceuninck – 100% recyklingu PVC

Do produkcji profili firma Deceuninck wykorzystuje PVC przetworzone we własnym zakładzie recyklingu w belgijskim Diksmuide. Producent posiada dobrze zorganizowaną sieć odbioru odpadów poprzemysłowych i pokonsumenckich. Wszystkie produkty tej marki w całości nadają się do recyklingu, a nowa seria profili wykonanych w 100% z PVC pochodzącego z recyklingu – Phoenix – jest już dostępna na rynku niderlandzkim.

www.deceuninck.pl

Metal-Plast – skup okien PVC z demontażu:

Skup okien PVC z demontażu prowadzi firma Metal-Plast ze Świebodzic na Dolnym Śląsku.  Wystarczy zgłosić chęć odbioru zużytej stolarki okiennej PVC podając kilka niezbędnych informacji dotyczącej ilości i rodzaju odpadu. Pracownik biura obsługi klienta dopasuje ofertę do potrzeb klienta i zleci podstawienie odpowiedniej ilości kontenerów do odbioru okien z demontażu. Klienci decydując się na oddanie starych okien PVC do Metal-Plast mogą mieć pewność, że zostaną one poddane procesowi recyklingu przy użyciu najnowocześniejszych technologii i w trosce o środowisko naturalne. Profesjonalnym recyklingiem profili okiennych Metal-Plast zajmuje się nieprzerwanie od 1993 roku firma od lat jest członkiem organizacji Recovinyl wg. której recykling jednej tony PVC przyczynia się do zmniejszenia emisji CO₂ aż o dwie tony.

www.metal-plast.pl

System WINS Flex od Selena:

System WINS Flex to innowacyjne rozwiązanie do montażu okien elewacyjnych i drzwi balkonowych. Oparty na standardzie izolacji na bazie folii płynnych, rekomendowany jest dla nowego budownictwa. Wysoko elastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia, niewymagający przygotowania podłoża. Chroni przed deformacją.

Okna PVC PRIMO od WIŚNIOWSKI:

Wysoka jakość, wybitny komfort, wyjątkowy design – takie są okna na W, W jak WIŚNIOWSKI. Klasa antywłamaniowa do RC2, współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie 0,69W/m2K i komfort akustyczny na poziomie 38dB to parametry, które gwarantują: bezpieczeństwo, szczelność i spokój domowego zacisza. PVC PRIMO spełniają warunki programu „Czyste Powietrze”.