5 cech, po których można poznać zły montaż
Dobry montaż to spokój i komfort użytkowania wyrobu przez długie lata. Niewłaściwa instalacja może jednak sprawić, że najlepszy nawet produkt utraci swoje walory użytkowe. W jaki sposób inwestor może poznać, że okno zostało źle zamontowane? Prezentujemy poniżej 5 cech złego montażu stolarki okiennej oraz ich skutki.
1. Brak pionu i poziomu w zamontowanych oknach
W efekcie braku odpowiedniego wypoziomowaniu może występować „opadanie” skrzydła okiennego, problemy z otwieraniem i zamykaniem, a także samoczynne otwieranie się okna. Błędy popełnione na typ etapie nie zawsze da się wyeliminować poprzez regulację okuć – konieczne może okazać się rozkucie i ponowny montaż okna.
2. Brak wymaganych uszczelnień między ramą okna a murem
Wypełnienie połączenia ramy okna z murem samą pianą, nie gwarantuje szczelności w zakresie przepuszczalności powietrza i przenikania wody. Konieczne jest użycie materiałów uszczelniających. Folie, taśmy, powłoki wysokoelastyczne czy też kleje, idealnie się do tego nadają i gwarantują, przy właściwym zastosowaniu, pełen zakres ochrony użytkownikom.
3. Brak podwalin w oknach schodzących do poziomu podłogi, okna zamontowane w „powietrzu”
Brak odpowiedniego podparcia sprawia, że obciążenia spowodowane ciężarem konstrukcji oraz działaniem czynników zewnętrznych nie są przenoszone w odpowiedni sposób, co może skutkować powstawaniem naprężeń prowadzących do ugięcia elementów stolarki.
4. Zbyt mała ilość punktów mocowań, niezgodność z wytycznymi montażowymi producenta okien
Zbyt mała ilość punktów mocowań i niestosowanie się w tym aspekcie do wytycznych montażowych może powodować zmianę położenia okna na skutek działania wiatru i zmiennych temperatur lub gwałtownego otwierania. Może to prowadzić do deformacji ramy okiennej, trudności z otwieraniem i zamykaniem skrzydła, przedmuchów oraz zawilgocenia.
5. Brak mocowania ramy okien w dolnej, podparapetowej części okna
Podobnie jak w przypadku zastosowania zbyt małej ilości punktów mocowań, skutkiem jest odkształcenie ramy okiennej i rozwarstwienia izolacji termicznej, co sprzyja powstawaniu przecieków i przedmuchów chłodnego powietrza.
Norbert Frąckowiak, fixokna.pl, Ambasador kampanii “DOBRY MONTAŻ”