Naturalne światło ma ogromne znaczenie dla naszego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Dlatego należy tak projektować dom, aby do jego wnętrza docierało jak najwięcej słonecznych promieni. Na zbyt duże zacienienie narażone są szczególnie poddasza, ale jest na to rada… okna dachowe. Dziś zastanowimy się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i montażu?
Okna dachowe wymieniamy zazwyczaj z kilku powodów. Jednym z nich jest chęć dostosowania się do aktualnych wymogów termoizolacyjnych. Zależy nam bowiem na większej energooszczędności pomieszczeń pod skosami (a w dodatku odczuwamy dokuczliwy chłód we wnętrzach zimą czy nadmierne nagrzewanie się wnętrz podczas upałów), gdyż wiąże się to z niższymi rachunkami za energię. Czasem do decyzji o remoncie skłania nas jednak to, że stolarka okienna była nieprawidłowo eksploatowana, zużyła się po wielu latach (rama okienna zmieniła swój wygląd i kolor, zauważamy ubytki lakieru, zasinienie) bądź ma przestarzałą, mało komfortową w używaniu konstrukcję. Należy bowiem podkreślić, że okna zamontowane w połaci dachowej narażone są na ekstremalne warunki atmosferyczne (upały, deszcz, grad, zalegający śnieg) i to także ma wpływ na ich żywotność. Projektowane są na ok. 20 lat użytkowania i po tym czasie mogą już nie spełniać w pełni wszystkich swoich funkcji. Technologia produkcji okien dachowych zmieniła się na przestrzeni czasu. Zastosowane nowoczesne technologie zwiększają trwałość, energooszczędność i bezpieczeństwo takich produktów.
Jak wymienić okna dachowe?
Wymiana okna dachowego może odbywać w trojaki sposób. Jeśli chcemy i istnieje taka możliwość, możemy wykonać taką pracę bez naruszenia szpalet. W takim przypadku najlepiej wybrać produkt idealnie dopasowany rozmiarem oraz rozstawem rowków szpaletowych do istniejącego okna dachowego i wnęki okiennej. W tej roli najczęściej sprawdzą się doskonale trzyszybowe, energooszczędne okna aluminiowo-tworzywowe FAKRO, np. PTP-V U4. Firma FAKRO posiada okna na wymianę dopasowane do wszystkich istniejących okien na rynku. Częściowe naruszenie szpalet okaże się konieczne z kolei, gdy będziemy musieli zamontować stolarkę okienną głębiej w dachu (zazwyczaj w celu uzyskania lepszych parametrów termoizolacyjnych). Przy kompleksowej termoizolacji poddasza i wymianie pokrycia dachowego, inwestorzy idą zazwyczaj jeszcze o krok dalej i decydują się na powiększenie otworu okiennego. Wówczas najlepiej jest zakupić stolarkę okienną wraz z pełnym systemem montażu oraz akcesoriami okiennymi.
Jaki zestaw do ciepłego montażu wybrać?
Wybór „ciepłego”, a więc energooszczędnego i szczelnego okna to za mało – „ciepły” powinien być również montaż. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko powstania mostków termicznych. W ofercie FAKRO są specjalne systemowe rozwiązania montażowe, które pozwalają skutecznie docieplić stolarkę okienną na całym obwodzie. Najlepszym do tego będzie zestaw izolacyjny XDP. Składa się on ze specjalnie przygotowanego materiału izolacyjnego z naturalnej, impregnowanej wełny owczej oraz kołnierza paroprzepuszczalnego, który chroni wełnę przed zawilgoceniem. W ten sposób zaizolujemy okno do poziomu łat. W porównaniu do sztywnych zestawów docieplających nie musimy martwić się idealnym rozstawem krokwi, ponieważ wełna owcza jest sprężysta i idealnie się dopasowuje do każdego otworu. Powyżej poziomu linii łat należy zastosować regulowany kołnierz uszczelniający EHU-AT Thermo, który posiada dodatkową termoizolację o grubości 22 mm. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła, poprawia się nawet do 15% w zależności od typu okna. Przydatne mogą okazać się także dodatki zewnętrzne do okien, np. markizy, dzięki którym zyskamy dodatkową ochronę przed stratami ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem.
Ciepłe okna dachowe z dofinansowaniem?
Aby obniżyć koszt inwestycji w nowe okna dachowe, można skorzystać np. z dofinansowania z programu rządowego „Czyste powietrze” (przy spełnieniu odpowiednich warunków), lokalnych inicjatyw tego typu czy z ulgi termomodernizacyjnej. Zakup stolarki okiennej z pewnością przełoży się na większy komfort życia, niższe rachunki za energię, co jest korzystne nie tylko dla budżetu domowego rodziny, lecz także środowiska. Warto budować i remontować swoje domy, wybierać odpowiedzialnie rozwiązania, z myślą o dobrobycie przyszłych pokoleń. To na pewno zaprocentuje. Zdowie to najcenniejsza wartość.
Zapraszamy do przyjrzenia się ofercie FAKRO na: https://www.fakro.pl/