Montaż płytek na ogrzewaniu podłogowym – jakie narzędzia wybrać?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ogrzewanie podłogowe, czyli popularna podłogówka to rozwiązanie, które jest często wybierane przez inwestorów. Zapewnia ograniczenie zużycia energii, nie zabiera miejsca i daje dużą swobodę aranżacji wnętrza. Może być wykorzystane tylko w wybranych pomieszczeniach, jak np. łazienka czy salon lub też w całym domu, jako podstawowy system grzewczy. Najczęściej stosowaną okładziną na podłogówkę są płytki ceramiczne. Jak je prawidłowo zamontować? Pomogą w tym dopasowane narzędzia.

Żeby maksymalnie wykorzystać potencjał ogrzewania podłogowego, trzeba zadbać o właściwy montaż całej instalacji grzewczej, a później odpowiednie dopasowanie, położenie i wykończenie okładziny. W tej roli najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, które są trwałe i odporne na działanie zmiennych temperatur, dobrze przewodzą także ciepło. Ich ułożenie to wymagające zadanie, jednak z dopasowanymi narzędziami praca przebiegnie łatwiej i szybciej.

Przygotowanie podłoża przed przyklejeniem płytek

W przypadku nowych budynków montaż ogrzewania podłogowego stanowi równocześnie dobrą okazję do stworzenia funkcjonalnej i estetycznej podłogi, zaś w użytkowanych już obiektach – do wymiany starych, zużytych płytek. Płytki na podłogówce można położyć dopiero wówczas, gdy podkład całkowicie zwiąże, wyschnie i zostanie wygrzany. Podłoże powinno być równe, czyste i zagruntowane dopasowanym gruntem, dzięki czemu będzie mniej chłonne i uzyska pożądaną przyczepność. Dalszy krok to nałożenie odpowiedniej zaprawy klejącej. Musi być ona odporna na podgrzewanie i elastyczna (zastosowanie kleju łączącego płytki „na sztywno” może sprawić, że będą się one kruszyć, obluzowywać i w efekcie odpadać). Zaprawę klejową nanosi się na podłoże zgodnie z zaleceniami producenta i wygładza zębatą szpachlą dla uzyskania równej powierzchni o grubości ok. 3-4 mm.

Montaż płytek – pomocne narzędzia glazurnicze

Na tak przygotowane podłoże przykleja się płytki, nakładając na ich spodnią stronę cienką warstwę kleju i odpowiednio je dociskając. Praca przy układaniu okładzin ceramicznych jest trudna, dlatego potrzebny będzie dobry sprzęt. Profesjonale zestawy pomocne przy tego typu czynnościach znajdziemy w ofercie marki Proline. Pojedynczy komplet pozwala na sprawne wykonanie podstawowych prac glazurniczych nawet na dużych powierzchniach. Jakie rozwiązania ułatwią nam zadanie?

Płytki trzeba dokładnie przyciąć do czego niezbędny będzie przyrząd do cięcia glazury Proline 75900, wyposażony w prowadnicę z mocnym, aluminiowym profilem oraz przymiar do cięcia pod kątem. Dzięki zastosowaniu łożysk prowadzenie noża jest płynne, a dwie boczne podpory zapewniają stabilne ułożenie dużych okładzin. Z użyciem tego sprzętu precyzyjnie przytniemy płytki o długości 100 cm i grubości 6-20 mm. Do łamania i cięcia glazury można też wykorzystać szczypce Proline 61661 o długości 200 mm. Wyprodukowane są one z wysokiej jakości materiałów i posiadają kółka tnące z węglika wolframu YG-6X powlekane tytanem.

Kolejnym etapem pracy po przyklejeniu płytek jest wykonanie spoin pomiędzy nimi w taki sposób, żeby możliwe było przenoszenie naprężeń wywołanych nagrzewaniem się okładziny. Potrzebne są więc fugi o odpowiedniej szerokości i zachowanie właściwych dylatacji. Spoiny pełnią też funkcję dekoracyjną, więc powinny być wykończone w estetyczny sposób. Przy fugowaniu i zacieraniu fug możemy sięgnąć po komplet glazurniczy Proline, który składa się z wiadra z tworzywa sztucznego o pojemności 22 litrów, kółek (w tym dwóch z funkcją STOP, które pozwalają na zablokowanie w jednej pozycji), dopasowanych do wiadra rolek do zbierania nadmiaru wody i zaprawy oraz kratki do wyciskania gąbki. Zestaw uzupełniają dwie pace – jedna do nakładania fugi, a druga wyposażona w gąbkę do zacierania. Posiadają one specjalne uchwyty zapewniające stabilny chwyt przy pracy w mokrym środowisku. Przy zacieraniu fug gąbkę należy często płukać, więc poręczny zestaw, który możemy łatwo przesuwać po całej powierzchni podłogi i zablokować w dowolnym miejscu zdecydowanie ułatwi nam działanie. Wszystkie elementy zestawu możemy też zakupić osobno, w zależności od naszych potrzeb.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne. Pozwala na „uwolnienie” przestrzeni ścian oraz podłóg, równomierną dystrybucję ciepła, zapewnia również znikome unoszenie się kurzu, z korzyścią dla alergików. Umożliwia utrzymywanie w domu stosunkowo niskiej, stałej temperatury, bez jednoczesnego spadku komfortu korzystania z pomieszczeń. A dobie rosnących cen, nawet niewielkie zmniejszenie zużycia energii daje znaczne oszczędności w domowym budżecie. Żeby w pełni korzystać z zalet tego ogrzewania, niezbędny jest dobry montaż instalacji oraz precyzyjny montaż płytek, dzięki czemu podłoga będzie ciepła, funkcjonalna i estetyczna.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami narzędzi glazurniczych Proline:

 

Pełen komplet glazurniczy Proline 61631:

https://www.facebook.com/watch/?v=1497457960692043

 

Przyrząd do cięcia glazury Proline 75900:

https://www.facebook.com/ProlineTools/videos/2403683549767170/