Drzwi wejściowe są jednym z najważniejszych elementów domu. Służą one nie tylko do ozdoby, ale także do zagwarantowania bezpieczeństwa i prywatności. Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych może znacznie wpłynąć na wygląd i funkcjonalność domu czy mieszkania. Istnieje wiele różnych rodzajów drzwi wejściowych, które można wybrać do potrzeb i stylu wnętrza i rodzaju pomieszczenia.
IRENEUSZ WIERCIAK, Kierownik Grupy Produktowej Stolarka Aluminiowa, Stalowa WIŚNIOWSKI
Energooszczędne drzwi muszą być odpowiednio zaprojektowane i wyprodukowane. To gwarantuje, że „na papierze” są to produkty kompletne i warto wybrać je jako element domu. Na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry: współczynnik przenikania ciepła (Ud), użyty materiał, wypełnienie, system uszczelnień. Wybranie właściwego produktu pozwoli rozliczyć jego zakup w ramach programu Czyste Powietrze lub w uldze termomodernizacyjnej.
Prócz kwestii energooszczędnych, drzwi powinny być również bezpieczne. Najbardziej pożądane są certyfikaty antywłamaniowe w klasach RC2 lub RC3 – najlepiej potwierdzone przez odpowiednie laboratoria.
DOBRE DRZWI POTRZEBUJĄ DOBREGO MONTAŻU
Nawet najlepszy jakościowo produkt nie spełni deklarowanych przez producenta funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany. Kolejnym krokiem, po wyborze wyrobów o wysokich parametrach i designie, jest zatem ich poprawne zainstalowanie. Opłaca się zlecić tę pracę profesjonalnej ekipie montażowej, która wykonana usługę zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta. Warto rozważyć montaż warstwowy z użyciem taśmy paroszczelnych i paroprzepuszczalnych (tzw. szczelny), który przy-niesie szereg korzyści. W połączeniu z energooszczędną stolarką osiągnie się najważniejszy cel, jaki jest mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię, co jest jednoznaczne m.in. z obniżeniem kosztów jego eksploatacji. Ma to również znaczenie środowiskowe.
Dobry montaż powinien maksymalnie uwypuklić zalety produktu, wspierać komfort użytkowania, termoizolację i bezpieczeństwo. Nawet drobne niedociągnięcia mogą ostatecznie prowadzić – szczególnie w dłuższej perspektywie czasu – do sporych strat.
NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY:
– niewłaściwe przygotowanie otworów przed montażem,
- nieodpowiednie ustawienie drzwi w otworze, co może powodować szczeliny między drzwiami a ościeżnicą, w konsekwencji mogą one przepuszczać ciepło lub wodę,
– niewłaściwy montaż progu. Warto zwrócić uwagę by zastosować odpowiednią podwalinę, tak aby próg mógł być zamontowany w sposób stabilny. To element drzwi, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne więc ważne by miał odpowiednie zakotwienie. Zastosowanie odpowiedniej podwaliny to także właściwa hydroizolacja, należy o tym pamiętać w szczególności gdy drzwi nie mają odpowiedniego zadaszenia,
– niewłaściwie dobrane parametry drzwi. Wybierając drzwi powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty wizualne czy też komfort otwierania ale także na ich usytuowanie względem stron świata. Ma to wpływ na ich nagrzewanie, a także narażenie na opady (wybór odpowiedniej klasy wodoszczelności) co w konsekwencji skutkuje ich nieszczelnością. Informacje te powinny być wzięte pod uwagę już na etapie wyboru danego modelu, dzięki temu unikniemy wszelkich niedogodności związanych z ich użytkowaniem czy też koniecznością montażu zadaszenia nie przewidzianego w naszych wydatkach.
Właściwie zamontowane drzwi spełniają wszystkie deklarowane przez producenta warunki. Będą pracowały cicho i sprawnie, gwarantując trwałość i bezpieczeństwo. Dobry montaż to również właściwa termoizolacja, a więc i wyraźne oszczędności na rachunkach. Podobnie sprawa ma się z bramami garażowymi czy oknami, które nawet po latach będę pracowały równie bezawaryjnie i ochronią wnętrze przed zimowym chłodem lub letnimi upałami.
Niewłaściwie zamontowane ruchome elementy, w każdym z tych przypadków, będą szybciej się zużywać, mogą pracować nierówno lub głośno.
Montaż wykonany przez przeszkolonego pracownika jest najczęściej również wymogiem dla gwarancji na dany produkt. Decyzja, by zaufać niesprawdzonemu lub nieprzeszkolonemu monterowi jest więc nie tylko potencjalnie niebezpieczna, ale może również sporo kosztować w przyszłości.
DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W CIEPŁE DRZWI
Koszty budowy i wykończenia domu wzrastają każdego roku i jest to pro-ces powiązany ze zmianami ekonomicznymi lub prawnymi. Zakup stolarki o podwyższonych parametrach termicznych jest z pewnością większym wydatkiem ale takim, który bardzo się opłaca. Kiedy różnice w wydatku potraktuje się jako inwestycje w mniejsze rachunki oraz wkład w zmniejszenie śladu węglowego, to od razu wygląda to zupełnie inaczej. Zakup staje się nie tylko ekonomicznie, ale i ekologicznie uzasadniony.
Wytyczne dla nowo budowanych domów nie są wymierzone przeciwko konsumentom, mają na celu tworzenie maksymalnie energooszczędnych rozwiązań i ochronę jakości powietrza oraz zasobów naturalnych planety. Bardziej oszczędne drzwi obniżają rachunki za ogrzewanie i gwarantują mniejsze zużycie opału (energii cieplnej), a w efekcie czystsze powietrze. Najważniejsze aby inwestować w produkty renomowanych producentów, certyfikowane, które zapewnią utrzymanie parametrów latami. I przede wszystkim zainstalowane we właściwy sposób, z zachowaniem zasad tzw. ciepłego montażu. Bez dobrego montażu i najwyższej jakości produktów nawet najbardziej energooszczędne rozwiązania nie będą miały zauważalnego wpływu na komfort życia.
Zalety odpowiednio szczelnej stolarki otworowej nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Nie dostrzega się ich w codziennych obowiązkach i nie można jej tak łatwo uchwycić jak np. dobrego wzornictwa. Paradoksalnie jednak to właśnie termoizolacyjność w najbliższych dekadach będzie decydowała o komforcie życia.
Projektowanie energooszczędnych budynków to trend, który wpisuje się w globalne działania na rzecz klimatu. Wymogi takie coraz częściej stawiają również prawa budowlane, wymagające od nowych inwestycji, spełnienia określonych norm termoizolacyjności. Ich zaostrzenie planowane jest również w Polsce. Czy w bramach, oknach i drzwiach da się zagwarantować odpowiednią termoizolację, nie zapominając o dobrym design i bezpieczeństwie?
Energia elektryczna – szczególnie ta wytwarzana z węgla – będzie coraz droższa. Odpowiednio dobrana stolarka otworowa zmniejszy rachunki za ogrzewanie i prąd.
STOLARKA W KOMPLECIE
Gdy już zapada decyzja o zakupie drzwi, bramy garażowej i okien, to – bez względu na to czy mowa o nowym domu, czy o remontowanym – warto wziąć pod uwagę zakup kompletu stolarki u jednego producenta. To gwarancja doskonałe-go wyglądu budynku i najwyższego komfortu w codziennym życiu.
Dlaczego to takie ważne? Kupując zestaw, ma się pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują, są tak samo trwałe i piękne. Oszczędza się sporo czasu, kupując je w jednym miejscu u jednego dystrybutora i od jednego producenta. A w razie potrzeby jest ułatwiony kontakt z jedną osobą.
WSKAZÓWKI MONTAŻOWE W NOWYCH I REMONTOWANYCH BUDYNKACH
W domach budowanych z ceramiki należy pamiętać o zasklepieniu otworów oraz wyrównaniu zamków w pustakach.
W przypadku silikatu warto pomyśleć o odpowiedniej impregnacji dedykowanymi środkami.
Drzwi muszą być montowane do równych powierzchni, a podczas obróbki ościeży nie można zapomnieć o murze zewnętrznym (jego ok. 15-centymetrowy odcinek należy odpowiednio wyrównać) w czym pomocne mogą być nowoczesne techniki pomiarowe, takie jak: lasery liniowe lub niwelatory laserowe. Przy trudniejszych i bardziej wymagających inwestycjach (jak np. stolarka wielkoformatowa) stosowany jest także skaning 3D.
W samej instalacji bardzo ważne jest odpowiednie zakotwienie stolarki w murze – powinno się to zrobić nie tylko po bokach i u góry, ale również na dole. Tylko taki sposób instalacji gwarantuje stabilne połączenie drzwi z murem.
W budynkach remontowanych, należy pamiętać o precyzyjnym demontażu starej stolarki, najlepiej w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Kluczowe działanie stanowi również prawidłowe zwymiarowanie otworu montażowego,
Fundamentem dobrego montażu jest natomiast profesjonalny pomiar. Firma dostarczająca drzwi powinna przeprowadzić pomiary już obrobionych otworów. Sam obmiar jest niezwykle istotną czynnością, bo pominięty lub źle przeprowadzony może źle wpłynąć na funkcjonalność drzwi, a nawet uniemożliwić prawidło-wy montaż.