Odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, dostęp do świeżego powietrza i dobrze zamontowane drzwi antywłamaniowe – to połączenie zapewni spokojny, a przede wszystkim bezpieczny nocny odpoczynek. Niewyspany i zmęczony nie pracujesz efektywnie, a umysł nie jest w stanie wykorzystać swoich możliwości. Warto zatem zadbać o jakość snu, a ta jest znacznie wyższa, jeśli nocna regeneracja przebiega komfortowo.
Czas odłożyć proszki nasenne, wrócić do źródeł i w naturalny sposób zapewnić sobie w pełni spokojny sen. Jest on niezbędny do zachowania zdrowia oraz kompleksowej regeneracji ciała i umysłu. Sypialnia powinna być oazą spokoju, miejscem wyciszenia. Zadbaj o warunki, w jakich śpisz, aby rano wstawać w pełni sił witalnych. Pomoże ci w tym odpowiedni wybór stolarki okiennej i drzwiowej oraz jej dobry montaż. Markizy, moskitiery, rolety czy drzwi antywłamaniowe, to tylko niektóre produkty zapewniające spokojny i bezpieczny sen.
Letnia noc bez komarów
Na zewnątrz słońce świeci coraz mocniej, a my w czasie ciepłych pór roku, chętniej śpimy przy otwartym oknie. Powiew świeżego powietrza potęguje uczucie komfortu podczas snu. Niestety, wraz z podmuchami wiatru do sypialni dostają się często nieproszeni goście – insekty. Muchy, meszki i komary mogą skutecznie zakłócić nocny wypoczynek. Jak temu zaradzić, nie rezygnując ze świeżego powietrza letniej nocy? Najlepiej zdecydować się na moskitierę. W taki sposób zyskamy gwarancję, że okna będą szczelnie zabezpieczone i nawet mikroskopijny owad nie przedostanie się do naszej sypialni. Rodzaj siatki zabezpieczającej zależy od tego, gdzie chcielibyśmy ją zamontować. Możemy zdecydować się na moskitiery ze stałym obramowaniem, które idealnie sprawdzają się na piętrze domu, na ramkach przesuwnych, ramkach rozwieranych lub takie, które są zwijane podobnie jak rolety. Zastosowanie moskitiery w żaden sposób nie utrudnia pracy rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych. Wszystkie elementy, z których składa się ramka są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a to gwarantuje moskitierze trwałość na wiele lat.
Otuleni mrokiem
Przebudzasz się, mimo że budzik zadzwoni dopiero za godzinę? Być może powodem jest światło wpadające rano do sypialni. Ekspozycja na światło w czasie snu spowalnia produkcję melatoniny – hormonu snu. Zaciemnienie sypialni jest więc kluczowe dla spokojnego wypoczynku. Czas zatem zdecydować się na rolety bądź markizy, które skutecznie zablokują dopływ światła. – Warto przy tym zatroszczyć się, aby zostały dobrze zamontowane. Bez tego cała inwestycja może okazać się daremna. Wystarczy bowiem drobny prześwit, niewielka szczelina między roletą a oknem, aby produkt nie spełniał swojej funkcji – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”. Zaletą jest również różnorodność dostępnych na rynku rolet i markiz.
W zależności od wystroju wnętrza, możemy wybrać dokładnie taki kolor, kształt i rozmiar jaki jest nam potrzebny. Jasne ściany, dywany i pościele dobrze wyeksponuje intensywna barwa rolet. Ciekawym rozwiązaniem zaciemniającym są także rolety zewnętrzne. Dają one możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, a ich właścicielom beztroskę użytkowania. Elektryczne sterowanie znacznie podnosi komfort, zwłaszcza jeśli będą montowane
w trudnodostępnych miejscach.
Jak sobie zamontujesz, tak się wyśpisz
Podejmując decyzję o wyborze stolarki drzwiowej, powinniśmy pamiętać, że i ten aspekt będzie miał wpływ na nasz nocny wypoczynek. Dobry produkt i dobry montaż to kombinacja, które zapewni spokojny sen i komfortowe użytkowanie profesjonalnie zamontowanych wyrobów.
Ciężko nie zgodzić się z angielskim przysłowiem, mówiącym, że dom jest twoją twierdzą. Dlatego dużą popularnością, wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, cieszą się drzwi antywłamaniowe, które chronią przed niepożądanym wtargnięciem do budynku. Dzięki ich różnorodnym fasonom zarówno miłośnicy nowoczesnego stylu, jak i klasyki znajdą coś dla siebie. Jednak, decydując się na taki zakup, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim drzwi antywłamaniowe nie są drzwiami odpornymi na każde włamanie, ale znacznie opóźniają dostanie się włamywacza do domu. W zależności od swojej klasy i wyposażenia samego włamywacza mogą mieć różną skuteczność. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na sam produkt, lecz także towarzyszące mu akcesoria. W przypadku drzwi antywłamaniowych, będzie to odpowiednia wkładka, zwykle dołączona do nich w zestawie. Pamiętajmy, aby nie zamieniać jej na tańsze odpowiedniki. Zastosowanie ich może sprawić, że drzwi przestaną spełniać stawiane przed nimi wymagania w zakresie antywłamaniowości.
Ważnym aspektem pozostaje także kwestia ubezpieczenia. Dobry montaż takich drzwi, wykonany przez fachową ekipę, jest często warunkiem niezbędnym do wypłaty ewentualnego odszkodowania.
Ponadto niewłaściwy montaż może sprawić, że drzwi przestaną spełniać swoją antywłamaniowa funkcję. – Podczas długoletniej eksploatacji zdarza się, że drzwi trzeba regulować, np. na zawiasach. Taką możliwość mamy tylko wtedy, jeśli zostały wcześniej prawidłowo zamontowane – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”. Dlatego też tak ważny jest autoryzowany monter, znający dany produkt i pracujący z nim od lat. Jedynie taki specjalista wie, jak dobry montaż drzwi antywłamaniowych przełoży się w przyszłości na spokojny sen ich użytkowników.
***
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ”:
ANVIS – moskitiera przesuwna – doskonale sprawdzi się w dużych przeszklonych wnękach jak, balkony, tarasy, witryny, a także ogrody zimowe. Skrzydło moskitiery przesuwa się na prowadnicach górnej i dolnej, jedno lub dwutorowej. Maksymalne wymiary skrzydła moskitiery – 2000 x 2500 mm. Dostępność sześciu typów moskitiery przesuwnej, a także dobór prowadnic w zależności od wysokości progu pozwoli idealnie dopasować produkt pod kątem jego funkcjonalności oraz miejsca montażu. Moskitiery dostosowane są do wszystkich typów okien i drzwi. Konstrukcja skrzydła nie ogranicza widoczności w świetle okna /brak poprzeczki dzielącej skrzydło moskitiery.
Hormann – drzwi zewnętrzne ThermoCarbon – przeznaczone do domów pasywnych. Mają aluminiową płytę drzwiową z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej. Funkcję przegrody termicznej spełnia profil ramy skrzydła wykonany z kompozytów na bazie karbonu i włókna szklanego. Aluminiowa ościeżnica 111 mm wyposażona w przegrodę termiczną wypełnioną pianką poliuretanową. Drzwi z potrójną płaszczyzną uszczelnienia. We wzorach z przeszkleniem 3- lub 4-szybowe szkło termoizolacyjne z szybą bezpieczną na zewnątrz i wewnątrz. Współczynnik przenikania ciepła Ud wynosi nawet 0,47 W/(m2K). Drzwi posiadają w standardzie 9-punktowy listwowy zamek ryglujący, a opcjonalnie – wyposażenie przeciwwłamaniowe w klasie RC 2, RC 3 lub RC 4. Dostępne w 15 wzorach i dowolnym kolorze z palety RAL. Oferowane są także w wykonaniu XXL o wysokości do 3 metrów. Charakteryzuje je też eleganckie wzornictwo i możliwość dopasowania ich wyglądu do bram garażowych.
PORTA – kolekcja drzwi wejściowych do domu Eco Polar Passive firmy PORTA KMI POLAND – nowoczesna kolekcja drzwi spełniających wymagania budownictwa pasywnego. Zastosowano w nich m.in. PortaThermControl, czyli nowatorską, opatentowaną konstrukcję progu do drzwi – rdzeń progu zbudowany jest z klejonki dębowej i obłożony specjalnie ukształtowaną stalą nierdzewną. Rozwiązanie to zapewnia wysoką wytrzymałość i szczelność termiczną drzwi potwierdzoną badaniami w akredytowanym Laboratorium Techniki Budowlanej. Producent rekomenduje, aby drzwi Eco Polar Passive montowane były w systemie PortaSave Energy® (wewnętrzna warstwa paroszczelna, środkowa termoizolacyjna i zewnętrzna paroprzepuszczalna), przez Autoryzowane Grupy Montażowe. Dane kontaktowe dostępne są pod adresem www.porta.com.pl/montazysci.
WIŚNIOWSKI – brama segmentowa UniTherm – powstała w odpowiedzi na potrzeby budownictwa energooszczędnego. W pełni wykorzystuje właściwości cieplne panelu INNOVO o grubości 60 mm oraz zastosowanych w niej systemów uszczelnień. To więcej zaoszczędzonej energii w domu, ponieważ straty ciepła zostały wyeliminowane w najbardziej newralgicznych miejscach skrzydła bramy. Współczynnik przenikania ciepła panelu wynosi 0,37 W/m2K, co przekłada się na znakomitą termoizolacje całej bramy o współczynniku ciepła na poziomie 0,79 W/m2K.
***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ“promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU” są firmy: Anwis, AIB, FAKRO, Hörmann, Marcopol, Soudal, Porta KMI Poland, POL-SKONE, PROLINE, WIŚNIOWSKI.