Zastosowanie taśmy samoprężnej w Soudal Window System

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Elementami systemu szczelnego montażu stolarki otworowej Soudal Window System są – obok pianek poliuretanowych oraz paroizolacyjnych taśm SWS i płynnych membran Soudatight – taśmy samorozprężne. Jaką pełnią funkcję i kiedy zalecane jest ich użycie?

Soudal Window System (SWS), nazywany również systemem ciepłego montażu okien i drzwi zewnętrznych, pozwala diametralnie ograniczyć straty ciepła w budynku poprzez minimalizację ryzyka powstania mostków termicznych na styku stolarki i muru. W SWS uszczelnienie złącza okiennego (lub drzwi) składa się z trzech warstw, co gwarantuje jego skuteczność. Warstwą bazową jest wysokiej jakości pianka poliuretanowa, która pełni funkcję termoizolatora. Żeby pozostała sucha i nie straciła swoich właściwości izolacyjnych, zabezpiecza się ją przed działaniem wilgoci za pomocą specjalnych taśm lub membran paroizolacyjnych, zarówno ze strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Elementy systemu SWS są kompatybilne z systemem SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation), w którym okno montowane jest przed licem ściany konstrukcyjnej na specjalnej ramie montażowej z nowoczesnego materiału GFPR i który to system zapewnia – jeśli stosowany jest w połączeniu z SWS – jeszcze wyższe parametry izolacyjności termicznej złącza okiennego.

SoudaFrame SWI spełnia wymogi budownictwa pasywnego, co poświadcza certyfikat Passive House Institute. W niektórych przypadkach do ciepłego montażu stolarki rekomendowane jest użycie specjalnych taśm samorozprężnych. O jakie sytuacje dokładnie chodzi?

Kiedy stosować taśmy samorozprężne?

Taśma samorozprężna jest elastycznym materiałem na bazie pianki poliuretanowej. Jest ona przydatna zwłaszcza w sytuacji, gdy elewacja nachodzi na ramę okna lub drzwi, a w konsekwencji użycie zewnętrznej taśmy SWS do zabezpieczenia termoizolatora przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku jest po prostu niemożliwe. Ponadto odpowiednia taśma rozprężna rekomendowana jest do uszczelniania stolarki okiennej w ramie montażowej SoudaFrame. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom taśmy rozprężnej PRO MF 1, która stanowi komponent Soudal Window System.

Taśma multifunkcyjna PRO MF1

Soudaband PRO MF1 to wstępnie skompresowana samoprzylepna uszczelniająca na bazie elastycznej pianki poliuretanowej impregnowanej dyspersją akrylową. W złączu okiennym spełnia wszystkie trzy funkcje montażu warstwowego: zapewnia paroszczelność od wewnątrz pomieszczenia, doskonałą izolację termiczną i akustyczną warstwy środkowej oraz odporność na warunki atmosferyczne od zewnątrz.

  • warstwa wewnętrzna nie przepuszcza powietrza i wstrzymuje eksfiltrację i dyfuzję pary wodnej
  • warstwa środkowa pełni funkcję izolatora termicznego i uszczelniacza akustycznego Rw ≤ 64 dB (EN ISO 717-1)
  • warstwa zewnętrzna wiatro- i wodoszczelna uniemożliwia przewiewanie warstwy, jest odporna na zacinający deszcz ≤ 1050 Pa (EN-1027)

Taśma nie przebarwia brzegów spoiny, nie wymaga specjalnego przygotowywania podłoża ani dodatkowych prac wykończeniowych, ale w razie potrzeby daje się malować.

Taśma spełnia wymogi DIN 4108 – 7, Ustawy o charakterze energetycznym EnEv, Ustawy o energii budowlanej GEG oraz RAL (Wytyczne dotyczące montażu). Sklasyfikowana wg normy DIN 18542:2020-04-MF1. Nie wydziela substancji lotnych (EMICODE EC1).

 

Aplikacja taśmy rozprężnej

Przed nałożeniem taśmy rozprężnej musimy zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża oraz dopasowanie szerokości i grubości taśmy do szczeliny. Brzegi szczeliny należy oczyścić i odtłuścić, przy czym dopuszczalne są śladowe ilości kurzu i delikatne zawilgocenie powierzchni. Taśmy mocuje się do okna za pomocą paska samoprzylepnego. Szczegółowe informacje na ten temat aplikacji poszczególnych taśm zawarte są w ich kartach technicznych.

Zobacz film: