Technologia ułatwia nam znacząco życie, choć często sobie tego nie uświadamiamy, korzystając z dobrodziejstw nauki. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom smart home, wykonywania wielu codziennych czynności jest bardziej komfortowe, a w dodatku oszczędzamy swój cenny czas. Szybki i bezpieczny dostęp do posesji zapewni zautomatyzowanie bramy wjazdowej. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze siłownika do tego typu bramy?
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na rodzaj bramy, do której chcemy dopasować napęd. Co innego sprawdzi się bowiem w przypadku rozwiązań rozwieralnych niż przesuwnych. Następnie trzeba sprawdzić wagę i szerokość skrzydła (lub skrzydeł), aby dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy. Producenci podają zawsze maksymalną długość oraz ciężar konstrukcji, którą dany siłownik jest w stanie obsłużyć. W dalszej kolejności możemy zastanowić się, ile cykli otwarcia i zamknięcia brama wykonuje zazwyczaj w ciągu jednego dnia. W przypadku prywatnej posesji zazwyczaj jest to maksymalnie do 50 takich cykli. Warto zwrócić uwagę ponadto na szybkość otwierania, dodatkowe funkcje i akcesoria. Dla bramy dwuskrzydłowej konieczne będzie też ustalenie wysokości i głębokości jej osadzenia oraz wymaganego kąta otwarcia. Wysokiej klasy siłowniki do bram znajdziemy w ofercie włoskiej marki BFT.
Jaki automat do bramy skrzydłowej?
Do bramy rozwieralnej (skrzydłowej), sprawdzi się doskonale gama siłowników elektromechanicznych PHOBOS BT A. Przeznaczone są one do konstrukcji ze skrzydłami o długości do 4 metrów i wadze do 500 kg. Wykrywanie przeszkód odbywa się za pomocą systemu D-Track, który zapewnia maksymalne bezpieczeństwo osób i mienia. Dodatkowo, siły niezbędne do działania automatyki są optymalnie dobierane w każdym punkcie pracy urządzenia, co przedłuża jej żywotność. Napęd posiada także funkcję furtki, a więc częściowego otwarcia bramy.
Jeśli mamy na działce duże słupki, potrzebujemy natomiast siłownika, który wykorzystuje system dźwigni. W tej roli poradzi sobie świetnie VIRGO SMART BT A, wyposażony w przegubowe ramię. Wymiar montażowy od osi zawiasu do krawędzi słupka wewnątrz posesji wynosi do 21 cm. Napęd przeznaczony jest do bram ze skrzydłami o szerokości do 2 metrów i masie do 200 kg. Częstotliwość użytkowania napędu wynosi zaś do 80 cykli na dobę. Może być sterowany za pomocą pilota lub specjalnej aplikacji w telefonie.
Jaki automat do bramy przesuwnej?
W przypadku bramy przesuwnej, opłaca się zwrócić uwagę na rozwiązania z gamy siłowników DEIMOS od BFT. Przeznaczone są one do konstrukcji o wadze do 600 kg. Napędy pracują bezawaryjnie i szybko – charakteryzuje je maksymalna prędkość przesuwu skrzydła do 16 m/min. Posiadają zasilacz 24 V. Model DEIMOS ULTRA BT A, dzięki zwartej konstrukcji oraz możliwości regulowania wysokości i głębokości, oferuje wiele możliwości montażowych, co czyni go rozwiązaniem uniwersalnym. Posiada także elektroniczny, regulowany ogranicznik momentu zabezpiecza przed przygnieceniem, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej, ręczny cykl awaryjny jest wyjątkowo prosty w obsłudze – w razie awarii zasilania wystarczy użyć dźwigni odblokowującej. Automatem można sterować za pomocą dołączonego pilota.
Jeśli natomiast potrzebujemy siłownika do intensywnego użytkowania, postawmy na gamę siłowników 24V ARES BT A. Sprawdzą się one idealnie w przypadku ciężkich skrzydeł, o wadze nawet do 1500 kg. Maksymalna prędkość przesuwu wynosi tym razem 12 m/min. Posiadają funkcję miękkiego startu oraz zwolnienia na końcu cyklu. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia z kolei funkcja wykrywania przeszkód.
Przy wyborze siłownika do już istniejącej bramy wjazdowej, warto poradzić się eksperta, który zarekomenduje nam dopasowane do naszych potrzeb rozwiązania. Kupując wysokiej klasy produkt, pamiętajmy też o jego poprawnym montażu. Warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanym monterom, najlepiej polecany przez producenta danego wyrobu. Instalacja smart produktów wymaga bowiem wiedzy i umiejętności.