Przy remoncie i termomodernizacji domu szukamy rozwiązań, które zapewnią ograniczenie kosztów jego eksploatacji. Bardzo duże znaczenie ma więc odpowiednia termoizolacja ścian i dachu, a także dobór stolarki otworowej. Ma ona wpływ na użytkowanie budynku i związane z tym wydatki. Zarówno okna, drzwi, jak i bramy garażowe powinny zabezpieczać przed włamaniem, chronić przed hałasem z zewnątrz, a także zapobiegać utratom energii cieplnej. Jak z użyciem tych produktów stworzyć dom, który na siebie zarabia?
O ile przy budowie nowego budynku stosunkowo łatwo osiągnąć pożądany standard energetyczny, o tyle w przypadku starszego, już użytkowanego obiektu jest to zadanie bardziej wymagające. Od czego jednak jest termomodernizacja? Dobrze przeprowadzona termomodernizacja pozwoli nam stworzyć oszczędny dom. Ważnym jej elementem jest przemyślany wybór stolarki otworowej: okien, drzwi i bramy garażowej.
Termomodernizacja – kompleksowo się opłaca
Wielu Polaków mieszka w budynkach liczących kilkadziesiąt lat, zbudowanych z użyciem technologii, które nie spełniają już współczesnych norm. Dzięki kompletnej wymianie stolarki okienno-drzwiowej, ociepleniu przegród zewnętrznych i modernizacji źródła ogrzewania, można sprawić, że dom będzie bardziej energooszczędny i ekologiczny. Termomodernizacja to jednak złożony proces, obejmujący wiele czynników i uwzględniający wzajemne ich powiązania – np. uszczelnienie ościeży może spowodować kłopoty z wentylacją, a wymieniony kocioł nie dogrzeje budynku, jeśli nie docieplimy ścian i dachu. Całość prac powinna być więc starannie przemyślana i zaprojektowana. Duże znaczenie ma oczywiście stan budynku i budżet, jakim dysponujemy.
W większości przypadków nie wystarczy tylko sama wymiana źródła ogrzewania. Działania termomodernizacyjne powinny być całościowe: eliminować wszystkie mostki termiczne, przez które cenne ciepło w niekontrolowany sposób przenika na zewnątrz. Warto więc zainwestować w kompleksową wymianę stolarki okienno-drzwiowej. Przy jej wyborze zwróćmy uwagę przede wszystkim na wartość współczynnika przenikania ciepła U. Dla okien i drzwi balkonowych musi wynosić on co najmniej 0,9 W/m2K, okien połaciowych – 1,1 W/m2K, drzwi – 1 W/m2K, a bram garażowych – 1,3 W/m2K. Najlepiej postawić przy tym na komplet stolarki od jednego producenta. Taką ofertę znajdziemy np. w sieci salonów KRISHOME. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, a także gwarantuje pełną spójność, stylistyczną wybranych produktów. Kompleksowe, dobrze przemyślane zakupy to również niezwykle ważna w obecnych czasach gwarancja spokoju na wiele lat. W przypadku rozwiązań KRISPOL to 7 lat gwarancji na okna PVC i 5 lat gwarancji na pozostałe produkty dla domu.
Ciepły i oszczędny dom z dofinansowaniem
Przed rozpoczęciem termomodernizacji trzeba starannie skalkulować koszty. Skala wydatków może wydawać się duża, jednak do dyspozycji mamy różne możliwości wsparcia finansowego. Warto zorientować się, jakie systemy dofinansowania obowiązują na terenie naszego miejsca zamieszkania. Różne opcje uzyskania dotacji, w zależności od zakresu prac i specyfiki budynku, zapewnia ogólnopolski program „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie obejmuje wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Kolejną możliwością jest tzw. ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie (do 53 000 zł) dla podatników, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.
Zwieńczeniem inwestycji w termomodernizację domu, w tym wymianę okien, drzwi i bramy garażowej, jest dobrze przeprowadzony montaż. Podobnie jak i same produkty, powinien być on ciepły. Oferowane przez producentów, nowoczesne rozwiązania montażowe pozwalają na zmniejszenie strat energii cieplnej i jednocześnie zredukowanie do minimum zużycia energii potrzebnej do ogrzewania.