Okna panoramiczne i ich zalety, wady oraz możliwości

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Okno na świat w postaci okna panoramicznego to rozwiązanie doświetlające wnętrze, optycznie je powiększające, a także świetnie pasujące do nowoczesnej oraz bardziej tradycyjnej architektury. Jednocześnie wymaga precyzyjnego projektowania i wysokiej jakości materiałów, by nie sprawić problemów w zakresie trwałości, izolacji termicznej czy wkomponowania w aranżację. Co warto wiedzieć o panoramicznych oknach?

Okno panoramiczne – to znaczy jakie?

Okno panoramiczne charakteryzuje się przede wszystkim:

  • Rozmiarami większymi od powszechnie stosowanych, mieszczących się w najpopularniejszych normach – ustandaryzowanych (np. dwuskrzydłowych 1165 mm na 1135 mm czy jednoskrzydłowych 865 mm na 1135 mm)
  • Niestandardowym podziałem prześwitu (lub brakiem podziału w przypadku okien wielkoszybowych)
  • Nietypowym sposobem otwierania (dodanie funkcji przesuwności czy obracania, ewentualnie możliwa jest rezygnacja z możliwości otwarcia części lub całości prześwitu)
  • Dodatkowymi wzmocnieniami, gdy działają znaczące siły naprężające czy wyginające
  • Zastosowaniem materiałów o podwyższonej wytrzymałości i wartości izolacyjnej

Okno nie musi jednak zajmować całej ściany budynku, by można je było nazwać panoramicznym. Wystarczy, że w miejscu zastosowania zapewnia większe nasłonecznienie, widok szerszy, niż standardowe rozwiązanie. W niektórych wypadkach okna wysokie, użyte przy schodach, mimo normatywnej lub mniejszej szerokości, nazywane są panoramicznymi.

Na uwagę zasługuje fakt zwiększającej się popularności okien obrotowych, w tym mimośrodowych (z niesymetrycznie ustanowioną osią obrotu).

Zalety okien panoramicznych – (nie)wielka zmiana

Zastosowanie okna panoramicznego, nawet jednego na całe, duże pomieszczenie, daje mnóstwo plusów użytkownikom nieruchomości. Wśród najważniejszych wymienić można:

  • Dużo wyższe nasłonecznienie, przez co obniża się konieczność wykorzystywania światła sztucznego oraz można zaobserwować pozytywny wpływ na samopoczucie domowników (a także pracowników, w pomieszczeniach biurowych)
  • Większe dogrzanie pomieszczenia promieniami słonecznymi w bezchmurne dni
  • Szersze możliwości dostosowania sposobu otwierania do preferencji użytkowników oraz aranżacji wnętrza i warunków na działce – na przykład wbudowanie skrzydeł przesuwnych, by oszczędzić miejsce w pomieszczeniu
  • Walory ozdobne, poprzez nadanie wnętrzu i elewacji wyjątkowego wyglądu

Między innymi z wymienionych powodów okna panoramiczne zyskują coraz większą popularność. Większość budowanych obecnie nieruchomości indywidualnych posiada dziś takie rozwiązanie, czasami na więcej, niż jednej kondygnacji. Okna dające wyższe nasłonecznienie najchętniej stosowane są jako drzwi ogrodowe oraz doświetlenie salonów i kuchni.

Czy okna panoramiczne mają wady?

Niestety, tak. Wśród nich wymienić można przede wszystkim:

  • Słabszą izolację termiczną; co prawda nowoczesne, na przykład trzyszybowe okna z niestandardowym, gazowym wypełnieniem gwarantują niską przepuszczalność temperaturową, jednak nigdy nie będą tak izolować, jak dobrze ocieplona ściana
  • Konieczność zastosowania droższych i mniej poręcznych osłon, jeśli użyte są rolety czy żaluzje
  • Wyższy koszt zakupu, a także montażu – szczególnie uwzględniając konieczność dodatkowych wzmocnień ściennych, na przykład lepiej zakotwionej ramy

W praktyce jest więc tak, że uzyskać można wiele pozytywów, jednak za pewną cenę. Nie oznacza to jednak każdorazowej kalkulacji argumentów za i przeciw. Plusów, jakie stoją za oknami panoramicznymi jest po prostu dużo więcej.

Gdzie można zastosować okna panoramiczne?

W jakim miejscu tego typu okna sprawdzą się najlepiej? Choć użycie dużego otworu okiennego w łazience może nie być najlepszym pomysłem (nie licząc wyjątkowych przypadków), to okno panoramiczne będzie pasować doskonale jako:

  • Drzwi balkonowe i ogrodowe (zarówno w otwieranej, jak i zamontowanej na stałe części)
  • Główne okno w salonie
  • Doświetlenie kuchni, zapewniające jej funkcjonalność bez używania sztucznego źródła światła
  • Okno użytkowego poddasza
  • Okna o niestandardowych kształtach, przykładowo: ograniczone linią dachu
  • Sposób na zdobycie jak największej ilości światła w pomieszczeniach takich, jak wykusz czy ogród zimowy

Tego typu nowoczesne i stylowe rozwiązanie sprawdzi się zatem w wielu zastosowaniach, służąc mieszkańcom znakomicie, niezależnie od pory roku.

Ogromny wybór i możliwości – jak się w tym odnaleźć?

W związku z tym, że zarówno pod względem możliwości aranżacyjnych, rodzajów produktów, jak i wielości technologicznych rozwiązań istnieje dziś bardzo duży wybór, warto usystematyzować wiedzę na temat okien panoramicznych. Z pomocą przychodzi znakomity poradnik, który znajduje się pod tym linkiem: https://kb.pl/okna-i-drzwi/okna/okna-panoramiczne-ceny-rodzaje-wymiary-izolacyjnosc-ciepla-aranzacje/. Znajdują się w nim informacje dotyczące rodzajów tego typu rozwiązań oraz ich cen, w zależności między innymi od stopnia skomplikowania i funkcjonalności. Są tam również propozycje: aranżacyjne i możliwości zastosowań.

Jest to niezwykle cenne w tak złożonym temacie. Do instalacji okien panoramicznych należy się bowiem przygotować jak najlepiej, by wybrać najdogodniejsze rozwiązanie. W dobrze przeprowadzonym projekcie muszą znaleźć się wszystkie szczegółowe czynniki, dotyczące konkretnej nieruchomości, warunków, w jakich się znajduje – w tym otoczenia i możliwości wykorzystania dużych prześwitów okiennych. Już sam wybór rodzaju okna, strony otwierania czy jego typu może być decydujący o zadowoleniu mieszkańców.