Drzwi zewnętrzne powinny być eko

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ekologia to nie moda a konieczność, m.in. z powodu kwestii zdrowotnych. Coraz bardziej zauważalne jest bowiem ogromne zanieczyszczenie powietrza, za które odpowiadają w znacznej mierze budynki z uwagi na niską efektywność energetyczną. Dlatego każdy element ich wyposażenia powinien spełniać kryterium energooszczędności. Dzięki temu możemy również zadbać o dobro przyszłych pokoleń. Podczas termomodernizacji domu warto więc wymienić stolarkę otworową z korzystnymi parametrami izolacyjności termicznej, która będzie chronić przed ucieczką ciepła. Energooszczędne są nie tylko okna, lecz także drzwi zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Drzwi zewnętrzne kupujemy raz na kilkanaście lat, a więc podczas ich użytkowania rozwój technologiczny stale postępuje. Nic dziwnego zatem, że produkt, który 15 lat temu wydawał się nam najlepszym wyborem, obecnie w zakresie energooszczędności nie spełnia norm. W związku z tym z domu, w sposób niekontrolowany, ucieka ciepło. Na szczęście, dziś producenci oferują swoim klientom coraz bardziej zaawansowane wyroby, dzięki którym możemy żyć komfortowo, a równocześnie dbać o środowisko i nie martwić się o budżet rodziny. Co więcej, energooszczędne drzwi zewnętrzne można zakupić z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”, a więc wymiana starego produktu na nowy jak najbardziej się opłaca.

Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła

Jakie drzwi zewnętrzne można nazwać ekologicznymi? Takie, które są energooszczędne, a więc zostały zaprojektowane, z myślą o uzyskaniu jak najniższego współczynnika przenikania ciepła Ud. To ten parametr jest najważniejszy (choć warto też sprawdzić klasę przepuszczalności powietrza). Według obecnych norm, wprowadzonych w 2021 roku, nie może być on wyższy niż 1,3 W/m2K, ale to absolutne minimum. Warto zakupić jeszcze bardziej „ciepły” produkt – a takich na rynku nie brakuje. Dziś producenci w swojej ofercie mają bowiem wysokiej klasy rozwiązania, wykonane z dobrej jakości materiałów, w których zastosowana została technologia w służbie energooszczędności.

Jeśli zależy nam zatem na jak najmniejszych stratach ciepła i niskich rachunkach za energię (w dobie obecnej sytuacji na Ukrainie, ceny ogrzewania domu na pewno znacząco wzrosną), postawmy na drzwi o współczynniku Ud w przedziale 0,7-1,1 W/m2K – im niższy on będzie, tym produkt lepiej spełni swoją rolę. Takie drzwi są zazwyczaj wyposażone w izolujące termicznie progi i ościeżnice. Wnętrze komór skrzydła wypełnia zaś termoizolacja, np. w postaci styropianu, wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej. W wersji z przeszkleniami posiadają także ciepłe pakiety szybowe. Każdy element takich drzwi powinien mieć również wysokiej klasy uszczelki na całym obwodzie.

Jaki rodzaj drzwi sprawdzi się najlepiej?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy różnego rodzaju drzwi zewnętrzne. W zależności od potrzeb mogą być one jedno- lub dwuskrzydłowe. Co więcej, mamy do wyboru skrzydła pełne oraz z przeszkleniami. Niektórzy decydują się także na boczne lub górne naświetla, aby lepiej doświetlić hol czy przedsionek. To dobre rozwiązanie pod względem energooszczędności, gdyż w ciemnych holu nie musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia w dzień, a więc oszczędzamy energię elektryczną.

Drzwi wejściowe mogą różnić się też materiałem, z którego zostały wykonane. To może być: drewno, stal, PVC, aluminium czy też włókno szklane. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. W dodatku, zdarza się całkiem często, że w jednym modelu można spotkać różne materiały. Warto ponadto postawić ponadto na drzwi antywłamaniowe, gdyż bezpieczeństwo jest w obecnych czasach bardzo ważne. Wybierzmy zatem produkt w klasie przeciwwłamaniowej co najmniej RC2.

Zakup energooszczędnych drzwi powinien zawsze iść w parze z dobrym montażem. Dzięki temu wyrób będzie spełniał deklarowane przez producenta normy, a ciepło pozostanie tam, gdzie powinno – w domu. Nasze dzieci podziękują nam z pewnością za odpowiedzialne podejście do budowy czy remontu domu. W ten sposób dbamy bowiem o czyste powietrze, a to ono jest potrzebne do życia.

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:

Ecosol od firmy BFT

Ecosol to kompletny system zasilania słonecznego do instalacji niskonapięciowych. Idealny do drzwi i bram, do których nie dociera zasięg sieci elektrycznej, dzięki swej kompatybilności z wszystkimi instalacjami 24V, starymi i nowymi, dostosowuje się do każdego kontekstu.

System drzwi wejściowych Elegant – ekologiczny wybór, elegancki design i 100% bezpieczeństwa od firmy Deceuninck

System drzwi wejściowych Elegant to połączenie minimalistycznego designu z mocnym i trwałym materiałem wysokiej jakości w 100% nadającym się do recyklingu. Profil skrzydła o głębokości 76 mm wykonany w technologii 5-komorowej oraz stabilna, smukła i odporna na odkształcenia rama z wąską przylgą (zaledwie 9 mm) zapewniają doskonałą izolację termiczną (Ud do 0,69 W/m²K). Drzwi mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe oraz wzmocnione technologią włókna szklanego ThermoFibra. Dzięki szerokiej palecie barw i wzorów, różnym możliwościom wykończeniowym (m.in. ze szkła lub paneli aluminiowych) oraz dostępności dla wszystkich popularnych typów (pojedyncze i podwójne skrzydła, otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz), drzwi Deceuninck dopasujesz do każdego stylu architektonicznego. Z łatwością skomponujesz je z systemem okiennym Elegant oraz z systemami drzwi tarasowych i balkonowych.

Więcej informacji na: https://www.deceuninck.pl/

 

Drzwi zewnętrzne ThermoPlan Hybrid od firmy Hörmann

Zbudowane z aluminium i stali nierdzewnej. Wyróżniają się eleganckim designem, nieprzeciętną wytrzymałością, klasą odporności na włamanie RC 3 w standardzie, a także świetną izolacyjnością cieplną. Ich współczynnik przenikania ciepła UD może wynosić nawet 0,78 W/(m2K). Oferowane w 12 wzorach i szerokim wyborze elementów wyposażenia, takich jak opcjonalne uchwyty, przeszklenia i zamki, a także naświetla boczne i górne.

Drzwi zewnętrzne ThermoSafe od firmy Hörmann

Aluminiowe drzwi zewnętrzne do domów energooszczędnych o współczynniku przenikania ciepła UD: nawet 0,87 W/(m2K). Oferowane w blisko 80 wzorach w dowolnym kolorze i szerokim wyborze elementów wyposażenia, jak np. okucia black.edition, przeszklenia, naświetla boczne i górne. Standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC 3.  Dostępne także w wykonaniu XXL o wysokości do 2,5 m.

Drzwi zewnętrzne ARGALI od firmy POL-SKONE

Drzwi zewnętrzne ARGALI od POL-SKONE posiadają solidną konstrukcję skrzydła o grubości 81 mm, zbudowaną z ramiaka drewnianego sosnowego, wzmocnioną profilem stalowym. Dodatkowo wypełnione są specjalną warstwą termoizolacyjną, która zapewnia niski współczynnik przenikalności cieplnej Ud=0,78 W/m2K, dzięki czemu spełniają wymogi programu „Czyste powietrze”. Cena od 4059 zł.

Drzwi zewnętrzne Steel SAFE od marki PORTA

Dbamy o środowisko i realizujemy cele zrównoważonego rozwoju, dlatego nasze drzwi posiadają certyfikat EPD. Jest on szczególnie ważny w kontekście zmian klimatycznych i kurczących się zasobów naturalnych. Drzwi zewnętrzne Steel SAFE to przenikalność cieplna Ud=1.1, dzięki której będą dobrze trzymać ciepło oraz antywłamaniowość RC2/RC3, a także zamki antywłamaniowe klasa 3 lub 4 oraz przeszklenie antywłamaniowe klasa P4.

Precyzyjny pistolet do pianki montażowej od marki PROLINE HD

Naddatki pianki montażowej to częsty kłopot przy osadzaniu drzwi – jej nadmiar stanowi sporą objętość budowlanego śmietnika. By temu zapobiec warto stosować pistolety z płynną regulacją strumienia pianki – tak jak pistolet do pianki montażowej 340mm teflonowany PROLINE HD. Znajduje on zastosowanie w budownictwie oraz w pracach izolacyjnych i wykończeniowych. Pistolet doskonale sprawdza się w przypadku wszelkich uszczelnień, osadzania okien, drzwi i parapetów. Posiada wygodne pokrętło umożliwiające precyzyjną regulację strumienia piany.

Materiały do montażu drzwi zewnętrznych od firmy SOUDAL

W portfolio firmy Soudal znajdziemy nowoczesne materiały, dzięki którym zadbamy o trwałe i skuteczne uszczelnienie styku drzwi zewnętrznych z murem. Z zadaniem tym doskonale poradzi sobie pistoletowa pianka poliuretanowa Soudafoam Doors, rekomendowana w przypadku instalacji stolarki drzwiowej z drewna, MDF, PVC, stali oraz aluminium. Soudafoam Doors charakteryzuje się niską rozprężnością i znakomitą przyczepnością do typowych materiałów budowlanych. Do zalet tej pianki należy również krótki czas utwardzania (można ją poddać dalszej obróbce już po około 30 minutach od momentu aplikacji) oraz bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej i akustycznej.

Drzwi zewnętrzne NOVA od marki WIŚNIOWSKI

Drzwi zewnętrzne NOVA marki WIŚNIOWSKI są bezpieczne, szczelne oraz funkcjonalne. Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi NOVA wynosi nawet 0,87 [W/m²K], co stanowi jeden z najlepszych parametrów na rynku. Dla wygody użytkowania drzwi zostały wyposażone w funkcję dzienną co umożliwia otwarcie, bez użycia klucza. Drzwi dostępne w 39 wzorach, które można idealnie dopasować do designu budynku. https://www.wisniowski.pl/dla-domu/drzwi-i-okna/drzwi-zewnetrzne/nova